Majú viac ako 40 a menej ako 50 rokov. Nakazili sa covidom-19 a na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) v galantskej nemocnici BOJUJÚ O ŽIVOT.

Nemocnica s poliklinikou v Galante je celá červená. Znamená to, že všetky lôžka, je ich 132, obsadili pacienti chorí na covid-19. Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) sa ocitajú tie najvážnejšie stavy odkázané na umelú pľúcnu ventiláciu. Na hranici života a smrti sa ocitol aj 48-ročný Peter Vizváry, ktorý takmer 30 rokov sám pomáhal chorým ľuďom ako zdravotník. Aktuálne je záchranárom rýchlej zdravotnej služby. Nakazil sa koncom minulého roka, zrejme agresívnym zmutovaným britským vírusom.

Choroba mala veľmi rýchly priebeh, krátko po vianočných sviatkoch ho jeho kolegovia už odvážali do nemocnice. Po vyše mesačnom pobyte na lôžku, keď sa už veľmi pomaly vracia do normálneho života, nás prijal v nemocničnej izbe. Najprv nám s hrdým úsmevom opísal, ako konečne urobil veľký pokrok. Dokázal sa postaviť a urobiť dva kroky. Prílišná námaha sa mu však nevyplatila, deň pred našou návštevou sa mu stav trocha zhoršil. Dokonca váhal, či nás vôbec prijme. Naša polhodinová návšteva a rozhovor ho vyčerpávajú, hovorí s námahou, pričom ho trápi dusivý kašeľ. Stále je odkázaný na kyslíkovú podporu.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Mal iba 30 rokov

Galantské OAIM je ponorené do ticha, počuť len pípanie prístrojov, vďaka ktorým majú chorí ľudia nádej na víťazstvo nad zákerným vírusom. Ako nám hovorí primárka Dagmar Bodáková, všetkých desať lôžok obsadili relatívne mladí ľudia. „Za posledné dni sa zvyšuje výskyt ťažkého priebehu covidu-19 u pacientov, ktorí majú 40 až 50 rokov. Momentálne máme pacientov, ktorí sa narodili v rokoch 1970 až 1980. Od začiatku pandémie mal najmladší pacient iba 30 rokov, bohužiaľ, boj s chorobou prehral. Pravdepodobne sa všetci nakazili novým, agresívnym zmutovaným typom vírusu, ale dokázať sa to nedá. Už dávno neplatí, že covid-19 je fatálny hlavne pre seniorov s pridruženými diagnózami. Rizikoví sú predovšetkým obézni ľudia a pacienti s diabetom. Vírus zvládajú oveľa horšie než tí ostatní a je jedno, koľko majú rokov,“ spresňuje odborníčka.

Kráčajúc po chodbe OAIM cez zasklené steny vidíme lôžka, ktoré obsadili ľudia, ako sa povie, v najlepšom veku. Na jednom z nich spí na prvý pohľad atraktívna mladá žena, čierne dlhé vlasy má zopnuté do chvosta. Na tvári s peknými črtami nevidieť známky nadváhy či nebodaj obezity. Ktohovie, prečo práve ju vírus dostal až na hranicu života a smrti. Dozvedáme sa, že ide o pacientku, ktorá má len 48 rokov.

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Ilustračná snímka

Do úst nevložia ani kúsok mäsa! TIETO HVIEZDY prepadli VEGÁNSTVU

Populárne články
Jozef Iľko, meteorológ

Tragédia v živote nášho najznámejšieho meteorológa: JOZEF IĽKO sám vychoval dve dcéry

Ilustračná snímka

Kráľovská rodina plánuje nahradiť Meghan: Divadlo sa svojej patrónky nechce vzdať

Daniela mala Po očkovaní vakcínou SPUTNIK mierne vedľajšie účinky, čaká na ďalšiu dávku.

VIDEO: Slovenku Danielu v Moskve zaočkovali Sputnikom V. Ako to zvládla?

Hokejista má s Kanaďankou Lindsey (†35) malého syna.

Tragédia! Známy hokejista prišiel o manželku (†35). Osudným sa jej stal pokus o záchranu psíka

Štefan Skrúcaný v rozhovore pre týždenník Život prezradil, že im plány s výstavbou domu narušila pandémia.

Judínyová a Skrúcaný si stavajú hniezdočko lásky celé roky: Vieme, kedy sa konečne nasťahujeme

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia