Ľudia sa po pekelných horúčavách tešili na ochladenie, no nikto nerátal s tým, čo príde. Extrémne búrky, ktoré pripravili o život už 13 ľudí. Vrátane detí.

Ako informuje imeteo.sk, nemusí ísť o konečný počet obetí. Búrky sprevádzali prívalové dažde, ale aj silný vietor, ktorý úradoval od Stredomoria cez Alpy až po Českú republiku. Najhoršia situácia bola zatiaľ na Korzike, ktorá hlási šesť obetí a niekoľko nezvestných osôb.

Vo štvrtok (18.8) udrelo nad Európou viac ako 355 000 bleskov. Tie však nezobrali ľuďom život, ale silný vietor. Na Korzike mal rýchlosť až vyše 200 km/h. Cez ostrov zároveň prešlo bow echo, ktoré so sebou prinieslo silné nárazy vetra páchajúce vážne škody vrátane úmrtí.

Pohroma nastala aj na území nášho suseda. Rakúsko hlási šesť obetí, medzi ktorými sú tiež deti. Extrémne búrky v Európe budú pretrvávať aj dnes.

Nevyhne sa im ani Slovensko. Objavia sa na našom území už dnes (19.8.) popoludní. Západ zasiahne niekoľko búrkových vĺn, ktoré budú sprevádzané silným vetrom. Búrlivý stav má trvať od piatka minimálne do utorka.

Diskusia