Prvý pohľad do historického centra Pezinka je rozpačitý. Staré budovy obklopujú jednoduché socialistické stavby napasované do akéhosi chaotického komplexu všeličoho.

Pezinok sa vyznačuje tým, že nemá úplné pešie zóny, ale iba „polopešie“. Ktosi vymyslel, že v meste umiestnia veľké farebné kvetináče so stromami. Tento nápad len zdôraznil nejednotnosť riešení vzhľadu mesta a ani trochu neprispel k harmónii. Pezinčania sú presvedčení, že ich mesto nie je len nocľahárňou a satelitom Bratislavy. Má svoju históriu a ľudí tak akurát, aby každý o každom vedel. To môže byť nielen výhoda, ale aj nevýhoda. Aj ľudia, ktorí tu žijú, sú rôznych „chutí“. Trebárs sladkých.

Pezinok

Prvá písomná zmienka: 1208. V dobovej listine uhorského kráľa Ondreja II. je záznam „terra Bozin“ (územie obývané.). Nitriansky župan Tomáš, ktorý bol neskorším zakladateľom grófskych rodov zo Svätého Jura a z Pezinka získal tieto územia ako prejav vďaky panovníka. Tomáš pomohol Ondrejovi utiecť z väzenia ešte v čase, keď nebol kráľom.

 

Lokalizácia: 18 km severovýchodne od Bratislavy na úpätí Malých Karpát, vo výške 156 metrov nad morom

 

Počet prihlásených obyvateľov: 23 034 (k 31. 12. 2019)

 

Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Pezinok za august 2020: 5,04 %

Rozprávková realita

Soňa Chovancová (33) sa v meste ľuďom stará o sladký život vo výrobni zákuskov Marlotka. V Pezinku jej chýba už len Indický oceán, na ktorého vlnách by mohla surfovať. Teší sa, že aspoň uličky s kaviarničkami a vinárničkami najmä počas leta vyzerajú tak, akoby k tomu vytúženému oceánu či aspoň k malej pláži viedli. Odhodlaná Pezinčanka chcela byť v mladosti basketbalistkou, vodnou lyžiarkou, právničkou a advokátkou. Detský sen sa jej splnil. „Som z právnického prostredia a advokátske skúšky som si jednoducho nemohla dovoliť neurobiť. Lenže s kamarátkou Kikou zo strednej sme si k tomu doma vypekali. Nakoniec sme sa rozhodli pustiť do pečenia oficiálne. Keď už sme mali niečo robiť, nech je to poriadne a nech to niečo prináša. Právo som zavesila na klinec. Zatiaľ. Neviem, čo s nami urobí korona, ale snažíme sa byť pozitívni.“ Spoluzakladateľka Kika to pri druhom tehotenstve vzdala.

SOŇA CHOVANCOVÁ dáva vo výrobni zákuskov zabrať najmä mixérom.
SOŇA CHOVANCOVÁ dáva vo výrobni zákuskov zabrať najmä mixérom.
Zdroj: Vladimír Kampf

Marlotka je chránená dielňa. „Moje dve zdravotne postihnuté kolegynky majú viac energie než ja,“ smeje sa Soňa. „S hendikepmi bojujú statočne. Našťastie sme si našli ďalšiu do partie a už nemusím všetky ťažšie veci vláčiť sama. Aj tá má energie na rozdávanie. Hľadala som nejakú s vodičským a našla som malého siláka.“ Varenie a pečenie sú Sonina vášeň. K tomu rada cestuje, spoznáva chute a hlavne ju bavia rozprávky. „Hrať sa, modelovať tortičky je úžasné. Fantázia je neskutočná. Keď sme na detskom festivale robili obrovské čokoládové jablko, vychutnali sme si prevtelenie detského sna do reality. Keď som bola malá, boli tu len jednoduché veci. Výrobcovia nerobili také, z ktorých by nám padali sánky. Chvíľu som žila v Amerike a tam som videla, že aj tak sa to dá. Teším sa, keď sa detské oslavy podaria.“ Okrem oceánu by Soňa v Pezinku privítala viac možností na športovanie. „Ale s tým je problém asi všade na Slovensku okrem Bratislavy. Našťastie do hlavného mesta to nemáme ďaleko,“ konštatuje. „A ešte mi tu chýba basketbal. Bola som rozohrávačka. Inak tu skoro všetko máme.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ján Jenčo získaval skúsenosti aj na študijnom pobyte v USA.

Hlavný inšpektor na ministerstve životného prostredia: Prečo občania prestávajú veriť štátu?

JOHN LENNON, hudobný génius, skladateľ a spevák, zakladajúci člen skupiny The Beatles.

Vraj sa gitarou neuživí: Svojmu vrahovi dal JOHN LENNON autogram len niekoľko hodín pred smrťou

Harry a Meghan

MEGHAN MARKLE priznala potrat: Z jej slov puká srdce

Ilustračné foto.Sponzorované

Alarmujúci prieskum: Prepojenosť škôl a praxe v IT sektore je takmer nulová

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia