Pápež František ocenil, že máme neustále v pamäti úslovie hosť do domu – Boh do domu.

Pre dobrého hostiteľa je o to cennejšie, keď sám hosť môže prispieť k zmiereniu. „Pozvali ste ma v decembri na Slovensko a dnes plním tento sľub,“ boli prvé slová pápeža Františka. Na Slovensku nikdy predtým nebol. „V časoch, v ktorých žijeme, poznačených bolesťou, smútkom, rozdeľovaním spoločnosti, môže byť jeho príchod naozaj nápomocný stmeleniu, zmiereniu a pokoju,“ povedala prezidentka Čaputová.

Nádej, že Svätý Otec bude pre našu krajinu prínosom, vyjadril aj premiér Eduard Heger. „To, čo chcem, aby pápež zanechal na Slovensku, je pokoj a verím, že ho prinesie aj do politiky a hlavne nám to pomôže odraziť sa a pozerať dopredu,“ vyjadril sa pred príletom. Pár slov na letisku povedal aj ďalší z trojice najvyšších predstaviteľov štátu. Predseda parlamentu Boris Kollár verí, že pápež František na svojej návšteve Slovenska upokojí spoločnosť, ktorá je veľmi rozoštvaná.

VIAC FOTOGRAFIÍ Z NÁVŠTEVY SVÄTÉHO OTCA NA SLOVENSKU NÁJDETE V GALÉRII

„Ďakujem vám za vašu prítomnosť. Mierna a pohostinná povaha, typická pre slovenský ľud, tradičné pokojné spolunažívanie medzi vami a vaša spolupráca pre dobro krajiny sú vzácne,“ vyznal sa pápež. Zároveň účastníkov stretnutia vyzval, aby si navzájom nezabudli pomáhať a nepadli do pasce sebauspokojenia. Svätý Otec upozorňuje aj na možnú stratu jednoty, ktorú ohlasoval Ježiš Kristus: „Tu v srdci Európy ma to núti pýtať sa, či sme my kresťania nestratili horlivosť ohlasovania a proroctvo svedectva.“

„Som rád, že prvé stretnutie na Slovensku je s vami. Je dôkazom, že kresťanská viera je a chce byť v tejto krajine semienkom jednoty a kvasom bratstva,“ vysvetlil v príhovore pápež František.

Jorge Mario Bergoglio
Arcibiskup z Buenos Aires v Argentíne sa stal pápežom 13. marca 2013. Vystriedal Benedikta XVI., ktorý sa pre vek a zdravotný stav pápežského stolca vzdal. Novozvolený pápež Bergoglio prijal meno František na počesť svätého Františka z Assisi. Je prvým mimoeurópskym pápežom po viac ako tisícročí a vôbec prvou hlavou katolíckej cirkvi z amerického kontinentu. Zároveň je prvým Svätým Otcom pochádzajúcim zo Spoločnosti Ježišovej rádu jezuitov.
Diskusia