Tak ako si píše pravdivú knihu svojho života svojimi skutkami každý človek, tak si ju rukou kronikárov píšu aj mestá a dediny. Čím zaujímavejší a šikovnejší ľudia v nich žijú, tým bohatšia je ich história.

Sabinovčania sa nemôžu sťažovať na to, že ich mesto nemá nedajbože zaujímavú históriu.

Sabinov sa pýši prívlastkom oscarové mesto, v meštianskom dome číslo 43 na námestí sa narodil Teodor Kosztka-Csontváry, jeden z najoriginálnejších maliarov z prelomu 19. a 20. storočia, o ktorom Pablo Picasso vyhlásil, že je to jeden z najväčších umelcov posledného storočia.

Za čias socializmu mestečko v srdci Šariša bolo známe ako sídlo dnes už neexistujúcej konzervárne Frucona, ktorá spracovávala na kompóty ovocie zo širokého okolia. Ale pre vojakov bolo mesto symbolom veľkých problémov a straty slobody.

„Chcete skončiť v Sabinove?“ vyhrážali sa dôstojníci vojakom základnej služby po ich prehreškoch voči vojenskému poriadku. Mysleli tým pobyt vo vojenskom väzení za vysokým plotom na hornom konci mesta. Väznica tu funguje dodnes, zmenilo sa akurát jej osadenstvo.

Jej najznámejším obyvateľom je dnes Mikuláš Vareha, nekorunovaný kráľ Zemplína, ktorý mal svojský pohľad na vratky dane z pridanej hodnoty. A tak mu spravodlivosť zariadila niekoľkoročný pobyt v niekdajšom kráľovskom meste.

Ženy sú veľký benefit

Mesto vedie prvé volebné obdobie nezávislý primátor, poľnohospodárský inžinier Michal Repaský (54).

Jeho starí rodičia roľníčili v dedinke Tichý Potok pod výbežkami Levočských vrchov, otec bol agronómom na poľnohospodárskom družstve, v duchu rodinnej tradície si odkrútil trinásť rokov ako zootechnik na družstve Červená hviezda v Šarišských Sokolovciach.

„Katapultom, ktorý ma posunul do verejného života, boli pre mňa štyri roky na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, kde som mal na starosti agendu aktivačných prác. Tam som získal skúsenosti i iný pohľad na problémy, ktoré trápia ľudí, na tomto pracovisku vo mne dozrelo presvedčenie, že ako primátor by som mohol urobiť pre Sabinovčanov mnoho dobrých vecí. Tak som to v ostatných komunálnych voľbách pred rokom skúsil a vyšlo to.

Mám, čo som chcel, preto sa nikdy nesťažujem svojim kolegom na radnici, poslancom mestského zastupiteľstva a už vôbec nie občanom, že mám roboty povyše hlavy, že nieto dňa, aby som neriešil menší či väčší problém, bez ohľadu na to, či je piatok, alebo sviatok. Lebo Sabinovčania si ma nezvolili za primátora len na pracovné dni,“ predstavil nám svoju filozofiu vedenia Sabinova Michal Repaský.

Sabinov

Lokalizácia: Prešovský kraj

 

Región: Šariš

 

Prvá písomná zmienka: rok 1248

 

Aktuálny počet obyvateľov: 12 707

 

Nezamestnanosť v okrese: 10,77 %

Hovorí, že na tomto pracovisku sa presvedčil, že ženy na riadiacich postoch sú pre každý úrad verejnej a štátnej správy veľkým benefitom. Mestský úrad v Sabinove má sedem oddelení, tri z nich vedú ženy.

„Naše mesto zažíva veľký stavebný rozmach, dnes máme rozostavané akcie za 5,5 milióna eur, ale mestský rozpočet to stojí iba 700-tisíc eur, rozhodujúcu časť sme získali z eurofondov. Peniaze investujeme tam, kde je to najviac potrebné.

Mám pri investovaní na mysli tak trocha zvláštny cieľ: aby sa v tomto volebnom období zvýšil počet Sabinovčanov z dnešných 12 707 na 13-tisíc ľudí. Veľmi sa teším z toho, že v rámci cezhraničnej spolupráce s poľským mestečkom Muszyna opravíme za 850-tisíc eur historické mestské hradby.

Sme staré kráľovské mesto, patrí sa, aby sme sa starali aj o dedičstvo, ktoré nám zanechali naši predkovia. No mám veľmi dobré pocity aj z toho, že v meste je tesne pred dokončením 6 kilometrov dlhý úsek cyklodopravnej cesty za 1,1 milióna eur.

Jej trasa vedie zo severu Európy až dole na Balkán a Sabinov má to šťastie, že ho neobchádza. Je to pre mesto a rozvoj turistického ruchu veľká výhoda,“ teší primátora Sabinova.

Počas Veľkej noci nesmie chýbať oblievačka a šibačka.

Symboly VEĽKEJ NOCI: Kde sa vzali a aký je ich význam?

Populárne články
Brooke Burke

Závideniahodná postava: Herečka Brooke Burke si kráti čas v karanténe cvičením

Gizka Oňová

Ona cvičí, on číta: Ako vyzerá karanténa u Gizky Oňovej?

Lady Gaga

Zábavou proti koronavírusu: Lady Gaga chystá televízny program plný hviezd

Monika Paločková so svojím tímom.

To všetko PRE TEBA! Slová lekárky Moniky dojali Slovensko, opísala deň boja s koronavírusom

Nadaný výtvarník Ivan Molnár (53) je samouk s kvalitami profesionála.

Majster replík: Profesionálny hasič má nevídaný talent, maľuje diela svetoznámych umelcov

Lieky pre ľudí pomáhajú aj zvieratám. Je to pravda?

Pomáhajú lieky pre ľudí aj zvieratám?

Zobraziť viac
Diskusia