Galantské oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) je ponorené do ticha, počuť len pípanie prístrojov, vďaka ktorým majú chorí ľudia nádej na víťazstvo nad zákerným vírusom.

Ako nám hovorí primárka Dagmar Bodáková, všetkých desať lôžok obsadili relatívne mladí ľudia. „Za posledné dni sa zvyšuje výskyt ťažkého priebehu covidu-19 u pacientov, ktorí majú 40 až 50 rokov. Momentálne máme pacientov, ktorí sa narodili v rokoch 1970 až 1980. Od začiatku pandémie mal najmladší pacient iba 30 rokov, bohužiaľ, boj s chorobou prehral. Pravdepodobne sa všetci nakazili novým, agresívnym zmutovaným typom vírusu, ale dokázať sa to nedá. Už dávno neplatí, že covid-19 je fatálny hlavne pre seniorov s pridruženými diagnózami. Rizikoví sú predovšetkým obézni ľudia a pacienti s diabetom. Vírus zvládajú oveľa horšie než tí ostatní a je jedno, koľko majú rokov,“ spresňuje odborníčka.

Kráčajúc po chodbe OAIM cez zasklené steny vidíme lôžka, ktoré obsadili ľudia, ako sa povie, v najlepšom veku. Na jednom z nich spí na prvý pohľad atraktívna mladá žena, čierne dlhé vlasy má zopnuté do chvosta. Na tvári s peknými črtami nevidieť známky nadváhy či nebodaj obezity. Ktohovie, prečo práve ju vírus dostal až na hranicu života a smrti. Dozvedáme sa, že ide o pacientku, ktorá má len 48 rokov...

Na hranici života a smrti sa ocitol aj 48-ročný Peter Vizváry, ktorý takmer tridsať rokov sám pomáhal chorým ľuďom ako zdravotník. Jeho príbeh nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 11. februára).

Ilustračná snímka

Do úst nevložia ani kúsok mäsa! TIETO HVIEZDY prepadli VEGÁNSTVU

Populárne články
Starosta MARIÁN MURÍN nám cituje z listu, ktorý posielajú premiérovi.

Oravčania píšu premiérovi: Pustite naše deti do škôl

Jozef Iľko, meteorológ

Tragédia v živote nášho najznámejšieho meteorológa: JOZEF IĽKO sám vychoval dve dcéry

Ilustračná snímka

Kráľovská rodina plánuje nahradiť Meghan: Divadlo sa svojej patrónky nechce vzdať

Daniela mala Po očkovaní vakcínou SPUTNIK mierne vedľajšie účinky, čaká na ďalšiu dávku.

VIDEO: Slovenku Danielu v Moskve zaočkovali Sputnikom V. Ako to zvládla?

Hokejista má s Kanaďankou Lindsey (†35) malého syna.

Tragédia! Známy hokejista prišiel o manželku (†35). Osudným sa jej stal pokus o záchranu psíka

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia