Veterinári upozorňujú, že je lepšie naučiť sa s vtáčou chrípkou žiť, ako s ňou bojovať. Smrť nakazených jedincov je zatiaľ najúčinnejšie ochranné opatrenie.

Vodné vtáky majú takmer stopercentnú istotu, že keď sa nakazia vírusom vtáčej chrípky, je po nich. Iné druhy vtákov ju dokážu prežiť. V ich prípade má len ľahší priebeh, príkladom sú holuby. Toto infekčné ochorenie môže byť nebezpečné aj pre niektoré cicavce. Nevyhýba sa ani človeku. Pre nás však neznamená istú smrť ako napríklad pre kačky vo veľkochovoch či na dedinských dvoroch.

Prvýkrát vtáčiu chrípku identifikovali v Taliansku pred viac ako sto rokmi. V súčasnosti je rozšírená po celom svete. Pre ľudí je najrizikovejšou oblasťou sveta Ázia, kde je veľká koncentrácia vtákov aj ľudí. Našťastie žijeme v oblasti, ktorá nie je tak husto obývaná a dodržiavame vysoké veterinárne štandardy. Napriek tomu sa vtáčej chrípke nevyhneme.

˃˃˃ Fotografie nájdete v galérii. ˂˂˂

Slabá zima

Zdrojom nákazy sú vtáky, ktoré migrujú. „Je to sezónna nákaza. K nám ju najčastejšie prinášajú jedince z Ázie alebo aj zo severu. Tieto vtáky k nám nosia aj iné vírusy, s ktorými sa musíme vyrovnať. Jednoduchšie je naučiť sa s nimi žiť, ako s nimi bojovať,“ vysvetľuje Ladislav Molnár (46), prednosta Kliniky vtákov, exotických a voľne žijúcich živočíchov Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Ani vtákom a zvieratám všeobecne v našich končinách takáto slabá vlhká zima nevyhovuje. Vírus vtáčej chrípky je podobný ľudskému. Ľudovo povedané – mal by vymrznúť, aby sa nerozširoval. „Vtáčia chrípka je neliečiteľná. V ojedinelých prípadoch sa dá proti nej vakcinovať, ale veterinári to neradi robia, pretože tým strácajú prehľad o mutáciách.

Nedokážu rozlíšiť vakcinačný kmeň od infekčného. Rozumnejšie je minimalizovať kontakt hospodárskych, v zajatí držaných vtákov s voľne žijúcimi vtákmi, aby sa nemohli nakaziť napríklad od drozdov či holubov. Dôležité je postarať sa o to, aby neboli kontaminované vodné zdroje a aby sa aj ľudia pracujúci vo veľkochovoch správali zodpovedne a dodržiavali hygienické požiadavky.

V minulom roku na vtáčiu chrípku hynuli labute. Na Slovensku ich bolo približne sedemdesiat. Voľne žijúce vtáky sa počas zimy zhromažďujú na miestach, kde majú dosť potravy, pri malých vodných plochách a zamokrených poliach, čo zvyšuje riziko vzájomného nakazenia,“ vystríha veterinár L. Molnár.

Desať rokov pracoval v službách arabských šejkov, ktorým sa staral o dravé vtáky. „Aj tam som zažil mohutnú vlnu vtáčej chrípky, ktorá prechádzala Iránom. Okrem dravcov postihla aj iné zvieratá. Chrípok máme niekoľko typov. Napríklad prasa sa môže nakaziť ľudskou chrípkou, prípadne aj vtáčou. Ak sa stretnú a zmutujú dva vírusy, máme dôvod na obavu.

Preto sa bojíme aj vtáčej chrípky – pretože ľahko mutuje a mení štruktúru. Môže sa veľmi rýchlo stať, že vakcína, ktorú máme, zrazu nebude účinná. Prenesie sa trebárs na človeka a ohrozí ho na živote.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Matt Damon a Ben Affleck

Hollywoodski spolužiaci: Ktoré známe tváre spolu drali lavice?

Populárne články
Ilustračná snímka

Čo sme to vlastne videli? Dodnes tomu ani jeden z nás nerozumie...

Eva Longoria

Jedna zo Zúfalých manželiek sa dala na osvetu. EVA LONGORIA sa rozhovorila o...

Juraj Jakubisko

Juraj Jakubisko prezrádza detaily: Kedy sa dočkáme pokračovania Perinbaby?

Spievať odmietla, produkcii sa ponúkla ako porotkyňa.

Má štyridsať a telo bohyne: Verešovej recept na štíhlu postavu

Princ GEORGE oslávil v júli siedme narodeniny. Je tretí v poradí na kráľovský trón.

Vojvodkyňu Kate aj princa Charlesa na internáte šikanovali. Zažije to aj George?

Aj magnet časom zoslabne. Je to pravda?

Aj magnet časom zoslabne. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia