Aj keď časy najväčšej slávy má už dávno za sebou, stále môžeme obdivovať jeho fascinujúcu históriu a odkaz mocnej Inkskej ríše. V meste Cajamarca v severnom Peru sa miešajú dva svety.

V 16. storočí stáli španielski conquistadori po prvý raz zoči-voči najmocnejšej juhoamerickej ríši v celej histórii. Zástupy indiánskych bojovníkov, nesúcich na zlatých nosidlách svojho najvyššieho panovníka, ohromili skupinku dobyvateľov, ktorá sa chcela zmocniť nového územia. Stretli sa práve v dnešnom meste Cajamarca, obklopenom zelenými horami. Tie sa neskôr stali azylom pre ustupujúcich Inkov, ktorí sa nedokázali až tak úspešne brániť pred Španielmi. A práve na tomto mieste sa začala písať kolonizačná éra Miestokráľovstva Peru.

Cajamarca (Peru)
Koloniálne mesto Cajamarca [čítaj Kachamarka] je najvýznamnejším sídlom v severoperuánskych Andách. Je vsadené do idylického a úrodného údolia. Španielski dobyvatelia mesto rozobrali a prestavali, preto nesie veľmi málo stôp svojej slávnej inkskej minulosti. V súčasnosti je tu v prevádzke najväčšia zlatá baňa v Južnej Amerike. Tá je pôvodcom ťažkých sociálnych a ekologických problémov, ktoré tu panujú a vyvolávajú množstvo protestov. Existujú vážne obavy, že ťažba cenného kovu znečisťuje povrchovú vodu a pôdu, ktorá živí obyvateľov tejto krásnej krajiny.

Nový svet      

Prelietame ponad úrodné údolia, ktoré sa šplhajú do zelených svahov hôr, strážiacich svojich obyvateľov. V hľadáčiku máme históriou opradené mesto Cajamarca. To bolo pred niekoľkými storočiami svedkom bojov o prosperujúce územia Južnej Ameriky. Bolo to miesto stretnutia dvoch diametrálne odlišných svetov: takzvanej civilizovanej Európy a barbarského Nového sveta za veľkou mlákou. Z hlavného mesta Lima prilietame na maličké letisko, ktoré leží necelé štyri kilometre od samotného mesta. Do jeho upraveného historického centra sa dostávame poľahky taxíkom a kráčame strmými kamennými uličkami k nášmu ubytovaniu.

Privíta nás milá hostiteľka Milena, ktorá žije blízko centra v podkrovnom byte s panoramatickým výhľadom na mesto so svojou dcérou. Ihneď nás oboznámi s najznámejšími a najzaujímavejšími pamiatkami a turistickými atrakciami, ktoré si v Cajamarce a jej okolí nesmieme za žiadnu cenu nechať ujsť. Odporúča nám obľúbené reštaurácie a kaviarne v blízkosti svojho bytu. Týchto tipov sa vyhladovaní z cesty ihneď chytáme. Zhodíme batohy do skromnej izbietky s dvomi posteľami a smerujeme nazad do centra. Vychutnávame nezameniteľnú večernú atmosféru mesta vsadeného medzi zelené kopce, ale i miestnu kuchyňu.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z HISTORICKÉHO MESTA CAJAMARCA NÁJDETE V GALÉRII

Skákajúce mäso       

Najobľúbenejším peruánskym jedlom je lomo saltado, ovplyvnené čínskou kuchyňou. Samotný názov tohto pokrmu je príznačný pre spôsob jeho prípravy: lomo – hovädzie mäso, saltado – skákajúci. Pri príprave by totiž mäsko malo na panvici poskakovať. Je to šťavnatá zmes hovädzieho mäsa, cibule, paradajok, jemne štipľavej pasty aji amarillo a sójovej omáčky, ktorá sa restuje na veľkej panvici. Ako príloha sa zvyčajne podáva ryža s hranolčekmi alebo špagety. Je to delikatesa, ktorú pri návšteve Peru nemožno vynechať!

 Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia