V tatranských kronikách sú zapísané všelijaké časy a príbehy.

Ako prví prišli pod tatranské štíty lovci jaskynných medveďov, v stredoveku tu kraľovali lovci zveri, pašeráci, lokalita pod Kriváňom patrila zlatokopom, nechýbali ani hľadači pokladov posadnutí vidinou bohatstva, v hlbokých dolinách nachádzali bezpečný úkryt zbojníci. Od vlaňajšej jari diktuje Tatrancom i turistom spôsob života covid-19.

Žiadna sláva

Pre turistov, najmä tých zahraničných, je atraktívnou lokalitou tatranského regiónu aj najzaujímavejšia mestská časť Popradu – Spišská Sobota. Podtatranské mestečko, ktoré v 13. storočí osídlili nemeckí prisťahovalci, sa dnes pýši tým, že meštianske domy na malebnom námestí tvoria jeden z najlepšie zachovaných urbanistických stredovekých celkov na Slovensku. Najväčší hospodársky i spoločenský rozkvet dosiahla Spišská Sobota v 17. a 18. storočí, keď sa stala široko-ďaleko uznávaným remeselným a obchodným centrom. Ako prezrádzajú zápisy v kronike, v roku 1773 žilo v mestečku 126 majstrov mnohých remesiel, vďaka tomu Spišská Sobota získala právo usporadúvať jarmoky, čo bola v tej dobe závideniahodná výsada, akú nemali ani mnohé väčšie mestá.

V honosných gotických, barokových i renesančných domoch, ktoré ich dnešní majitelia väčšinou premenili na útulné penzióny, mali vychýrené dielničky najmä šustri, čižmári, gombičkári, kožušníci, krajčíri. V jednom z týchto historických domov neďaleko rodného domu Zuzany Hönschovej, manželky kráľa Madagaskaru grófa Mórica Beňovského, má penzión rodina Petra Červeňa. Inokedy je problém nájsť na spišskosobotskom námestí voľné miesto na parkovanie, koronavírus však aj tu zastavil cestovný ruch a záujem turistov o túto historickú súčasť Popradu. Námestie je deň čo deň vyľudnené.

„To, čo nám priniesol vlaňajšok, je pre naše rodinné podnikanie veľká katastrofa. Tak ako všetky gastronomické prevádzky, aj my môžeme podávať jedlo či kávu len ambulantne, teda cez okienko. Tá bieda sa začala vlani v marci, ako-tak sme boli spokojní len cez dva letné mesiace, v ostatných mesiacoch je náš rodinný penzión Fortuna v strate. S manželkou plátame chod penziónu, ako len vládzeme, do zákazu vychádzania som mal na starosti povinnosti recepčného, obsluhoval som hostí, obsluhujem zriedkavých zákazníkov cez okienko, manželka sa zvŕta v kuchyni. Na jej tortách si chodievali pochutnávať ľudia z celého Popradu, lockdown ich však núti ostať doma, tržby z prvých týždňov tohto roka nestačia ani na vyplatenie spotreby elektriny. Dúfame, že vláda si dá za prioritný cieľ čo najskôr zaočkovať ľudí a urobiť všetko pre to, aby to netrvalo rok, lebo doterajšie tempo nie je žiadna sláva...“ posťažoval sa nám pán Červeň.

FOTOGRAFIE Z VYĽUDNENÝCH TATIER NÁJDETE V GALÉRII

Podobne je na tom Roman Chodníček (46), majiteľ penziónu Kamah v Tatranskej Lomnici a prevádzkovateľ neveľkého bufetu pri tamojšom futbalovom ihrisku. „Po prvej vlne pandémie sa v našom rodinnom penzióne leto celkom vydarilo, bol by hriech sťažovať sa na letnú turistickú sezónu. Lenže s jesennými dňami aj na Vysoké Tatry zaútočila neporovnateľne brutálnejšie druhá vlna kovidovej pandémie. Ako pribúdali pozitívne testovaní ľudia, úmerne k tomu ubúdalo vo všetkých tatranských končinách turistov. A teraz sú tatranské osady úplne vyľudnené, napríklad včera, za nádherného slnečného počasia, som stretol v parku v Tatranskej Lomnici iba dvoch psičkárov. Okrem nich nikoho. Poviem vám, že ani po najväčšej veternej smršti tu nebolo tak mŕtvo,“ hodnotí súčasnú situáciu rodený Tatranec, ktorý sa popri podnikaní v cestovnom ruchu s rovnakým zápalom venuje už 30 rokov futbalu.

Kedysi hrával za Tatranskú Lomnicu najvyššiu okresnú ligu, dnes je vedúcim družstva dorastencov FK Poprad, ktoré hrá prvú dorasteneckú ligu. No pandémia ochromila aj súťaže futbalistov. „Vlaňajšok sme prežili bez akejkoľvek dotácie, siahli sme na úspory, od septembra sme nemali ubytovaného ani jediného hosťa, po iné roky k nám chodili stáli klienti, popri Slovákoch najmä Česi, Maďari, Poliaci. Asi nám neostane nič iné, len sa naučiť žiť s touto nebezpečnou hrozbou. Dúfam, že Tatry ožijú, keď sa väčšina ľudí dá zaočkovať,“ nádeja sa Roman Chodníček z Tatranskej Lomnice.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Oči sú vraj oknom do duše. A čo ruky? Toto prezradia o vašom zdravotnom stave!

Populárne články
Ilustračná snímka

Kráľovská svokra: Neuveríte, čo vystrája CAROLE MIDDLETON s vnúčatami. Toto jej Kate dovolí?

Zuzana Belohorcová je s rodinou na Tenerife šťastná.

Belohorcová ukázala dom na Tenerife, takýto luxus ste ešte nevideli: Tri terasy a bazén +video!

Ilustračná snímka

Oči sú vraj oknom do duše. A čo ruky? Toto prezradia o vašom zdravotnom stave!

Slovenský raj - Dobšiná - Dobšinská ľadová jaskyňa

8 SLOVENSKÝCH JASKÝŇ, ktoré možno nepoznáte: Koľko z nich ste už navštívili?

Slovenskí diváci si ju môžu pamätať z filmu Dáždnik svätého Petra, kde si zahrala s Karolom Machatom.

Zomrela múza veľkých hercov Kronera, Kvietika aj Machatu: Kto to bol?

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia