Naďalej ochromuje život ľudí na celej planéte. Nikto nevie, ako sa skončí náš boj s KORONAVÍRUSOM.

V Taliansku, v krajine, ktorú koronavírus postihol najviac a ktorá počtom mŕtvych predbehla Čínu, sa lekári musia hrať na bohov. Pre najprestížnejší a najstarší lekársky časopis na svete New England Journal of Medicine to priznali traja lekári zo severu krajiny, pričom žiadali o anonymitu. Čím starší pacienti, tým menšia šanca na prežitie, preto im lekári podávajú sedatíva, aby bezbolestne odišli z tohto sveta. Sú teda nútení vyberať pacientov, ktorým dajú šancu prežiť. Pritom krajina vždy patrila k štátom, ktoré sa hrdili špičkovým zdravotníctvom.

Na porovnanie: Taliansko má 3,2 nemocničnej postele na tisíc obyvateľov, v USA je to 2,8 lôžka. A predsa túto krajinu koronavírus položil na lopatky. Ľudia sú doma v izolácii a najlepšie, čo môže byť, je teraz neochorieť na žiadnu diagnózu. Lekári pre spomínaný lekársky časopis priznávajú, že v ostatných dňoch hospitalizovali pacientov s infarktom myokardu a minimálne piati z nich sa nakazili koronavírusom práve v nemocničnom prostredí. V Taliansku iba v hlavnom meste denne telefonuje na informačné linky 1 100 ľudí.

Trocha optimizmu

Predsa len z Apeninského polostrova prichádza do celého sveta iskierka nádeje a malého optimizmu. V nedeľu podvečer citovali miestne médiá šéfa úradu pre civilnú ochranu Angela Borrelliho, ktorý poskytol novinárom údaje zo soboty. Od začiatku epidémie ochorelo v krajine celkovo 59 138 ľudí, z toho 7 024 sa už uzdravilo a 5 476 ľudí zomrelo. Z ochorenia Covid-19 sa do soboty v Taliansku vyliečilo 6 072 ľudí, čo je o 943 viac ako v piatok.

Pohľad na prevážaného pacienta. Nikto z nás by nechcel byť v jeho koži.
Pohľad na prevážaného pacienta. Nikto z nás by nechcel byť v jeho koži.
Zdroj: Archív NMH

„Máme dôvod na mierny entuziazmus, zároveň je to výzva, aby sme naďalej dodrživali všetky potrebné opatrenia,“ varoval Angelo Borrelli. Podobne v nedeľu čínske úrady informovali, že v meste Wu-chan, pôvodnom epicentre celosvetovej pandémie nového koronavírusu, už štvrtý deň po sebe nezaznamenali žiadny nový prípad nákazy. V krajine postupne otvárajú verejné miesta, obchody, ľudia sa vracajú do zamestnania.

Vláda však zruší karanténu mesta, až keď tam nebudú mať žiadny nový prípad štrnásť dní po sebe. V tomto období však v Číne musia predsa len prijať celý rad opatrení, aby zabránili druhej vlne šírenia koronavírusu. Pribúdajú prípady chorých ľudí, ktorí prišli do najväčšieho štátu východnej Ázie z cudziny. Koncom minulého týždňa evidovali takmer tristo prípadov takzvanej dovezenej nákazy.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Ilustračná snímka

Gröhling nemal na tlačovej konferencii rúško: Matovič dúfa, že dostane maximálnu možnú pokutu

Jonáš nakrútil video o priebehu choroby, aby ľuďom vysvetlil, čo sa s ním počas nej deje.

Útoky počas karantény: Nakazený Jonáš opísal desivé správanie agresívnych ľudí

Lídri hnutí a strán sa dohodli na zložení vlády. Čakajú ich ťažké časy. Je však dôležité, aby dokázali vládnuť celé funkčné obdobie a splniť svoje sľuby.

Aké šance má vláda? Politológovia opísali plusy a mínusy nových ministrov

ZIKA ASCHER nad návrhmi látok v roku 1946.

Tvorili pre Alžbetu II. či princeznú Dianu: Ascherovci do textilného biznisu zlákali aj Picassa

Prechádzka na čerstvom vzduchu robí zázraky.

Prebuďte sa zo zimného spánku: Za Jarnou únavou je nedostatok vitamínov

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia