Dedina Mládeže je najmladšia obec u nás. Z historického hľadiska vznikla len nedávno. Jej zakladatelia už nežijú, ale v obci je ešte veľa takých, ktorí si ich pamätajú.

Chvíľu mala obec namále, pretože v nej už veľa mladých nebolo. Bola skôr dedinou dôchodcov. V súčasnosti je to lepšie. Mladých pribúda, niektorí sa vracajú a prichádzajú aj noví „migranti“, ktorí hľadajú pokoj. Sú z celého Slovenska. Bývalo tu rušno. Ulice plné ľudí, traktory, poľnohospodárske stroje, hospodárske zvieratá... Dnes je tu viac-menej pokoj a prázdno.

Živým centrom dediny je bufet pri hlavnej ceste. Štandardne v ňom ponúkajú chutné langoše a klobásy. Kalorické dobroty lákajú zastaviť sa, aj keď búda s týmito dobrotami vábne nevyzerá. Slúži však aj ako informačné centrum. Vedia tu o všetkom. Hneď za občerstvením smerom k hlavnému námestiu s kultúrnym domom a obecným úradom je park s kopou maľovaných vtáčích búdok.

Dedina Mládeže

Nemali to ľahké. Prví odhodlaní stavitelia sa usídlili v pastierskom domčeku. Vzápätí si postavili kuríny, dve ošipárne a štyri baraky. Osiali prvých 72 hektárov pôdy. Začali chovať hovädzí dobytok, ovce, kone, kurčatá, kačice a husi. Na pomoc prichádzali ďalší brigádnici, ktorí kopali odvodňovacie kanály.

 

Prvá písomná zmienka: 4. apríla 1949. Otec myšlienky založiť Dedinu Mládeže bol Štefan Zaťko (1914 – 1997), rodák z Pitvaroša v Maďarsku. Bol tiež prvým predsedom miestneho jednotného roľníckeho družstva.

 

Lokalizácia: Obec leží na rovine neďaleko Kolárova v okrese Komárno medzi Váhom a Malým Dunajom.

 

Počet obyvateľov: 448 (k 31. 12. 2019)

 

Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Komárno: 6,6 % (apríl 2020)

Starostovanie po praslici

Na obecnom úrade sedí rodáčka z miestnej časti Malý Ostrov Gabriela Gönczölová (48). Starostkou je už tretie volebné obdobie. Predtým pracovala na obecnom úrade ako administratívna pracovníčka tri volebné obdobia pri bývalej starostke. Vláda nad obcou sa tu v posledných rokoch dedí po praslici. Ženy vystriedali mužov. „V posledných rokoch nám pribúdajú mladé rodiny, preto nás mrzí, že nemáme stavebné pozemky, ktoré by sme im dokázali ponúknuť,“ hovorí.

„Vybavenie nových stavebných pozemkov je beh na dlhú trať. Vlastnícke vzťahy sú komplikované. Tešíme sa, že skoro všetky staršie domy, ktoré boli istý čas prázdne, sú dnes predané. Chátra nám tu možno jeden či dva.“ Do obce prichádzajú ľudia z mnohých miest. Pokoj tu nachádzajú aj Bratislavčania. V minulosti bolo hlavným zamestnávateľom domácich roľnícke družstvo. V súčasnosti dáva prácu niekoľkým ľuďom centrum pre deti a rodiny. Detský domov sa prioritne špecializuje na prácu s postihnutými deťmi, ktoré vyžadujú ošetrovateľskú a opatrovateľskú starostlivosť. Ako prvý na Slovensku zriadil skupiny pre deti s duševnými poruchami.

FOTOGRAFIE Z DEDINY MLÁDEŽE NÁJDETE V GALÉRII

„Ďalších zamestnávajú dva obchody a dve krčmy. Ostatní cestujú. Autobusy od nás vozia ľudí do Kolárova, Galanty, do automobilky v Trnave a v Bratislave. Ľudia od nás pracujú aj v Rakúsku. Do Maďarska to síce máme kúsok, ale tu u nás za hranicou nie je na druhej strane až toľko príležitostí.“ Gabriela Gönczölová by privítala rozumnejšie a efektívnejšie rozdeľovanie eurofondov.

„Máme tu takmer všetko, čo potrebujeme. V odľahlejšej časti Malý Ostrov však nemáme dobré cesty. Na tie by sme potrebovali zohnať peniaze. Ďalší problém, ktorý teraz riešime, je odpad. Poplatky narástli a ľudia sa pýtajú, čo sa stalo, napriek tomu, že všeobecne záväzné nariadenie obecné zastupiteľstvo schválilo už vlani. Zberný dvor našťastie máme. Na Malom Ostrove, kde majú obyvatelia k dispozícii veľkokapacitné kontajnery, sa nám stalo, že nám do nich vozia odpad ľudia zo susednej obce. Musíme to nejako vymyslieť, systém zdokonaliť, aby sa takéto veci nestávali.“

V posledných rokoch sa v obci narodilo veľa detí. „Možno bude Dedina Mládeže opäť dedinou mládeže. Na zriadenie škôlky by sme potrebovali pomoc od štátu.“ Starostka si nevie ani len predstaviť, že by žila inde. Hovorí, že tu má rada všetko a nič jej nechýba. „Možno mladí to vidia inak. Začali sme s výstavbou multifunkčného ihriska. Menšie deti od nás musia na krúžky a za aktivitami cestovať. Máme to tridsať kilometrov do Komárna a tridsať do Šale.“ Prvú dámu obce teší nástup mladých farmárov. Vyštudovaná ekonómka si pohnevala predsedu miestneho družstva, keď prenajala 300 hektárov obecnej pôdy novému nájomcovi, ktorý ponúkol viac.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
V mladosti ju francúzska tlač prirovnala k herečke Brigitte Bardot.

Naša Brigitte Bardot: Chalupová sa preslávila vo svete, na emigráciu však nepomyslela

Znak neistoty alebo dominantnosti? MEGHAN sa drží HARRYHO obidvoma rukami.

Meghan chcela zatieniť Dianu: Do manželstva s Harrym vraj išla s jasným cieľom. Aké má ambície?

Ilustračná snímka

Nebola chorá, len zrazu začala spomínať smrť. Tušila, že sa to stane?

Tereza Nvotová

Netradičný film s hororovou zápletkou: TEREZA NVOTOVÁ prichádza s novým projektom

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 14. do 20. augusta?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia