V tohtoročných komunálkach kandidujú hádam všetci: úspešní, skrachovanci... a Fedor Šrobár (48). Najznámejší bratislavský bohém chce miešať karty v bratislavskom Starom Meste.

Fedora Šrobára (48), pravnuka jedného z najvýznamnejších slovenských politikov dvadsiateho storočia Vavra Šrobára, pozná nejeden fanúšik slovenského šoubiznisu. Vari najpopulárnejšieho a zároveň najnepopulárnejšieho bratislavského bohéma môžete stretnúť na akciách, kde si ho zaručene všimnete, medzi celebritami. Napriek tomu, že ho novinári cielene nevyhľadávajú a on sám bežne žiadne rozhovory neposkytuje, pretože v podstate nemá prečo, pozornosť na seba strhne absolútne a neprekonateľne. Za reklamu, ktorú by mu mohol závidieť kdekto, vďačí totiž zásadne sám sebe, svojmu výstrednému správaniu, kladnému vzťahu k alkoholu a mimoriadne priamemu slovníku.

Fotografie „unaveného“ bohéma pozná vari celé
Fotografie „unaveného“ bohéma pozná vari celé
Zdroj: Archív

„Bohéma zo mňa spravili médiá a novinári,“ vyslovil prvú vetu, keď sme sa spolu stretli v Dunajskej Lužnej na politickej kortešačke strany Právo a spravodlivosť. Áno, pochopili ste správne. Inžinier ekonóm Fedor Šrobár, ktorý sa celé roky venoval všetkému a ničomu, vstupuje do politiky a kandiduje v tohtoročných komunálnych voľbách.

Chlapec z dobrej rodiny

Fedor má vraj politiku v krvi, a ako zvykne hovorievať, „spoločenskú“ povahu zdedil práve po svojom slávnom pradedovi politikovi MUDr. Vavrovi Šrobárovi. Jeho dedo bol advokát, strýko jadrový fyzik, otec je krajinkár, akademický maliar a mama učí na konzervatóriu hudobnú vedu. Je jedináčik a priznáva, že rodičia to s ním nikdy nemali jednoduché. „Gymnázium ma nebavilo a vysokú školu som urobil kvôli nim. Chvíľu som podnikal, dokonca som mal bordel v Nitre a v Trenčíne, ale v 1996 som mal veľkú autonehodu, bol som tri dni v kóme, chceli mi odrezať nohu, rok som bol v nemocnici. Druhýkrát som sa narodil, a keď som sa z toho všetkého dostal, povedal som si, že sa budem venovať už len sám sebe, že nemienim svoj život presedieť v kancelárii,“ objasňuje, prečo žije štýlom, ktorý sa nie každému pozdáva.

Vavro Šrobár
Vavro Šrobár
Zdroj: Archív

„Vidíš tamtoho človeka?“ sadáme si v záhrade rodinného domu šéfa strany Petra Puškára, kde rozvoniava guláš a nalieva sa pivo, do záhradných stoličiek. „Tak toho som spoznal pred rokmi v bratislavskom Véčku, je to Milan Weissabel. Zrazu mi zavolal, že ide kandidovať za Staré Mesto za starostu. Hovorí: Fedor, šak už tridsať rokov tu beháme, máme tu kopec kamarátov, mohol by si ma nejako podporiť! A ja že, šak môže byť. Dozvedel som sa, že je aj v nejakej strane, ja som v živote v žiadnej nebol, akurát naposledy na nejakom žúre u primátora, kde bol aj Peťo. (Puškár, pozn. aut.) A tam som dostal ponuku, aby som vstúpil do strany a kandidoval za Staré Mesto. Ja som tomu ani veľmi nerozumel, ale on mi povedal, že práve o to ide, vraj sú nová politická strana, ktorá chce vo voľbách podporiť celkom nových ľudí, ktorí ešte v politike nepôsobili. Milan mi však nakoniec zavolal, že kandidovať nebude, že proti Rosovej nemá šancu, že to má všetko pod palcom SDKÚ. Vrátil som sa z dovolenky a zrazu telefonát od Puškára, že mám okamžite prísť, že na mne postavili celé voľby,“ smeje sa Fedor Šrobár.

Dvaja kamaráti, možno budúci politici, Milan
Dvaja kamaráti, možno budúci politici, Milan
Zdroj: Henrieta Ďurovová

„Nie, vstup do politiky mi nepokazí žiadnu reputáciu, pretože žiadnu nemám,“ pokračuje so smiechom, „a navyše som nikdy v politike nebol. A možno ani nebudem. A to, že som potomkom politika, ľudí asi ani nezaujíma, podľa mňa už ani nevedia, kto Vavro Šrobár bol.“

Je to výzva

Na kandidátke má uvedené „manažér“, a tak nás zaujíma, čím sa vlastne v skutočnosti živí. „Máme nejaké priestory, ktoré prenajímame. Čomu sa venujem? No venujem sa sebe, aby mi bolo dobre. Ráno sa zobudím a hneď rozmýšľam, ako vymyslieť nejakú špekuláciu a čo vyviesť. Keď sa zobudím po neopici, tak som ešte aj šťastný! No, mrakodrapy si žiadne nekúpim, ale zasa sa nemám tak zle, neminiem veľa. Jáááj, myslíte, či do politiky nevstupujem zo zištných dôvodov? Hm, čo sa dá kúpiť za 400 eur?“ zamyslí sa nad odmenou poslanca. „Dobrá dovolenka určite. Ale ja som za to, nech tam je aj päťdesiat poslancov, ale nech to robia zadarmo, ako službu občanovi, nie ako teraz, je ich, myslím, osemnásť, berú odmenu a polovicu z nich tam nestretnete. Prvý by som takéto niečo podpísal.“

Fedor vie vždy šokovať.
Fedor vie vždy šokovať.
Zdroj: Archív

Zaujíma nás, či má teda predstavu, čím by on osobne dokázal v politike mestu pomôcť. Prekvapí nás tromi konkrétnosťami. „No, zrušil by som dotácie staromestskej televízii, ktorá vlastne nič nevysiela, a keď, tak stále všetko dokola. Nech sa živí sama alebo potom nech naozaj vyzerá tak, ako by staromestská televízia vyzerať mala. Potom parkovanie, ktoré je tu neúnosné, a po tretie cestovanie. V Bratislave je 80 kilometrov koľají, ktoré sa nevyužívajú. Veď my tu v podstate máme hotové metro, nemusíme nič kopať, stačí postaviť stanice a spojazdniť to, tak ako je to vo svete.“

Nový politik?

Hoci Fedora Šrobára na každom kroku sprevádzajú jeho nelichotivé fotografie z večierkov, na ktorých je väčšinou spitý na mol, tvrdí, že za ich „popularitu“ vďačí „kamarátom“, s ktorými pil, a oni ich posunuli do sveta. Ako poslanec sa teda bude musieť kontrolovať. „Ako sa však hovorí, každá reklama je dobrá, aj tá zlá. Takže uvidím, ako to všetko dopadne.“

Poslať emailom
Diskusia ()
Ilustračná snímka

Bývanie budúcnosti? Podobnosť týchto stavieb s logami známych spoločností nie je náhodná

Populárne články
Mária Kráľovičová

Herečka MÁRIA KRÁĽOVIČOVÁ prezradila, ktorí herci jej kľačali pri nohách: Srdce dala inému

Petra Vajdová

Talentovanej herečke svitá na lepšie časy: Prevzala predstavenie po Monike Potokárovej

Elena Suchá-Sojáková sa celý život venovala tvorbe etikiet a obalov.

Výtvarníčka spod Tatier vystavovala namiesto galérií v obchodoch, venovala sa etiketám a obalom

Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu sa vzdajú svojej úlohy v kráľovskej rodine. Začnú pracovať, aby sa stali finančne nezávislými.

Princ Harry a Meghan sklamali kráľovskú rodinu. Čo je za ich rozhodnutím?

Záchranári nesú telo obete pádu lietadla v Teheráne. Haváriu lietadla ukrajinských aerolínií so 180 ľuďmi na palube, ktoré sa v stredu zrútilo v iránskej metropole Teherán, nikto neprežil.

Pripravení na krízu? Ako môže konflikt v Iráne ovplyvniť životy Slovákov

Ilustračná snímka

Vylučujú metán všetky bylinožravce?

Zobraziť viac
Diskusia