Na miesto, kde podľa jednej z legiend lapili Juraja Jánošíka, dnes návštevníci cielia najmä za turistikou. Valaská Dubová je prototypom modernej obce, ktorá môže byť v mnohom inšpiráciou a príkladom.

Krajšie počasie sme si ani vybrať nemohli. Vonku štípe mráz, slnko žiari z modrej oblohy a pod kolesami auta vrždí sneh, ako sa šinieme strmým kopcom po upravenej ceste. Míňame Jánošíkovu krčmu, novorománsky Kostol svätého Michala archanjela a prichádzame k vynovenému námestíčku s informačným centrom. Keď sa cez nadýchanú snehovú perinu prebojujete na jeden z okolitých kopcov – čo sa nám podarilo pomocou starostovho tátoša s pohonom všetkých štyroch kolies –, odmenou vám bude priam božský výhľad na dedinu učupenú v krásnom horskom prostredí.

Ľutovať môžeme len to, že nemáme dosť času na výstup na Veľký Choč (1 611 m n. m.) – najobľúbenejší miestny turistický cieľ. Okrem Chočských vrchov, Oravskej Magury, Oravských Beskýd, Západných a Nízkych Tatier a severnej časti Veľkej Fatry z neho nezriedka dovidieť až do Poľska či na Moravu. Je viac než pravdepodobné, že kto sem príde dobýjať tento vrch, ostane príjemne prekvapený. A to nielen vďaka prírode.

Valaská Dubová

Poloha:  Žilinský kraj, okres Ružomberok, región Liptov

Prvá písomná zmienka: 1323

Rozloha: 12,79 km²

Nadmorská výška: 662 m

Počet obyvateľov (k 31. 12. 2020): 776

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka):

2012 – 13,35 %

2013 – 13,92 %

2014 – 11,87 %

2015 – 9,98 %

2016 – 8,76 %

2017 – 5,62 %

2018 – 4,98 %

2019 – 4,61 %

2020 – 7,36 %

2021 – 6,28 %

Pozemky vo vlastnej réžii

Po tom, čo takmer pred ôsmimi rokmi nastúpil do funkcie, sa popri riešení starých restov snažil pozerať predovšetkým dopredu. „Tak, aby sme v rámci možností zlepšili kvalitu života našich ľudí,“ vracia sa na začiatok starostovskej misie Igor Tulinský. Najviac ho trápil odchod mladých z obce, súvisiaci s jedným z najväčších problémov slovenských miest a obcí.

„Na vine bola veľká rozdrobenosť pozemkov, takmer nikde sa nedalo stavať. Preto si sami robíme pozemkové úpravy. Vďaka nim by sme mali mať k dispozícii okolo tristo stavebných pozemkov a mladí ľudia s plánom založiť si rodinu tak nebudú musieť hľadať miesto na bývanie mimo Valaskej Dubovej. Veľa žiadostí evidujeme najmä od cezpoľných. Podstatným dôvodom je naša poloha na rozhraní Liptova a Oravy s blízkosťou miest Ružomberok a Dolný Kubín, len štyri kilometre od plánovanej diaľnice,“ vysvetľuje starosta.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE MODERNEJ OBCE OBKOLESENEJ KRÁSNOU PRÍRODOU NÁJDETE V GALÉRII

Kolos v modernom šate

Počinom hodným obdivu je rekonštrukcia rozľahlej, dnes už multifunkčnej budovy so sídlom obecného úradu a kultúrneho domu. Po vynovení do nej presťahovali materskú školu, v modernej kuchyni sa varí nielen pre deti, ale aj pre dôchodcov. Voľný čas môžu miestni tráviť v moderne vybavenej obecnej posilňovni s vlastným vchodom, so šatňou a sprchami, ktorej súčasťou je aj detský kútik. Nechýba ani stolnotenisová herňa. „Možno povedať, že každá miestnosť je využitá na sto percent. V kultúrnom dome boli ešte pred príchodom pandémie prakticky každý týždeň spoločenské akcie,“ dodáva starosta.

Vykurovanie celého objektu zabezpečuje nová kotolňa na štiepku a pelety. Tá predstavuje najväčšiu investíciu za minulý rok, obec na ňu získala prostriedky z eurofondov. Skorému rannému vstávaniu kvôli tomu, aby mali deti pri príchode do škôlky dostatočné teplo, je tak koniec. Parametre 21. storočia už spĺňa aj zrekonštruované verejné osvetlenie, vďaka ktorému je kvalita a bezpečnosť večerných presunov po obci na celkom inej úrovni než v minulosti.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia