Jedni ho glorifikovali, iní zatracovali. Jeho dielo však neustále priťahuje pozornosť odborníkov i laikov. Najznámejší, no zároveň najkontroverznejší umelec Rakúska FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER (1928 – 2000).

Jeho život bol plný úžasných okamihov, vždy však vybočoval zo zabehaných stereotypov spoločnosti. Už len skon tohto maliara, architekta, vizionára, filozofa bol, jemne povedané, atypický. Zomrel na palube zaoceánskej lode Queen Elizabeth II, keď sa plavil z Nového Zélandu do Európy. Podľahol infarktu. Jeho posledným želaním bolo, aby spočinul vo svojej novozélandskej záhrade pod záhonom tulipánov. Bez rakvy – nahý, zabalený v plátne. To, o čo sa usiloval celý život, chcel dodržať aj po smrti: byť pochovaný v súlade s prírodou.

Výstredný umelec

Friedrich Stowasser, ako znelo jeho pôvodné meno, bol jedináčik a narodil sa vo Viedni. Otcovo príbuzenstvo malo korene v Čechách a matkino na Morave. Mal pár dní po prvých narodeninách, keď jeho otec, nezamestnaný inžinier, zomrel na zápal slepého čreva. O to viac sa upol na matku Elsu. Ich rodinný život bol založený na hlbokej nehe a náklonnosti. Matka bola úradníčka v banke a typická predstaviteľka maloburžoázie. Aj vzhľadom sa svoje židovské korene synovi radila: „Ak chceš mať pokojný život, musíš zostať anonymný.“ Cítila strach, pokiaľ šlo o jej potomka, pretože veľmi skoro pobadala Friedrichovu odlišnú osobnosť. Mal len šesť rokov a už sa prejavilo jeho výrazné maliarske nadanie. Synov talent ju znepokojoval. Uvedomovala si, že prvé úspechy, pri ktorých neskôr bola, ho vyčlenia z davu, bude pútať pozornosť, a toho sa obávala.

Detstvo a mladosť prežil Friedrich v milovanej Viedni. Prvou inštitúciou, kam sa šiel ako sedemročný vzdelávať, bola montessoriovská škola. Tamojší umeleckí pedagógovia potvrdili jeho mimoriadny zmysel pre farby a tvary. V tomto čase ho matka dala pokrstiť v katolíckom kostole vzhľadom na árijský pôvod zosnulého manžela. Schyľovalo sa k anexii Rakúska Nemeckom a tento krok pokladala za akúsi ochranu pre syna. Po násilnom pripojení krajiny sa desaťročný Friedrich stal členom polovojenskej organizácie Hitlerova mládež. Aby na seba matka so synom čo najmenej upozorňovali, Elsa preložila dieťa zo súkromnej do verejnej školy. Myslela si, že budú menej viditeľní. Jeho pôvod „pol na pol“ matke i jemu zachránil život, no prisluhovačom národných socialistov ani tak neunikli. Z centra mesta ich násilne presťahovali za Dunaj na okraj Viedne. Vojnu prežili v krutých podmienkach, po nej zistili, že nikto zo 69 príbuzných z matkinej strany sa z koncentračných táborov nevrátil.

FOTOGRAFIE HUNDERTWASSERA A JEHO DIEL NÁJDETE V GALÉRII

V roku 1948 Friedrich ukončil gymnázium a zapísal sa na viedenskú akadémiu výtvarných umení. Maliarske obzory si v nej príliš nerozšíril, pretože ju po troch mesiacoch opustil. Nevyhovovala mu konvenčnosť školy. Formálne vzdelanie zamenil za výstavy a osobné stretnutia s umelcami. Takéto „učenie“ malo pre neho z jeho pohľadu omnoho väčší význam. Po odchode zo školy chcel spoznávať svet v praxi a nie z učebníc. Veril, že získa skúsenosti, iný pohľad na život a inšpiráciu na tvorbu. V dvadsiatke precestoval takmer celé Taliansko. Vo Florencii sa zoznámil s francúzskym maliarom a neskôr celoživotným priateľom Reném Braultom, nazývaným aj Brô. V roku 1949 za ním pricestoval do francúzskej metropoly. Vo vreckách nemal ani halier, no prišiel s túžbou stať sa maliarom a presadiť sa v umeleckom svete päťdesiatych rokov. Šťastie mu žičilo, s Braultom získali v meste Saint-Mandé zákazku na vytvorenie dvoch fresiek. Priateľstvo s ním svojím spôsobom ovplyvnilo Friedrichovu nasledujúcu tvorbu i osobný život. Obdivoval napríklad jeho nápadité oblečenie, pod jeho vplyvom zabudol na klasický oblek, košeľu a kravatu. Podomácky si vyrobil sandále, čiapku, sám si šil nohavice, vesty, košele, najradšej z prúžkovanej látky a nikdy si ich nežehlil. Jeho šaty boli obojstranné, dali sa obrátiť naruby a nosiť aj tak. Nemali žiadne švy či podšívky. Hundertwasser odmietal uniformnú anonymitu, preferoval asymetrický odev. Aj ponožky mal na každej nohe inej farby.

Pobyt v Paríži ho priviedol na myšlienku zmeniť si občianske meno Friedrich Stowasser na umelecké Friedensreich Hundertwasser. To si potom menil ešte niekoľkokrát a rozhodne mu nechýbala fantázia. Všetky boli rovnako výstredné ako sám umelec. Mal obdobie, keď ho oslovovali pán Dunkelbunt (mnohofarebný, tmavý) alebo pán Regentag (daždivý deň). No najznámejší je ako pán Hundertwasser. Svoje myšlienky týkajúce sa strešnej vegetácie, individuálneho dizajnu fasád, ekológie alebo namierené proti tradíciám rakúskej architektúry formuloval do viacerých manifestov a na verejnosti ich prezentoval nahý. Tradovalo sa o ňom, že nemá zábrany vyzliecť sa kdekoľvek a kedykoľvek. Spomedzi umelcov sa na verejnosti ukazoval vyzlečený asi najčastejšie.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

ZANIETENÍ CHALUPÁRI: Kam unikal pred svetom Chudík, Dočolomanský a iné hviezdy?

Populárne články
Prebudenie, teda dosiahnutie stavu, keď sa metabolizmus medveďa vráti na normálne hodnoty, trvá dva až tri týždne.

Sonda do srdca: Pochopenie fungovania medvedieho metabolizmu pomôže zachraňovať ľudské životy

Ivanka Trump s manželom.

Bývanie za milióny: IVANKA TRUMP si užíva nehorázny luxus! FOTO

Diana v minulosti túžila po lekárskej profesii.

Lekári mu nedávali žiadnu šancu! DIANA MÓROVÁ pomohla bratovi postaviť sa na nohy

Cibulková odletela na Maldivy osláviť 10 výročie.

Zaočkovaná už je, môže cestovať: DOMINIKA CIBULKOVÁ dráždi fotkami z exotiky

Na sníme Prof. MUDr. Vladimír Krčméry DrSc. - slovenský lekár, vedec – odborník na tropickú medicínu, infektológiu a onkológiu.

Do dvoch týždňov by sa malo tempo očkovania výrazne zrýchliť: Krčméry prezradil, čo to spôsobí

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia