So zavraždeným novinárom sa nepoznali. Ani sa nikdy nestretli osobne. Napriek tomu svojím dielom prispievajú k tomu, aby sa zachovala dôstojná pamiatka na JÁNA KUCIAKA (†27).

Mladý novinár a jeho snúbenica Martina Kušnírová (†27) zomreli, pretože Ján Kuciak svojou novinárskou prácou prekážal tým, ktorí sa v našom štáte cítili mocne a neohrozene. O vražde dvoch mladých ľudí, ktorých zavraždili priamo v ich dome, a o tom, ako ťažko sa háji pravda a spravodlivosť, by mali vedieť aj ďalšie generácie. Preto sa objekt vo Veľkej Mači v okrese Galanta, ktorý si mladý pár vybral na svoj spoločný život, zmení na pamätné miesto. Do konca tohto roka však najprv dom, kde Ján a Martina plánoval spolu žiť a založiť si rodinu, zrovnajú so zemou. Zachová sa iba letná kuchyňa vo dvore, kde strelec, dnes už právoplatne odsúdený Miroslav Marček, čakal na obete.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Čakal na tmu

Ešte jeden artefakt bude súčasťou expozície, a to vstupná brána, kde nechali svoje odkazy tí, ktorými brutálna vražda otriasla do takej miery, že pokladali za dôležité vyjadriť svoj názor. Patrik Dubovský je povolaním historik. Zaoberá sa hlavne zločinmi z obdobia fašizmu a komunizmu. Jána Kuciaka osobne nepoznal, čítal iba jeho články. Pár dní po jeho vražde sa vracal domov na južné Slovensko z dovolenky. Zišiel z diaľnice, aby zblízka videl dom, v ktorom do­šlo k nezmyselnej vražde.

„Keď som stál pred domom, myslel som na Jána a Martinu, ako sa mali radi, ako sa tešili na svadbu a ako ich nezmyselne zabili. Pozeral som na bránu: tade mali denne prechádzať ako šťastní manželia, neskôr ako šťastní rodičia, tlačiac pred sebou kočík. Keď som sa vrátil domov, na druhý deň som si kúpil veľký žltý sprej a vrátil som sa do Veľkej Mače. Auto som zaparkoval na námestí a čakal som, kým na dedinu padne tmavá noc. K domu som prišiel peši, priznám sa, veľmi som sa bál. Stále má mátalo, ako tam iba pred krátkym časom chodil vrah. Už som si pripravil, čo presne na bránu sprejom napíšem. Pôvodne to mal byť citát z Biblie – láska je silnejšia ako smrť, zlo a moc. Slovo smrť som nakoniec vynechal, aby som zbytočne ešte viac neranil rodičov obetí. Brána sa skladá z troch tabúľ, už doma som vedel, že sa mi celý citát nezmestí. Nakoniec som sa rozhodol pre nápis Láska je silnejšia ako zlomoc,“ opisuje Patrik Dubovský. Ako ďalej hovorí, vedel, že nápisom „zdobí“ cudzí majetok, potrebu dať najavo odpor proti takémuto brutálnemu činu však pokladal za prioritnejšiu než ochranu súkromného majetku. Po ňom prišli k domu ďalší neznámi autori, ktorí už na bránu napísali menovite politikov, viniac ich za smrť mladých ľudí.

Článok pokračuje na následujúcej strane

Diskusia