Keď zistil, že je na mizine, trpel, obviňoval sa, že priviedol rodinu do biedy a dcéry pripravil o veno. Preto svoje vzdelávanie súrodenci vzali do vlastných rúk. Našli si zamestnanie a šetrili na štúdium. Broňa i Marie túžili po univerzite v Paríži. Po roku prišla budúca nositeľka Nobelovej ceny s riešením. Navrhla, aby do Paríža na fakultu medicíny odišla najprv sestra Broňa a ona ju bude finančne podporovať. A keď sa stane lekárkou, pomôže zase ona jej.

Brat Józef už bol na medicíne v rodnom meste. Marie najprv doučovala deti bohatých rodičov matematiku, fyziku a francúzštinu. Tie o vedomosti nejavili záujem, čo ju sklamalo. Odišla preto do Plockej gubernie a našla si miesto guvernantky v rodine Zorawských. Prijali ju veľmi priateľsky, domov napísala: „... mám sa dobre, Zorawskí sú vynikajúci ľudia.“ To však platilo iba do chvíle, kým neprišiel na vianočné prázdniny ich najstarší syn Kazimír.

V rodičovskom dome stretol osemnásťročnú Marie, ktorá ho očarila. Pekná dievčina bola múdra, inteligentná, výborne tancovala, korčuľovala, vynikajúco jazdila na koni, ale najmä bola iná než ostatné dievčatá. Zamiloval sa do nej a ona jeho city opätovala. Po roku uvažovali o svadbe. Zdanlivo nemalo nič stáť v ceste ich zväzku. Mladík bez obáv požiadal rodičov, aby schválili ich zasnúbenie. No s reakciou, aká nasledovala, nerátal.

Otec sa rozčúlil, matka takmer omdlela. Ich milovaný syn si vybral ženu bez peňazí, ktorá musí pracovať u cudzích ľudí. Na neho čakajú urodzené a bohaté nevesty v kraji. Zrazu v dome, kde si zakladali na tom, že s Marie zaobchádzajú ako so seberovnou, vyrástla sociálna bariéra. Čo na tom, že je vzdelaná, výborná učiteľka, má dobrú povesť – s guvernantkou sa človek nežení.

Kazimír rodičom ustúpil a Marie sa vzdal. Vtedy sestre Hele napísala: „Človek naozaj nemôže mať o mužoch ktovieakú mienku. Keď sa nechcú oženiť s chudobnými dievčatami, nech idú do čerta. Nikto sa im prosiť nebude!“ Snažila sa zmieriť s nešťastnou láskou aj s postavením domácej učiteľky. Bola presvedčená, že so štúdiom v Paríži sa môže navždy rozlúčiť. Netušila, že ako 24-ročná odcestuje do mesta nad Seinou, aby sa tam stala poslucháčkou prírodovedeckej fakulty na slávnej Sorbonne.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pre chorého brata je oporou.

Po problémoch v manželstve herca SVÄŤA MALACHOVSKÉHO zasiahla bratova diagnóza

Spolupacientka na chemoterapii Marianne požičala pre zábavu blond parochňu, hoci pred liečbou mala tmavé vlasy.

Rakovina prsníka ju takmer zabila: Marianna žije s metastázami po celom tele

Ilustračná snímka

Zvláštne miesto. Cítiť z neho pokoj, no zároveň nevysvetliteľnú záhadu, akej inde niet...

Diana a Charles

PRINCEZNÁ DIANA bola najkrajšia! Chirurg tvrdí, že má dôkaz

Celý život strávil po boku manželky Dariny, bývalej letušky, s ktorou mali tri deti.

Stano Dančiak miloval jednu z prvých letušiek v Československu. Aký bol skutočne ich vzťah?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia