Vysoká a nízka voda

Prudký hospodársky rozkvet nastal v 10. až 11. storočí. Benátky obsadili ostrovy v Jadranskom mori a pobrežie Dalmácie. Postupne pribúdali oporné body na Peloponéze a ďalšie územia na Balkáne a prakticky všetky ostrovy východného Stredomoria. Benátčania si užívali bohatú korisť. Jej súčasťou boli bronzové pozlátené kone zo štvorzáprahu pôvodne umiestneného v konštantínopolskom hipodróme. Najsilnejšie boli Benátky v 15. storočí. Ich sláva začala upadať s prenikaním Turkov od východu, objavením Ameriky a nových námorných ciest do exotických krajín.

Kaviareň Florian na Námestí svätého Marka je jednou z najznámejších v meste.
Kaviareň Florian na Námestí svätého Marka je jednou z najznámejších v meste.
Zdroj: Vladimír Kampf

Hlavná časť historického mesta leží v močaristej lagúne. V dňoch zvaných „aqua alta“ (vysoká voda) tu hladina mora stúpne až o 90 centimetrov. Takých dní býva vyše 50 do roka. Na vysokú vodu je mesto pripravené. Keď má prísť, rozvezú po meste čosi, čo vyzerá ako kopy lavičiek. Sú to však budúce cestičky nad vodou. Okrem vysokej vody býva v meste aj nízka voda, spôsobená abnormálnym odlivom a výrazne nízkymi zrážkami v severovýchodnom Taliansku. Je to nebývalá novinka posledných rokov. Nízka hladina odhaľuje rozpadajúce sa murivo spodnej časti budov a kopu špiny na dne kanálov. Do ich údržby sa dlho nikomu nechcelo. Bagrovanie sa začalo až v roku 1990 takmer po päťdesiatich rokoch.

Benátky volajú aj Kráľovná Jadranského mora. Je to mesto vody a svetla. V roku 1987 ho zapísali do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Obľúbená turistická atrakcia vyzerá pekne, ale skutočný stav budov je žalostný. Skoro polovica nemá vyhovujúce sociálne zariadenia a ich základy by si zaslúžili finančne náročnú rekonštrukciu. Mimochodom, gondoly a člny sú väčšinou uviazané o hrubé drevené koly. Stačí sa však lepšie prizrieť, zaťukať na domnelé drevo a hups... Sú drevené len naoko. Reálne je ich podstatná časť z plastu. Najmä tie tenšie.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
OTTO WEITER ušiel hrobárovi z lopaty. Po manželkinej smrti viedol veľmi nezdravý životný štýl.

Veľké upratovanie u OTTA WEITERA: Čo spravil s vecami nebohej manželky?

Ján Jenčo získaval skúsenosti aj na študijnom pobyte v USA.

Hlavný inšpektor na ministerstve životného prostredia: Prečo občania prestávajú veriť štátu?

JOHN LENNON, hudobný génius, skladateľ a spevák, zakladajúci člen skupiny The Beatles.

Vraj sa gitarou neuživí: Svojmu vrahovi dal JOHN LENNON autogram len niekoľko hodín pred smrťou

Ilustračné foto.Sponzorované

Alarmujúci prieskum: Prepojenosť škôl a praxe v IT sektore je takmer nulová

Harry a Meghan

MEGHAN MARKLE priznala potrat: Z jej slov puká srdce

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia