Ťažký rok
Amerika v čase, keď sa objavili podozrenia, že niektorí Salemčania sú spojení s diablom, skúsenosti s čarodejníckymi procesmi nemala. Na rozdiel od Európy, kde vyše dvesto rokov vyčíňala inkvizícia a na hranici po krutom mučení upálili tisíce žien ako bosorky. Situácia sa začínala meniť, keď na americký kontinent prichádzali veriaci prisťahovalci a z pôvodných domovov si priniesli aj obavy z temných síl. Najmä v Massachusetts sa vo veľkom počte usadili puritáni, ktorí vyznávali mravný a usporiadaný život podľa Božích zákonov. Boli presvedčení, že svojím príchodom do Nového sveta ho dokážu oslobodiť od diabla.
V takejto spoločenskej atmosfére zasiahli Salem ďalšie neočakávané problémy. V celej oblasti sa v roku 1692 dlho držala zima, čím spôsobila neúrodu a nehostinné podmienky na život. Tie zhoršila ešte epidémia kiahní a celá komunita žila v strachu aj z častých útokov domorodcov. Podľa vedcov dlhodobý stres, ktorému boli deti vzhľadom na dobové podmienky vystavené, v kombinácii s rôznymi ochoreniami mohli spôsobiť ich nezvyčajné správanie. Mnohé rodiny prišli do Salemu z okolitých miest a dedín, kde boli svedkami mučenia a vraždenia počas bojov pôvodných domorodých kmeňov s novousadlíkmi. To všetko sa mohlo nepriaznivo podpísať pod psychiku detí.
Ďalšie vedecké tímy nedávno zasa uvažovali o tom, že záchvaty mohli byť v dôsledku epilepsie, astmy, encefalitídy či ergotizmu, čo je ochorenie spôsobené konzumáciou potravín napadnutých hubou námeľ. Parazituje najmä na obilninách a má negatívny vplyv na centrálnu nervovú sústavu. Vyvoláva halucinácie, kŕče, vracanie, dusenie. Tieto názory však aj súčasní odborníci považujú skôr za dohady, na skutočný pôvod záchvatov zatiaľ neprišli. Čo potom Salemčania s vtedajšími vedomosťami? Odhaliť skutočnú príčinu bolo pre nich takmer nemožné. Pod ťarchou dobových okolností bolo ľahké uveriť, že pôvodcom všetkého nešťastia sú čarodejnice. V danej chvíli to bolo logické a dôveryhodné vysvetlenie.
Pokračovanie na ďalšej strane...