Nezdávajú to. Ukrajinci síce opustili mesto Lysyčansk, no ešte zďaleka nie je koniec.

Ako povedal pre BBC guvernér regiónu Luhansk Serhiy Haidai, vojaci sa presunuli na nové opevnené pozície. „Bohužiaľ, naše jednotky sa museli z Lysyčanska stiahnuť, pretože hrozilo, že mesto bude obkľúčené," povedal.

"Naša armáda mohla držať mesto dlho, ale Rusko má v súčasnosti obrovskú výhodu v delostrelectve a munícii. Jednoducho by mesto zničili na diaľku, takže nemalo zmysel sa zdržiavať," dodal.

Nič nie je stratené

Strata mesta a kontrola nad danou oblasťou ho, samozrejme, zabolela. Musia však chrániť svoje jednotky, aby po príchode zbraní na Ukrajinu dokázali viesť efektívne operácie a protiútoky.

Guvernér napriek tomu nestráca nádej. Svojím odkazom povzbudzuje širokú verejnosť. "Toto je len jedna bitka, ktorú sme prehrali, ale nie vojnu," povedal pre známu stanicu. Taktiež požiadal o väčšie dodávky zbraní.

Ozvala sa aj hlava štátu

Prezident Volodymyr Zelenskyj taktiež nestráca na duchu. Jasne sľúbil, že ukrajinské sily sa vrátia a získajú Lysyčansk späť. Budú k tomu však potrebné dodávky moderných zbraní.

"Znovu postavíme múry a získame späť krajinu, ľudí však treba chrániť. A ak velenie našej armády stiahne ľudí z určitých miest frontu, kde má nepriateľ najväčšiu palebnú prevahu, konkrétne to platí aj pre Lysyčansk, znamená to jediné: vrátime sa vďaka našej taktike a vďaka dodávkam moderných zbraní,“ uviedol prezident na sociálnej sieti Telegram.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia