To, čo spočiatku vyzeralo ako fantazírovanie dedinských chlapcov, sa premenilo na ťažko uveriteľnú realitu. Organizovanie koncertov priviedlo Jána Poliaka medzi hviezdy rockovej hudby, vystúpenie Johnnyho Deppa na lúke za Zvolenskou Slatinou však bude celkom iná káva.

Aj keď by sme si skúseného promotéra vedeli predstaviť skôr v slušivom saku, Ján Poliak ostal starým dobrým rockerom a svoju vizáž nemení od mladíckych čias. Víta nás v starom rodinnom dome so záhradkou, kde vyrastal a kde dnes organizátorsky doťahuje jedno z najsledovanejších podujatí budúceho roka. Hoci názov Hollywood Vampires väčšine ľudí nič nehovorí, meno Johnnyho Deppa, jedného z členov tejto kapely, v spojení s obcou neďaleko Zvolena vyráža dych. Niet pochýb o tom, že 20. júl 2023 bude nielen pre stredoslovenský región výnimočný deň.

Slovenské lásky

O tom, že hudobný biznis nie je len biznisom, svedčí aj to, že Ján Poliak sa vďaka organizovaniu koncertov „postaral“ dvom známym hudobníkom o slovenskú nevestu. Kai Hansen (Helloween, Gamma Ray, Unisonic) a Roland Grapow (Masterplan, Helloween) sa pod Tatrami zaľúbili tak, že tu aktuálne žijú so svojimi partnerkami, teraz už manželkami. „Je krásne, keď hudba takýmto spôsobom spája ľudí. Takto by mal fungovať svet,“ je presvedčený Ján Poliak.

Falošné „vipky“ a slovenské pivo

Ján Poliak miluje metalovú hudbu už od detstva. Až tak, že na ceste za svojimi idolmi neváhal tak trocha podvádzať. „Musím priznať, že sme si s bratom robili falošné „vipky“ a takto sme sa dostávali do zákulisia tých najväčších metalových festivalov v Taliansku, Nemecku, Maďarsku. Nosili sme so sebou ruksak plný slovenského piva, ktoré sme rozdávali hudobníkom, a takto sme sa s nimi zoznamovali,“ spomína na dobrodružné cesty. V 90. rokoch zaplavila metalová vlna aj východnú Európu vrátane Slovenska a fanúšikovia si mohli naživo pozrieť kapely, o ktorých sa im dovtedy ani nesnívalo. Ján Poliak s bratom už boli myšlienkami o niečo ďalej. „Prechádzali sme sa spolu na našich Olympic Fields (plocha vo Zvolenskej Slatine, kde sa dnes organizujú koncerty, pozn. red.) a hovoríme si – raz tu urobíme taký koncert, že sa z toho ľudia...“ nedokončuje vetu, pri ktorej by si vtedy zrejme mnohí poklopali na čelo. V tomto prípade však od smelých slov k činom nebolo ďaleko.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE K PRÍBEHU JÁNA POLIAKA A KONCERTOM VO ZVOLENSKEJ SLATINE NÁJDETE V GALÉRII

Od Gamma Ray k hviezdam

Akousi vstupnou bránou do ich vysnívaného sveta bola kapela Gamma Ray, za ktorou Poliakovci cestovali cez pol Európy. „Po stretnutí s jej členmi asi v piatom štáte už vedeli, s kým majú do činenia. Nakoniec sme sa osmelili a opýtali sme sa, či by sme nemohli zorganizovať ich koncert na Slovensku. Keď sme im už nejaký čas liezli na nervy, ich gitarista a spevák Kai Hansen v roku 2001 povedal – o. k., o rok vám dáme šancu. To sa aj stalo a Gamma Ray vystúpili v športovej hale v Detve. Potom sa to nabaľovalo, prichádzalo viacero kapiel a mierilo sa čoraz vyššie. Stratovarius v Žiline, Helloween v Žiline, Košiciach a Bratislave, Scorpions v Petržalke, Inchebe, v Košiciach, ale aj v Ostrave a v Budapešti. Takto sme ‚dobyli‘ prakticky celé Slovensko a ako prvým sa nám sem podarilo dotiahnuť Jeana-Michela Jarreho, Gipsy Kings, Alicea Coopera, Nightwish a ďalších,“ spomína Ján Poliak. Okrem iných organizoval aj koncerty Erosa Ramazzottiho či Karla Gotta.

Keďže vo Zvolenskej Slatine je päťčlenný organizátorský tím Jána Poliaka doma, rockový vietor zavial aj do tejto obce. Na metalový festival pod šírym nebom s názvom More Than Fest (od roku 2016) nadviazal vlaňajší koncert Olympicu počas pandémie, po ktorom usporiadatelia skončili v strate pre limitovaný počet tisíc divákov. Tento rok sa koncerty rozbehli opäť v plnej sile. Na Helloween a HammerFall prišlo do Zvolenskej Slatiny sedemtisíc divákov, zakrátko to na miestnej lúke „odpálilo“ Boney M a slovenské legendy Pavol Hammel, Ján Lehotský, Vašo Patejdl a Beáta Dubasová.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia