Reportáže

Ustojí Babiš najväčšiu kauzu a tisíce demonštrantov? Dnes je z únosu na Krym love story

27.11. 2018 1:05
Diskusia ()
Český premiér Andrej Babiš nazval novinárov hyenami, ktoré zneužili jeho údajne duševne chorého syna.
Český premiér Andrej Babiš nazval novinárov hyenami, ktoré zneužili jeho údajne duševne chorého syna.
Zdroj: Getty Images
Reportáže

Ustojí Babiš najväčšiu kauzu a tisíce demonštrantov? Dnes je z únosu na Krym love story

27.11. 2018 1:05
Diskusia ()
Český premiér Andrej Babiš nazval novinárov hyenami, ktoré zneužili jeho údajne duševne chorého syna.
Český premiér Andrej Babiš nazval novinárov hyenami, ktoré zneužili jeho údajne duševne chorého syna.
Zdroj: Getty Images

Nikdy a ešte raz nikdy, tvrdí český premiér Andrej Babiš (64) na margo možnej demisie, ktorá súvisí s „prázdninovým pobytom“ jeho syna na Kryme a s dotačným podvodom. Česká verejnosť má však iný názor, ľudia na námestiach žiadajú jeho odstúpenie.

Jeden z najbohatších Slovákov a Čechov v jednej osobe Andrej Babiš sa na verejnosti vždy ukazoval po boku jedinej ženy – atraktívnej manželky Moniky Babišovej.

S krásnou, o dvadsať rokov mladšou blondínou sa zoznámil začiatkom deväťdesiatych rokov, pracoval vtedy v Petrimexe, socialistickom podniku zahraničného obchodu.

Ona bola zase sekretárkou v českej firme, ktorú Babiš navštevoval kvôli obchodom. Budúci miliardár jej vraj učaril svojou bystrosťou, dnes majú manželia dve deti. V čase, keď sa zoznámili, boli obaja ešte v predchádzajúcich manželských zväzkoch.

Ich príbeh by sa mohol zaradiť do červenej knižnice, nebyť tieňov z minulosti, ktoré dnes Babiša dobehli. Iba sporadicky prenikali na verejnosť informácie o jeho prvom manželstve s lekárkou Beatou. Zoznámili sa ešte ako gymnazisti, ich obdive dnes dospelé deti trpia psychickými poruchami.

Aj sa modlíte

V prípade dcéry Adriány (39) je to podľa vyjadrení českého premiéra od jej šestnástich rokov bipolárna choroba, syn Andrej (35) zase bojuje so schizofréniou.

„Je to hrozná choroba pre chorého aj okolie. Pre rodičov zvlášť. Dúfate, veríte a niekedy sa aj modlíte. Ide to raz hore, raz dole. Obdobie nádeje, že je vaše dieťa stabilizované a má radosť a uspokojenie z toho, čo v živote prežíva, strieda obdobie, keď sa dozvedáte, že vaše dieťa svoju chorobu a život nezvláda,“ takto sa český premiér vyjadril nedávno na sociálnej sieti na margo vážnej synovej choroby.

Chorý syn žije so svojou matkou vo Švajčiarsku, odtiaľ ho vraj na otcov pokyn uniesli, pričom podľa vlastných slov dostal na výber – alebo pôjde do liečebne alebo na „prázdniny“ na Krym. Andrej junior však zburcoval médiá aj políciu a tvrdí, že jeho odpratanie má súvisieť s kauzou agroturistického rezortu Čapí hnízdo.

Na Krym okupovaný Ruskom Babišovho syna údajne pre chorobu a tiež pred mediálnym tlakom, ako tvrdí druhá strana, odviezol manžel bývalej Babišovej poradkyne a psychiatričky Dity Protopopovej. Junior však vyhlásil, že má zo svojho opatrovateľa strach.

Odsudzuje novinárov

Premiér Babiš na medializované správy o únose reagoval vyjadrením, že novinári sú hyeny a za svoje deti by položil aj život. Andrej junior bol však minulý týždeň ochotný vypovedať v kauze Čapí hnízdo a jeho vyjadrenia smerovali proti otcovi.

Komplex v Stredočeskom kraji je oficiálne turistickým zariadením. V roku 2005 bol ešte súčasťou Babišovej firmy Agrofert. O tri roky neskôr sa dostáva do rúk anonymných akcionárov, neskôr vyjde najavo, že ide o Babišovu rodinu, medzi nimi sú aj jeho dve deti z prvého manželstva. Dôvodom je európska dotácia vo výške 50 miliónov českých korún určená pre malé a stredné podniky.

Je jasné, že veľký Agrofert by na takúto finančnú injekciu nemal nárok. Babišovi mladšiemu vraj dali podpísať dokumenty, ktoré súviseli s uvedenou kauzou. Novinárom to povedal priamo Babiš junior s tým, že jeho otec chcel, aby zmizol v období, keď polícia kauzu vyšetrovala.

Českí reportéri servera Seznam.cz Sabina Slonková a Jiří Kubík sa vybrali za juniorom do Švajčiarska a vo dverách bytu natočili jeho výpoveď. Ohradila sa však proti tomu jeho matka, dokonca poslala prostredníctvom televízie Nova vyjadrenie k celej kauze. Konanie českých reportérov odsudzuje a poukazuje na to, že jej syn je chorý človek a rozhovor s ním preto nepripadal do úvahy.

Takto však reagovala až po osobnej návšteve exmanžela a premiéra v jednej osobe. Predtým jej otázky novinárov príliš neprekážali. Je síce pochopiteľné, že Beata Babišová reaguje v prvom rade ako matka, novinári, ktorí však cestovali z Česka do Švajčiarska, nešli odhaľovať súkromný Babišov život, ich práca súvisela s dotačným podvodom a verejnými zdrojmi.

Novinári, ktorým sa pripisuje aj úloha strážcov demokracie, sa odjakživa držali zásady, že čo je verejné, nie je tajné. V tom spočíva aj zmysel žurnalistickej práce, sledovať tok verejných peňazí a odhaľovať netransparentné praktiky politikov.

Kvety v koši

Opozícia teraz žiada Babišovu demisiu, odstúpenie žiada aj Senát, horná komora českého parlamentu. Jeho zotrvanie vo vláde považuje za neprijateľné až do konca vyšetrenia dotačného podvodu. Proti nemu sa obrátila aj verejnosť, desaťtisíce ľudí vyšli protestovať do ulíc.

Samotný Babiš koncom minulého týždňa odletel do Švajčiarska, aby vyriešil aféru, pre ktorú sa trasie jeho politická stolička. Jeho oponenti však tvrdia, že cieľom jeho cesty bolo ovplyvniť syna v prípade svedeckej výpovede.

Babišov syn Andrej tvrdí, že ho na Krym uniesli a držali tam proti jeho vôli.
Babišov syn Andrej tvrdí, že ho na Krym uniesli a držali tam proti jeho vôli.
Zdroj: Archív NMH

Zdá sa, že premiér bol vo švajčiarskej Ženeve úspešný, po návrate tvrdil, že so synom hrali šachy, rozprávali sa, strávili spolu päť hodín. Žiadny únos sa vraj nekonal, dnes je z kriminálneho činu love story, syn má vraj na Kryme ženu svojho srdca.

Skôr ako sa český premiér vydal na rodinnú návštevu do Švajčiarska, Česi sa s ním rozlúčili kurióznym spôsobom. Naši susedia totiž, tak ako my, si v sobotu pripomenuli 17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu.

Emócie u nich vyvolali kytice, ktoré na Národnej triede tesne po polnoci položil premiér Babiš a po ňom aj šéf SPD Tomio Okamura. Ráno ich ľudia hodili do odpadkového koša. V koši skončili aj kvety, ktoré poslal prezident Miloš Zeman, sám sa na žiadnych akciách pri príležitosti spomínaného štátneho sviatku nezúčastnil.

Prípadom vyhodených kvetín sa zaoberá polícia, ktorá bude od majiteľov zisťovať, či chcú nahradiť škodu. Na túto tému kolujú po sociálnych sieťach výsmešné komentáre, vyzerá to, že v tejto chvíli mužov zákona viac zaujímajú kvety ako miliónový dotačný podvod.

Vyhadzovanie kvetov sa nepáči ani niektorým opozičným politikom, napriek tomu, že s prezidentom či premiérom majú spory, podľa iných je to prejav občianskej nespokojnosti. Zhodli sa však na tom, že k rozdeleniu spoločnosti a vypätým emóciám významne prispeli aj obaja vrcholní politici.

Hovorca prezidenta Zemana Jiří Ovčáček označil demonštrantov za fašistickú lúzu, ktorú podporuje TOP 09. Babiš v krátkom videu na Facebooku povedal, že tento rok si prišiel na Národnú triedu uctiť pamiatku študentov a všetkých, ktorí bojovali za slobodu a demokraciu, tentoraz však skôr. „Čoskoro ráno letím za svojím synom do Švajčiarska,“ povedal.

Otázne však je, či sa polnočnou návštevou Národnej triedy nechcel iba vyhnúť demonštrantom. Jeho syn Andrej vraj dva dni nemôže, pre záujem novinárov, vychádzať z bytu. „Idem za ním, aby som mu pomohol,“ dodal. O pomoc ho požiadala jeho exmanželka.

Českí reportéri však vyvracajú tvrdenie Babišovej rodiny, že okolie bytu okupujú novinári. Keď sa tam vrátili o mesiac, nikto pri bytovom dome nebol.

Napriek tomu, že v Česku je poriadny politický vietor, ba až víchrica, českí politológovia, novinári aj stávkové kancelárie, ktoré otočili kurzy v prospech politika pôvodom zo Slovenska, sa domnievajú, že Babiš prežije túto kauzu bez väčšej ujmy.

Zrejme si je toho vedomý aj samotný český premiér, pretože verejnosti aj svojim oponentom tvrdošijne odkázal, že neodstúpi. Za Babišom stojí sám prezident, ktorý mu odkázal – nech len nestráca nervy.

Demonštrantom sa konanie Andreja Babiša nepáči. Aby sa im vyhol, premiér prišiel na námestie s vencom k 17. novembru v noci.
Demonštrantom sa konanie Andreja Babiša nepáči. Aby sa im vyhol, premiér prišiel na námestie s vencom k 17. novembru v noci.
Zdroj: Getty Images
Poslať emailom
Diskusia ()
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia