Západná časť Ukrajiny sa pripravuje na nápor ľudí, ktorí prídu z vojnových východných častí krajiny. Z domovov ich vyženie MRAZIVÁ ZIMA a mínusové teploty. Mnohí tam žijú v pivniciach a krajina neustále čelí výpadkom elektrickej energie.

Anton Frič zo Spišskej katolíckej charity, ktorý nás sprevádza po Ukrajine, spomína, ako v časoch, keď takmer pred rokom vypukla vojna, bola práve západná Ukrajina cieľovou stanicou presídlencov a presídlenkýň. V Užhorode, kde žije 120-tisíc obyvateľov a obyvateliek, zrazu zo dňa na deň pribudlo ďalších 100-tisíc ľudí. Miroslav Rusyn, ktorý je riaditeľom gréckokatolíckej charity v Užhorode, predpokladá, že pre mrazivé počasie k nim do regiónu príde až 200-tisíc ľudí. Z tohto dôvodu chystajú napríklad pre vojnových utečencov a utečenky stanové mesto. Takzvaná suchá ukrajinská zima prichádza v prvých mesiacoch roka. Sú pre ňu charakteristické teploty od mínus sedem až po mínus dvadsať stupňov Celzia.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Sami nemajú

„Keď vypukla vojna, neboli sme na túto situáciu pripravení. Prichádzali k nám tisíce ustráchaných, zúfalých ľudí. Potrebovali sme ich nielen nakŕmiť, ale aj upokojiť. Žalostný pohľad bol hlavne na matky s malými novorodencami,“ spomína Miroslav Rusyn. V lete počet utekajúcich klesol na 30-tisíc, s príchodom zlého počasia sa však tento počet opäť zvyšuje. Na príčine sú aj ruské útoky na ukrajinskú energetickú sieť, ľudia čelia celodňovým výpadkom elektrickej energie, z tohto dôvodu nefunguje kúrenie. Materiálna pomoc od miestnych ľudí je často problematická, sami trpia nedostatkom, pretože krajina čelí podobne ako ostatné štáty v Európe vlne zdražovania. Ceny potravín a spotrebného tovaru sú na porovnateľnej úrovni ako u nás. Keď sme sa podvečer prešli po centre Mukačeva aj po Užhorode, obchody boli prázdne, ľudia nakupovali len potraviny. Analytici z Picodi.com uvádzajú, že minimálna mzda v krajine bola v roku 2022 na úrovni 171 eur. Do úvahy treba brať aj to, že ukrajinská ekonomika je pre vojnu zdecimovaná. Napríklad Anna Rybak, ktorá pôsobí na Ukrajine ako dopisovateľka pre české médiá, uvádza, že v Dnipre, kde žila, tretina závodov nefunguje pre nedostatok surovín a zložitú logistiku.

Článok pokračuje na následujúcej strane 

Diskusia