Na povestnom konci sveta, kde líšky dávajú dobrú noc a cesta už nikde ďalej nevedie? Pri pohľade na mapu by to tak možno mohlo vyzerať. V skutočnosti je Hiadeľ moderná obec s mnohými zaujímavými špecifikami.

Vedeli ste napríklad, že majú vlastné nárečie? „V Zámrvuom, až hen za Žiarcom, sa mokrie uúke, takie strašivá. Ta tajšli dvaja bracia trávu si kosic. Kedz im už kosy tracivy rez – bovo už prišvo poúdnia – zvaliu sa jedon sem, druhý tam, na zem, kosu kovac. Kedz si jedon nakovau kosu, sa mu zadriemavo...“ Takto sa začína povesť O grgolici, ktorej by zrejme porozumeli len veľmi bystré hlavy. Hiadeľ má aj jednu gastronomickú špecialitu – legendárny a oficiálne certifikovaný „hiadlovský krumplovník“, na ktorého počesť sa snažia každoročne organizovať obecnú slávnosť. Podobá sa na haruľu, ale predsa je iný a chutí naozaj skvele! Nevšedný gurmánsky zážitok sme mohli vychutnať vďaka ochotnej starostovej kolegyni z obecného úradu, ktorá špeciálne pre nás jeden „krumplovník“ upiekla. Kto by si chcel tento jednoduchý pokrm urobiť doma, na obecnej webovej stránke nájde aj recept.

Hiadeľ

Poloha: Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, región Horehronie, mikroregión RENTAR

 

 

Prvá písomná zmienka: 1424

 

 

Nadmorská výška: 490 m

 

 

Rozloha: 16,56 km²

 

 

Počet obyvateľov: 516 (k 31.12. 2021)

 

 

Vývoj nezamestnanosti – okres Banská Bystrica (vždy ku koncu roka):

 

2012 – 9,82 %

 

2013 – 9,22 %

 

2014 – 8,90 %

 

2015 – 8,00 %

 

2016 – 6,25 %

 

2017 – 4,28 %

 

2018 – 3,38 %

 

2019 – 3,30 %

 

2020 – 4,90 %

 

2021 – 4,57 %

 

2022 (jún) – 4,35 %

Hľadanie možností

Z historického hľadiska má teda obec dávnych drevorubačov na čom stavať, hoci len z minulosti sa, pochopiteľne, žiť nedá. Dobre o tom vie aj starosta Ondrej Snopko, ktorý vo svojej funkcii končí tretie volebné obdobie. „Najmä začiatky boli náročné, no ak má človek víziu, ako obec smerovať a kde by mala byť napríklad o desať rokov, väčšinu vecí a projektov sa darí realizovať. Niektoré veci idú ľahšie, iné zasa veľmi ťažko,“ bilancuje Ondrej Snopko svoju starostovskú misiu.
„V princípe to funguje tak, že riešite dvadsať-tridsať projektov potrebných pre obec a hľadáte možnosti, ako ich zrealizovať. Menšiu časť z nich zvládnete cez brigády a dokončíte ich rýchlo, iné dostanete na nejakú úroveň, ale potom zistíte, že ďalšie pokračovanie je v danom momente nereálne, napríklad preto, že sa nezmestíte do balíka financií, respektíve ste nestihli vypracovať projekt alebo narazíte na byrokratický nezmysel či iný problém. Projekt sa teda načas ‚umŕtvi‘, ale keď sa naskytne príležitosť, môže sa v ňom pokračovať,“ vysvetľuje. Na stole má ešte veľa nedokončených úloh, ale či sa bude o starostovský post uchádzať aj v najbližších komunálnych voľbách, zatiaľ nevie. Momentálne podľa vlastných slov rozmýšľa v horizonte zajtrajška, maximálne týždňa.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z DEDINKY MNOHÝCH ZAUJÍMAVOSTÍ NÁJDETE V GALÉRII

Zberný dvor za vlastné

Napriek tomu, že naň museli zo­hnať vlastné finančné prostriedky, obci sa po značnom úsilí podarilo vybudovať zberný dvor. „Bolo to naozaj náročné, len usporiadanie pozemkov sme riešili dva roky. Som veľmi rád, že sa nám to nakoniec bez akéhokoľvek príspevku z eurofondov či od štátu podarilo. Podľa mojich informácií máme tento zberný dvor ako jedna z mála obcí v Banskobystrickom samosprávnom kraji, ktorý je aj oficiálne schválený okresným úradom. Odpadové hospodárstvo podporujeme aj kontajnermi na separovaný odpad rozmiestnenými po celej obci a kompostérmi v domácnostiach. Aj vďaka tomu sa snažíme držať poplatok za komunálny odpad na úrovni polovice poplatku vo väčších mestách,“ dodáva starosta.

Cestou po dedine sme si pozreli pekne zrekonštruovanú turistickú Chatku v Potôčku s kapacitou desať lôžok, ktorá slúži verejnosti a ktorú obec prenajíma za priaznivú cenu. Živo bolo aj pri požiarnej zbrojnici, na jej rekonštrukciu získal Hiadeľ štátnu dotáciu vo výške 30-tisíc eur. „Vzhľadom na komplexné riešenie tohto objektu však bolo treba pridať rovnakú sumu z nášho rozpočtu. Počas rekonštrukcie čohokoľvek si vždy treba poradiť s okolnosťami, na ktoré sa príde počas prác. Ich neriešenie by v budúcnosti prinieslo problémy, ktorých odstránenie by vyšlo ešte viac,“ predstavuje starosta vynovenú budovu s novými oknami, dverami, bránami, rozvodmi elektriny, stierkami, vykurovacím kotlom, solárnymi panelmi, dlažbou a mnohými ďalšími prvkami.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia