Geniálna žena, ktorá uskutočnila toľko skvelých činov, až sa stala legendou. MARIE CURIE-SKLODOWSKA v túžbe po vzdelaní opustila milované Poľsko a odišla študovať do Paríža, kde neskôr s manželom objavili prvok rádium.

Túto významnú vedkyňu si privlastňujú hneď dve krajiny – Poľsko i Francúzsko. V Paríži je jej laboratórium, v Poľsku stojí zasa rodný dom Sklodowských. To sú vonkajšie spomienky na mimoriadnu ženu, ktorá o slávu, tak ako si to želal svet, nestála. Nikdy sa ni­kde nevnucovala, nebola strojene milá, nevystavovala na obdiv svoju skromnosť. V skutočnosti bola nesmierne pracovitá, obetavá, doslova sa rozdávala a nečakala, čo dostane ona. Ani úspechy a pocty ju nezmenili. Albert Einstein o nej povedal: „Bola jediným človekom, ktorého nepokazila sláva.“

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Nech idú do čerta!

Doma ju volali Maňa, Maňuška, bola najmladšia z piatich detí. Narodila sa vo Varšave 7. novembra 1867 učiteľovi matematiky a fyziky a riaditeľke penzionátu, kde študovali dcéry z najlepších poľských rodín. Obaja rodičia pochádzali z nižšej poľskej šľachty. Jednotliví súrodenci – Zofia, Józef, Bronislawa, Helena a Marie – mali medzi sebou len ročný vekový rozdiel. Marie bola veľmi vnímavé dieťa a mala vynikajúcu pamäť. V štyroch rokoch sa pri sestre Broni počas hry na učiteľku naučila abecedu a takmer plynule prečítala prvú vetu. Keď zbadala prekvapené tváre rodičov, toto malé dievčatko sa rozplakalo a opakovalo: „Nehnevajte sa na mňa... Nemôžem za to, veď je to také jednoduché...“

Po tejto udalosti rodičia dávali pozor, aby sa jej nedostala do rúk žiadna kniha. Ako pedagógovia sa obávali, že predčasne dospeje. No len čo osamela, čítala všetko, čo jej prišlo pod ruku. Všetci súrodenci túžili po vzdelaní. Narodili sa však v Poľskom kráľovstve, ktoré patrilo k cárskemu Rusku. Ich otec bol veľký vlastenec a pre svoje názory o nezávislom Poľsku bol veľmi často bez práce. Keď mala Marie 10 rokov, prvýkrát sa stretla so smrťou. Na týfus zomrela najstaršia sestra Zoša a o rok neskôr matka podľahla tuberkulóze.

Bolo to práve v čase, keď začala študovať na meštianskej škole. Skončila ju s vyznamenaním a vo vzdelávaní pokračovala na gymnáziu. Po maturite ju lákala vysoká škola.Ovládala päť jazykov, bola mimoriadne nadaná, inteligenciou prevyšovala väčšinu mužov. Poľské univerzity však dievčatá neprijímali, tak jej otec odporučil, aby to skúsila v zahraničí. Veľmi mu záležalo na kvalitnom vzdelaní svojich detí. Lenže po smrti manželky prišiel pre vlastenecké zmýšľanie o miesto školského radcu a musel aj s deťmi opustiť služobný byt.

Aby aspoň ako-tak vylepšil finančnú situáciu rodiny, vzal do podnájmu študentov. Okrem ubytovania im poskytoval stravu a doučoval ich. Bzučalo to u nich ako v úli a zo života rodiny sa stratilo súkromie. Prišiel aj o všetky úspory, 30 000 rubľov, pretože inak veľmi opatrný pán Sklodowski sa nechal ľahkomyseľným švagrom zatiahnuť do špekulácií v komoditnej spoločnosti.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Prinášame pondelkovú dávku humoru :) Zasmejte sa so Životom

Miroslav Žbirka

Fúúú... Tak to chce odvahu! MEKY ŽBIRKA poriadne riskuje

Ilustračné foto.Sponzorované

Nástraha pre začiatočníkov v pohybe? Tutoriály na internete

Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia