Reportáže

Vianočné Slovensko, ako ste ho nevideli: Pozrite sa, akú krásnu krajinu máme!

23.12. 2018 15:00
Diskusia ()
Špania
Špania
Zdroj: Bohuš Urblík
Reportáže

Vianočné Slovensko, ako ste ho nevideli: Pozrite sa, akú krásnu krajinu máme!

23.12. 2018 15:00
Diskusia ()
Špania
Špania
Zdroj: Bohuš Urblík

Keď je fotograf zdravý fanatik, nezáleží na tom, že ide o amatéra. Tí, čo tvoria knihy o čarovnom Slovensku, by sa so svojimi zábermi nemuseli hanbiť ani v najprestížnejších svetových agentúrach.

Je toľko krás, o ktorých človek vôbec netuší. Často dokonca ani vtedy, keď už okolo takého miesta niekedy išiel. S nápadom ukázať ich verejnosti, dať šancu neznámym fotografom z rôznych regiónov a zároveň pomôcť nárastu cestovného ruchu prišli v banskobystrickom vydavateľstve a grafickom štúdiu CBS. Firma známa predovšetkým leteckým fotografovaním odštartovala „čarovný“ projekt v podobe výroby 36 kníh, ktoré by mali ukázať to najkrajšie, čo naša krajina ponúka.

„Aj na miestach, kde by ste to možno vôbec nečakali, nájdete malebné zákutia. Preto chceme týmto spôsobom zmapovať všetky regióny Slovenska,“ hovorí redaktor, dizajnér a autor kníh Martin Kmeť.

Hoci je idea šéfa firmy Milana Paprčku ešte len v prvej časti realizácie, už teraz vyvoláva pozitívnu odozvu.

„Začínajú sa nám množiť reakcie – veď toto je zaujímavé, musím sa tam ísť pozrieť. To je pre nás najväčšie zadosťučinenie,“ dodáva Martin Kmeť.

Z celkových 36 kníh vyšlo zatiaľ päť – Horná Nitra, Dolné Považie, Tatry a Zamagurie plus dva špeciály – Čarovné Slovensko (v podstate výber najlepších fotografií) a Čarovné vody Slovenska. Vo výrobe je Hont, Novohrad, Dolná Nitra, Stredné Považie, na budúci rok sú naplánované Spiš, Šariš, Horné Považie, Kysuce, Záhorie, Podunajsko a ďalší špeciál Hrady a zámky Slovenska. Celý Projekt je naplánovaný na šesť rokov.

Drsné, ale vzrušujúce

Okolo troch stovák aktívnych prispievateľov z celého Slovenska zatiaľ obohatilo fotografickú databázu tohto projektu 16 tisíckami fotografií. Robia tak bez nároku na honorár, vďaka knihám sa však môžu o svoje vzácne úlovky podeliť so širokou verejnosťou Martin Kmeť ich označuje ako absolútnych fanatikov, pre ktorých ide tak povediac o životnú náplň. Patrí medzi nich aj Martin Kurka. Prírodu fotografuje najmä pre vlastné potešenie, keď však príde zaujímavý projekt, rád sa zapojí.

„Väčšinou chodím na viac dní, je totiž lepšie využiť čas a spojiť východ slnka so západom,“ vysvetľuje.

Martin Kmeť
Martin Kmeť
Zdroj: Martin Kmeť

Platí to aj o zime, keď musí vášnivý fotograf zabudnúť na komfort a pre vydarený záber si aj niečo vytrpieť.

„Niekedy je to drsné. Nech máte akýkoľvek spacák alebo stan, zima je vždy. Ráno sa z neho treba vysúkať na mráz, čo si neukryjete dovnútra, zamrzne. Keď však máte kvalitnú výstroj, dá sa to prežiť,“ ubezpečuje.

Keď sa ho ľudia pýtajú, či ho počas noci v divočine nevyplašila nejaká zver, pokrúti hlavou.

„Ak nejdete do extrému, zver vám neublíži. Nemal som s ňou žiadnu negatívnu skúsenosť, na rozdiel od ľudí. Nie každý si nás v lesoch a horách želá, tak­že už máme aj taký zážitok, že sme sa museli ukrývať v lopúchoch.“

Oveľa príjemnejším adrenalínom je však pre tohto Banskobystričania samotné fotografovanie.

„Nikdy neviete, aký záber vznikne. Hoci niektoré veci sa dajú vopred naplánovať, vždy je to nakoniec na prírode. Pri fotografovaní nemám rád čistú modrú oblohu, bez oblakov nemá záber také čaro,“ prezrádza. Do terénu sa so svojím fotoaparátom vybral už aj na Štedrý deň, ale iba počas dňa. Večer je vždy doma, lebo Vianoce by mali patriť rodine.

Pozrite si unikátne zábery zasneženého Slovenska:

Poslať emailom
Diskusia ()
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia