Tak ako ľudia vo všetkých horských regiónoch, aj Tatranci po slabej jarnej a jesennej sezóne vkladali veľké nádeje do zimy. Lenže s vyhlásením celoplošného lockdownu viera v návrat turistov, lyžiarov či školských lyžiarskych kurzov vyprchala zo dňa na deň ako éter z otvorenej fľaše. „Zvyčajne bola zimná sezóna od Vianoc do Troch kráľov alebo až do 10. januára pre Tatrancov najdôležitejšia. Tržby z týchto dní tvorili vysoké percento príjmov zo zimnej sezóny, ich výpadok je obrovský a bude ťažké ho nahradiť. Bolo veľmi pravdepodobné, že sa opatrenia sprísnia, ale nečakali sme, že to bude z večera do rána. Všetci vidíme, že situácia naozaj nie je dobrá, rešpektujeme všetky opatrenia, prispôsobili sme sa im,“ konštatuje výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu regiónu Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Jedinú záchranu utlmeného cestovného ruchu vidí v štátnych kompenzáciách. Regionálna organizácia cestovného ruchu, na ktorej čele stojí, si urobila analýzu, podľa ktorej vo Vysokých a v Nízkych Tatrách i v horských oblastiach Oravy je vysoko pravdepodobné, že časť zo stotisíc pracovníkov v cestovnom ruchu príde o prácu. „Tí, ktorí mali finančné rezervy, ešte nejaký čas vydržia, ale väčšina je na tom tak, že si ďalej nemôže dovoliť držať zamestnancov,“ vykresľuje zlú prognózu Lucia Blašková, ktorá napriek zastavenému turistickému ruchu denne žije veľkými problémami ľudí z tohto najpostihnutejšieho odvetvia slovenského hospodárstva.

Turisti chýbajú aj v Tatranskej Lomnici.
Zdroj: Peter Ličák

Oblastné organizácie cestovného ruchu z regiónov Vysoké Tatry a Liptov urobili v slovenských horách prieskum zameraný na to, ako koronavírusová pandémia ohrozovala počas vianočných a novoročných sviatkov hostí ubytovaných v hoteloch a penziónoch v týchto atraktívnych regiónoch. Koronavírus pri testovaní pri príchode do ubytovacieho zariadenia zaznamenali len u 0,27 percenta ubytovaných hostí. Pre nákazu covidom-19 muselo predčasne ukončiť pobyt len 0,81 percenta hostí. „Prieskum sme urobili na reprezentatívnej vzorke 5 182 hostí, koronavírus sa prejavil len u štrnástich ľudí,“ konštatuje riaditeľka liptovskej organizácie cestovného ruchu Darina Bartková.

Tatranské zjazdovky sú dnes vyľudnené. Príprava lyžiarskych stredísk vyšla nazmar, do vzduchu vyleteli státisíce eur. Tatranský líder lyžiarskych stredísk minul na prípravu na zimnú sezónu milión eur. „Táto zimná sezóna sa v našich tatranských strediskách rozbiehala veľmi opatrne, v porovnaní s predchádzajúcou sezónou bola návštevnosť zimných stredísk o dve tretiny nižšia,“ okomentoval posledný mesiac minulého roka v hoteloch a na lyžiarskych svahoch PR manažér spoločnosti Tatry mountain resorts Marián Galajda.

FOTOGRAFIE Z VYĽUDNENÝCH TATIER NÁJDETE V GALÉRII
Skončí 180 zamestnancov
Spoločnosť Tatry mountain resorts, ktorá patrí medzi top prevádzkovateľov horských stredísk a turistických služieb v strednej a vo východnej Európe, začiatkom týždňa oznámila hromadné prepúšťanie. Reaguje tak na zatvorenie prevádzok v súvislosti s koronakrízou. Na Slovensku by sa hromadné prepúšťanie malo dotknúť 180 zamestnancov.
Diskusia