Tehotenstvo a pôrod nie je iba fyziologický proces či medicínsky termín, ale aj obrovská koncentrácia ženských pocitov a prežitkov – radostných i veľmi skľučujúcich. Lucia Kubíny stojí na strane tých, ktorým nebolo dopriate priviesť na svet živé bábätko.

Vlastná pôrodná skúsenosť v nej zanechala mimoriadne silnú citovú stopu. „Moja dcéra prišla na svet na špičkovej klinike v Prahe, syn o rok neskôr v ‚retro‘ pôrodnici v Brezne. Boli to dve celkom rozdielne skúsenosti,“ rozhovorí sa šťastná mama dnes už školopovinných detí a ja očakávam oslavný monológ o českom zdravotníctve. Opak je však pravdou. „Aj keď prostredie sa skutočne nedá porovnať, v Prahe som sa cítila stratená. Skutočne posilňujúci bol pre mňa až druhý pôrod, ktorý som si užila s vedomím, aké výzvy ma v spojitosti s materskými povinnosťami čakajú,“ opisuje nevšedné pocity. Kým jej okolie to veľmi nechápalo, ona túžila preskúmať, ako sa v takýchto situáciách cítia iné ženy. Vtedy prišlo zásadné rozhodnutie.

Moderná dula

V roku 2015 sa prihlásila na ročný kurz duly, pozostávajúci z deviatich študijných víkendov. „Našla som mnohé odpovede, ale otvorilo sa predo mnou aj veľa nových otázok,“ opisuje svoje prvé skúsenosti s profesiou, ktorú v zozname živností nenájdete. Aj keď mnohí si pod pojmom dula predstavia skôr pôrodnú babicu asistujúcu pri domácich pôrodoch, realita je iná. „Prešla som vzdelávaním v organizácii Slovenské duly, ktorá sa riadi etickým kódexom, že dula môže sprevádzať pôrod len za prítomnosti zdravotníka. V mojom prípade sa to teda deje v zdravotníckom zariadení, mamičkám asistujem aj počas šestonedelia,“ hovorí Lucia Kubíny, ktorá šíri osvetu aj formou mimoškolskej vzdelávacej činnosti či poradenstva týkajúcich sa zdravého životného štýlu. Uprednostňuje individuálne stretnutia, aby mohla so svojimi zverenkyňami prejsť celý proces radostného, ale zároveň aj náročného procesu s dôrazom na psychickú podporu.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE K TÉME, KTORÁ JE PRE MNOHÝCH STÁLE TABU, NÁJDETE V GALÉRII

Veľká výzva

Aj preto sa na ňu začali obracať ženy, ktoré o svojho vytúženého potomka počas tehotenstva alebo krátko po pôrode prišli. „Zistila som, že ide o akúsi samostatnú skupinu, ktorá si vyžaduje osobitnú starostlivosť, pozornosť a prístup, lebo tieto ženy ostávajú so svojimi pocitmi často nevidené. Podľa štatistík sa pritom každé štvrté až piate tehotenstvo končí potratom či smrťou plodu. Cítila som, že byť prítomná v okamihu, keď sa ženám takýmto spôsobom zrútil svet, je pre mňa ako sprevádzajúcu osobu veľkou výzvou,“ vysvetľuje Lucia Kubíny po­hnútky vydať sa naozaj netradičnou profesijnou cestou. Absolvovala kurz Deathwalker austrálskej sprievodkyne zomierajúcich a pozostalých Zenith Virago a následne aj kurz duly pre umierajúcich, čo bol posledný symbolický krok k naplneniu novej vízie. Jej zhmotnením bol zrod občianskeho združenia Tanana, ktoré založila spolu so svojím manželom a mamou. Dnes jej už pomáhajú aj dve kolegyne.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia