Pán profesor Vladimír Krčméry na začiatku epidémie hovoril, že na svete sú ľudia, ktorým podvedomie nedá a núti ich cestovať. Vtedy mal s nami súcit. Možno aj preto, že ani jemu sa nedá necestovať.

Cestovanie v čase covidu. Zodpovední mienia, že je to nezodpovedné. Tí, ktorí majú potrebu cestovať, zasa upokojujú a snažia sa presvedčiť, že si dávajú pozor a majú výlety pod kontrolou. Do Benátok som išiel preto, lebo som už dlho nikde nebol a patrím do skupiny postihnutej cestovaním. Nebol to tento rok môj plánovaný cieľ, ale...

Keď som sa už nikam nedostal a bol som celý rok zodpovedný, rozhodol som sa pre Benátky, pretože Taliansko je zelené a jedného krásneho rána som si spomenul, že toto mesto bolo mojím detským snom. Chcel som tam pár dní bývať a chodiť po uliciach a kanáloch s fotoaparátom ako niekdajší slávni fotografi z National Geographic. O sole mio! (Slniečko moje!) Covid spôsobil, že bývanie uprostred hlavného ostrova v lagúne je cenovo dostupnejšie. Tiež som predpokladal, že ulice budú prázdne a že sa po nich budú sem-tam trúsiť iba domáci obyvatelia. No všetko bolo inak.

JEDINEČNÉ FOTOGRAFIE Z BENÁTSKYCH ULÍC NÁJDETE V GALÉRII

Benátky starnú

Hostí je tam síce menej, ale predsa len sú. Najrušnejšie ulice medzi železničnou stanicou Santa Lucia a Námestím svätého Marka sú opäť plné ľudí. Bol som zvedavý aj na uličky, do ktorých turisti nechodia, ale bývajú v nich naozajstní Benátčania. Bolo to ďalšie sklamanie. Miestni sú na rozdiel od ostatných Talianov uzavretí. Vonku ich takmer nevidno. Len sem-tam nejaká dáma vešia bielizeň na akési sušiace lanovky natiahnuté medzi domami.

Samozrejme, život tu funguje na vode. Aj smetiari každé ráno vysýpajú zberné koše do smetiarskych lodí. Vidno tu aj snahu o separovanie. Ráno je mesto plné zametačov a zberačov smetí v reflexných vestách. Ľudia odpad nechávajú v plastových vreckách pred dverami domov a tí, ktorí bývajú na vyšších poschodiach, ich jednoducho spustia na špagátiku nad chodník. Tam vrece visí, hompáľa sa a čaká na zberača. Napriek tomu, že domácich v uliciach veľmi nevidno, mnohí z nich majú psíka, s ktorým chodia von. Žiaľ, stopy po miláčikoch nechávajú ľahostajne ležať na chodníkoch.

Hovorí sa, že obyvateľstvo ostrovných Benátok starne. Mladým ľuďom sa do netradičného bývania nechce. Auto sa tu zaparkovať nedá. Na dopravu na pevninu treba mať čln. Ani pracovných možností tu veľa nie je. V centre bývajú natrvalo alebo aspoň na obdobie turistickej sezóny len umelci, remeselníci a zamestnanci reštaurácií a hotelov, ostatní utekajú na súš. Namiesto nich prichádzajú noví obyvatelia ostrovných Benátok z Ázie a sem-tam z Afriky.

Zaujímavé je aj miestne nárečie, ktoré akoby sa na spevavú taliančinu ani veľmi nepodobalo. Benátky sú po taliansky Venezia a po benátsky Venezsia. Len tu a tam sa pri kanáli na moste stretnú starí Benátčania, aby len tak z dlhej chvíle skladali komplimenty pekným ženám. Starí páni síce nevyzerajú ako neodolateľní Taliani, ale je to od nich milé.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pre chorého brata je oporou.

Po problémoch v manželstve herca SVÄŤA MALACHOVSKÉHO zasiahla bratova diagnóza

Spolupacientka na chemoterapii Marianne požičala pre zábavu blond parochňu, hoci pred liečbou mala tmavé vlasy.

Rakovina prsníka ju takmer zabila: Marianna žije s metastázami po celom tele

Ilustračná snímka

Zvláštne miesto. Cítiť z neho pokoj, no zároveň nevysvetliteľnú záhadu, akej inde niet...

Diana a Charles

PRINCEZNÁ DIANA bola najkrajšia! Chirurg tvrdí, že má dôkaz

Celý život strávil po boku manželky Dariny, bývalej letušky, s ktorou mali tri deti.

Stano Dančiak miloval jednu z prvých letušiek v Československu. Aký bol skutočne ich vzťah?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia