Deti v Bosne a Hercegovine v priebehu decembra pripravujú balíčky s darčekmi pre svojich rovesníkov na vojnou zmietanej Ukrajine - podobné, aké kedysi počas bosnianskej vojny dostávali ich rodičia. TASR správu prevzala vo štvrtok z agentúry AP.

V reakcii na výzvu malého Múzea detstva v časoch vojny v bosnianskom hlavnom meste Sarajevo napĺňajú stovky miestnych detí malé balíčky s teplým oblečením, hračkami, sladkosťami a inými drobnými darčekmi. Ukrajinským deťom by mali byť doručené ešte do začiatku nového roka.

Rodičom a pedagógom, ktorí pomáhajú darčeky vyberať, prebudila táto akcia spomienky na časy, keď počas vojny v Bosne sami dostávali darčeky od cudzích ľudí a vyrastali v neustálom strachu zo smrti. "Keď som svojmu otcovi povedala, že pripravíme darčeky pre deti na Ukrajine, povedal mi, ako veľmi sa tešil (on i jeho priatelia) z takýchto darčekov, ktoré dostal počas bosnianskej vojny," citovala AP 11-ročnú Saru Nur Spahičovú.

Bosnianskosrbské jednotky obliehali Sarajevo začiatkom 90. rokov v čase občianskej vojny, ktorá sprevádzala krvavý rozpad Juhoslávie. Zhruba 350 000 ľudí bolo vtedy na 46 mesiacov uväznených vo vlastnom meste a denne vystavených delostreleckej paľbe i útokom ostreľovačov. Nemali elektrinu, vodu, potraviny, lieky ani kontakt s vonkajším svetom.

Počas obliehania Sarajeva zahynulo viac než 11 000 ľudí, z toho viac než polovicu tvorili civilisti. Nespočetne veľa osôb utrpelo zranenia, pripomína AP. Múzeum detstva v časoch vojny v Sarajeve založili v roku 2017. Zbiera a uchováva osobné veci a svedectvá detí, ktoré postili balkánske vojny v 90. rokoch. Jeho zbierka obsahuje aj darčeky, ktoré dostali vtedajšie deti od cudzích ľudí.

FOTKY NÁJDETE V ČLÁNKU
Diskusia