Od roku 2008 máme v Zozname svetového dedičstva UNESCO zapísaných osem drevených chrámov. Okrem nich stoja v Karpatoch desiatky ďalších, ktoré sa do zoznamu nedostali.

Väčšina drevených kostolíkov na Slovensku už neslúži veriacim alebo im slúžia len niekoľkokrát do roka. Nie sú živé. Cítiť to v nich. O niektoré sa po revolúcii sporili gréckokatolícka a pravoslávna cirkev. Navyše ich miestni považovali za staré a stavali si kúsok od nich nové. Po vojne a počas vrcholného socializmu ich ani nebrali ako kostoly. Chápali ich ako menejcennú starinu. Tie, ktoré zostali, sú dnes jedinečné poklady. Miroslav Buraľ v súčasnosti vedie neziskovú organizáciu Karpatské drevené cerkvi, ktorá zachraňuje drevené kostolíky v severovýchodnom kúte Slovenska. V okolí Sniny je ich 11.

Keď sme začínali, bol kostolík v Topoli zaradený medzi 100 najohrozenejších vzácnych stavieb sveta, ktorým hrozil zánik. Dnes je to s ním aj vďaka aktivitám našej organizácie oveľa lepšie.
M. Buraľ

Stavbou, ktorá už dnes nemusela stáť na svojom pôvodnom mieste, bol kostolík v Šmigovci. „Arcibiskupstvo ho chcelo dať previezť do Lutiny, ale miestni si ho nechceli dať. Z regiónu nám už takto odviezli dva kostolíky. Kostolík z Novej Sedlice je súčasťou skanzenu v Humennom a ten zo Zboja premiestnili do areálu kúpeľov v Bardejove. Nechceli sme, aby zmizli ďalšie. Okrem Šmigovca mal byť i kostolík z Hrabovej Roztoky prevezený do obce Orlov. V niektorých dedinách okrem drevených kostolíkov nič viac nie je,“ vysvetľuje riaditeľ neziskovej organizácie, ktorý je súčasne zamestnaním botanik Národného parku Poloniny a ikonopisec v jednom. Ikonopisec je ten, kto píše ikony. V podstate ich umelci maľujú, ale hovorí sa, že ich píšu.

JEDINEČNÉ FOTOGRAFIE DREVENÝCH CHRÁMOV NÁJDETE V GALÉRII

Dvestoročné kabanice

Kostolík v Šmigovci je nielen zachránený, ale aj zrekonštruovaný. Zvyšné kostolíky v severovýchodnom cípe sú v relatívne dobrom stave a zatiaľ ich akútne zachraňovať netreba. „Paradoxne, v najhoršom stave je v súčasnosti kostolík v Ruskom Bystrom, ktorý je ako jediný z kostolíkov okolo Sniny zapísaný do zoznamu UNESCO. Pripravený je projekt na rekonštrukciu strechy a protipožiarnu ochranu celého objektu.“

Karpatské drevené cerkvi pomáhajú majiteľom a správcom kostolíkov pri získavaní finančných prostriedkov na ich udržiavanie a opravy. „Dokážeme pomôcť aj pri propagácii regiónu. Kostolíky sme prepojili Cyklistickým chodníkom ikon. V súčasnosti riešime napríklad ich sprístupňovanie pre turistov. Niekde to funguje vynikajúco, inde je to slabšie. Sprievodcom či ľuďom, ktorí majú od kostolíkov kľúče, sme dali ušiť dobové oblečenie. Mužské kabanice sú podľa vzoru na ikone spred 200 rokov. Ženské podľa historickej fotografie zo 40. rokov minulého storočia.“

V regióne, v ktorom je núdza o prácu, sa organizácia snaží do ďalších akcií zapojiť remeselníkov, ktorých našťastie pribúda. Ich snom je oživiť šindliarstvo. „Zorganizovali sme tri ikonopisné kurzy. V súčasnosti sme na to dvaja, ktorí ich aj píšu. Ja a manželka farára v Topoli. Píšeme ich vaječnou temperou tak, ako sa písali v Karpatoch už pred 500 rokmi. Základ tvoria pigmenty a vaječný žĺtok. Píšeme nové ikony v starom štýle. V takom, aký sa vyvinul v tejto časti Karpát,“ dodáva Buraľ.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Cibulková strávila po očkovacom škandále 5 hodín v prvej línii. Ako pomohli zahraničné hviezdy?

Populárne články
Hana Maciuchová a Rudolf Hrušínský

Česká umelecká obec v slzách: Za HANOU MACIUCHOVOU (†75) smúti Bohdalová i Hrušínský

Ilustračná snímka

Problémy s nákupom cez internet: Na firmy mimo Európskej únie nemá páky ani inšpekcia

Piateho decembra roku 7 pred Kristom o 16.38 hodine miestneho času v Betleheme stáli planéty Jupiter a Saturn v znamení Rýb v najtesnejšej blízkosti.

Zázrak alebo astronomický jav? Vedci pravdepodobne odhalili tajomstvo BETLEHEMSKEJ HVIEZDY

Donald Trump

Pomsta je sladká: GRETA THUNBERGOVÁ to Trumpovi vrátila v plnej sile!

Bok po boku muž a žena obrábajú široké kolchozné polia. Sovietske ženy sú v budovaní komunizmu na prvom mieste.

Hrdinky v boji i v práci: Óda na SOVIETSKE ŽENY z roku 1951

Fajčiari sa ožarujú sami. Je to pravda?

Fajčiari sa ožarujú sami. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia