S koňmi až do Petrohradu

Pri prehliadke treba pozerať pod nohy, aby ste nezakopli o koľajnice. Tie sú ešte z čias najväčšieho rozkvetu. Obchodníkom uľahčovali prepravu sudov. O tom, že boli naozaj obrovské, sa môžete sami presvedčiť počas návštevy v spoločnosti sprievodcu. Do jedného sa vošlo napríklad 125 vedier vína. V minulosti bolo totiž zvykom merať lahodný mok na vedrá a nie na litre, pričom jedna nádoba mala 56 litrov. „Keď boli vinice vyťažené na maximum, bolo v nich uskladnených desať miliónov litrov vína. Kedysi sa obyvatelia mesta domnievali, že tento nápoj nie je len na pôžitok a radosť, ale slúži aj ako liek. Keď sa chcel v roku 1594 v meste usadiť prvý lekárnik, mestská rada mu žiadosť zmietla zo stola. Liečivá by ste nemali komu predávať, keďže miestni sa liečia vínom – znelo oficiálne stanovisko,“ prekvapuje sprievodca.

Ani dnes nie je podzemný priestor úplne prázdny. Archívne fľaše tu majú stále miesto. Raritou sú aj cisterny s objemom 18-tisíc litrov. Obchod s vínom zabezpečoval mestu blahobyt. Mešťania z Retzu však mohli spočiatku obchodovať len s okolitými desiatimi dedinami. Neskôr sa pravidlá uvoľnili a trh sa otvoril. Kone ťahali koče s vínom až do ruského Petrohradu.

V podzemí nie sú len prázdne chodby. Stále sú v nich zachované niektoré sudy.
Zdroj: Zuzana Zimmermannová

Z kaplnky urobili radnicu

Pod zemou sa to síce točí najmä okolo alkoholického nápoja z hrozna, no kto sa na povrchu rozhliadne okolo seba na námestí, zočí poriadny kus histórie. Retz stráži hradbové opevnenie prerastené zeleňou s dvoma vstupnými bránami. Pohľad naň je ako z rozprávkovej knihy. Rovnako tak na miestnu radnicu, ktorá navonok pripomína skôr kostol. Kým z nej totiž urobili sídlo najvyšších pánov mesta, pôvodne tam stála gotická kaplnka. Keďže ju však v roku 1425 zničili husiti, o storočie neskôr ju ruky šikovných pracovníkov prestavali na renesančný kostol a v 18. storočí z nej vytvorili radnicu.

Jej veža vysoká 57 metrov je prístupná návštevníkom. Môžete si na nej overiť svoju kondíciu, keďže cesta na vyhliadkový balkón si žiada zdolať 130 schodov. Stojí však za to! Úplne z iného uhla sa pozriete napríklad na dominantu námestia – stĺp Najsvätejšej Trojice a priľahlé fontány. Keď tam zavítate v čase vinobrania, namiesto vody v nich tečie víno. Zblízka sa zas oplatí vidieť jeden z rohových domov na námestí, ktorý nesie prívlastok maľovaný alebo grafitový. Majiteľ požiadal šikovných umelcov, aby na fasáde vykreslili každodenný život stredovekého človeka. Takýmto spôsobom dal najavo nielen svoj vzťah k umeniu, ale ukázal i svoje bohatstvo.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia