Po mesiacoch odopierania si budeme môcť konečne užiť letné radovánky takmer v rovnakej podobe, na akú sme boli zvyknutí. Napriek narastajúcemu počtu zaočkovaných však koronavírus stále bdie, a tak sa bude všetko riadiť prísnymi pravidlami. 

Počas uvoľňovania bezpečnostných opatrení otvára svoje hranice viacero krajín v radostnom očakávaní dovolenkárov, ktorí však budú musieť disponovať jedným cestovným dokladom navyše. Najbezpečnejšou a zároveň najkomfortnejšou vstupenkou do sveta je očkovanie, vďaka ktorému sa vyhnú testovaniu.

Prichádza Sputnik V. Zamieša karty?
Aký bude mať vplyv na doposiaľ nerozhodnutých, respektíve „neveriacich“, a na vakcíny používané v súčasnosti? To sa začneme dozvedať najneskôr od 7. júna. Vtedy vstúpi na slovenskú očkovaciu scénu toľko diskutovaná vakcína Sputnik V – príčina veľmi vážneho rozkolu vo vládnej koalícii. Oficiálne schválenie nateraz 200-tisíc dávok potvrdil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Vakcína Sputnik V je určená pre ľudí od 18 do 60 rokov, čiže nie pre dôchodcov, ktorých sa prieskum týkal. Napriek tomu bude možno zaujímavý údaj, ktorý hovorí o tom, že u doposiaľ nezaočkovaných a nezaregistrovaných ľudí 60 plus skončil Sputnik V v rebríčku dôveryhodnosti vakcín na druhom mieste za vakcínou Pfizer/BioNTech. Ostáva už len počkať, ako zarezonuje u mladších ročníkov.

Tri farby semaforu

Certifikát o vykonanej vakcinácii, ktorý začali vydávať 24. mája, bude nateraz aj medzinárodne uznávaným dokladom. Najneskôr od 1. júla by ho mal nahradiť európsky kovidový pas vyhotovený v dvoch jazykoch v elektronickej aj papierovej podobe s informáciou o očkovaní, otestovaní alebo prekonaní kovidu. Tento doklad umožní slobodnejší pohyb v rámci krajín EÚ. Na Slovensku platí od 31. mája cestovateľský semafor, v ktorom sú krajiny z hľadiska rizikovosti rozdelené na zelené, červené a čierne a ktorý sa bude aktualizovať každé dva týždne.

Zmenami (verme, že pozitívnymi) budú smerom k prázdninovým mesiacom prechádzať aj nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Týka sa to najmä letných radovánok v podobe nateraz obmedzeného fungovania kúpalísk a plavární. V kúpeľoch je nateraz potrebný negatívny výsledok antigénneho alebo PCR testu nie starší ako 72 hodín (výnimkou sú ľudia s prekonaným kovidom s potvrdením nie starším ako 180 dní od dátumu ukončenia kúpeľného pobytu), respektíve potvrdenie o očkovaní buď druhou dávkou mRNA vakcíny po uplynutí viac ako štrnástich dní, alebo prvou dávkou vektorovej vakcíny po štyroch týždňoch.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE K TÉME OČKOVANIA SENIOROV NÁJDETE V GALÉRII

K splneniu cieľa ešte ďaleko

Cieľom na dosiahnutie kolektívnej imunity je minimálne 60 percent zaočkovanej populácie, k čomu sme mali v čase našej uzávierky (28. mája) pomerne ďaleko. Prvú dávku vakcíny malo v tomto čase v tele 1 655 032 a druhú 781 814 Slovákov. Do splnenia cieľa chýbalo 2 518 186 zaočkovaných. V najpokročilejšej fáze vzhľadom na poradie podľa veku sú dôchodcovia. Agentúra AKO urobila od 22. do 26. apríla prieskum k téme očkovania seniorov, v ktorom sa snažila nájsť odpovede na dôležité otázky. Zúčastnilo sa na ňom 800 respondentov nad 60 rokov. Koronavírusom sa nakazil takmer každý deviaty, desať percent z tejto skupiny muselo byť hospitalizovaných.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia