Akrobacia na lane

Vodič končí jazdu v meste Tepic, odkiaľ presadám na autobus do Guadalajary, hlavného mesta západnej mexickej provincie Jalisco. V okolí mesta sa nachádza niekoľko múzeí a katedrál. Mňa však najviac zaujali kruhové pyramídy, z ktorých je dobrý výhľad na neďalekú sopku Tequila. Pod ňou leží mestečko s rovnakým názvom a rodisko známeho destilátu tequila, ktorý je tu možné aj ochutnať. Pre mňa je to však príliš turistické miesto, v ktorom stojí za návštevu hlavne predstavenie miestnych ľudí. To spočíva v lezení na asi 12-metrový točiaci sa stĺp, z ktorého sa potom v rytme hudby štyria chlapi postupne spúšťajú dole hlavou na lane omotanom o nohu.

Predstavenie miestnych ľudí v mestečku Tequila, ktorí sa v rytme hudby a spevu spúšťajú dole hlavou zavesení na 12-metrovomm stĺp.
Zdroj: Jozef Krajňák

Živé Mexico City

Mojou ďalšou zastávkou je Mexiko – Mexico City, hlavné mesto krajiny. Samotné mesto, obklopené horami, leží v nadmorskej výške vyše 2 200 metrov, čo vytvára príjemnú klímu, a ako bonus tu nájdete plno historických pamiatok. Zvlášť sa teším na návštevu aztéckeho mesta Teotihuacán, ktoré okrem iného znázorňuje našu slnečnú sústavu. Táto oblasť Mexika je seizmicky veľmi aktívna a zemetrasenia sú tu dosť časté. Zaujímavé je, že týmito prírodnými katastrofami trpia najmä stavby postavené v pokolumbovskej ére. Centrum hlavného mesta Mexiko je veľmi živé. Spájajú sa tu historické časti starých chrámov a miest s koloniálnymi stavbami, katedrálami a ich architektúrou. V centre možno vidieť aj pôvodných obyvateľov Mexika predávajúcich ručne vyrobenú bižutériu, tancujúcich či vykonávajúcich očistné rituály. Je to tu veľmi živé. Mexické múzeá považujem spolu s egyptskými za jedny z najzaujímavejších na svete.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia