Dobrodinec ľudstva, patrón chorých a zomierajúcich, všetkých nemocníc, lekárov, zdravotných sestier a zdravotníckych pracovníkov. Pred 470 rokmi sa narodil muž, ktorý sa stal veľkým reformátorom zdravotníctva.

Je jedným z 39 zakladateľov náboženského rádu, ktorým sa dostalo pocty byť sochárskou výzdobou interiéru Baziliky svätého Petra. Jeho dielom je kvalita ošetrovateľstva a nemocníc, v ktorých dodnes platia mnohé jeho zásady a odporúčania.

Štvrtý sľub

Založil spoločenstvo, ktoré dnes pôsobí na piatich kontinentoch v 39 krajinách sveta. Jeho členovia sú ošetrovatelia, lekári a misionári, prednášajú na zdravotníckych školách, vedú nemocnice a zakladajú charitatívne projekty. K služobníkom chorých sa dnes hlási sedemtisíc členov. Okrem obvyklých troch sľubov (chudoba, čistota, poslušnosť), ktoré rehoľníci skladajú pri vstupe do rehole, oni už po štyri storočia odriekajú ešte jeden, štvrtý sľub. Ten ich zaväzuje slúžiť chorým, nevynímajúc tých, ktorí sú nakazení. Aj keby to malo znamenať obetovanie vlastného života.

˃˃˃ FOTOGRAFIE ZO ŽIVOTA KAMILA DE LELLIS NÁJDETE V GALÉRII ˂˂˂

V prvej línii

Inšpirovaní kamiliánskou charizmou, snažia sa pomáhať všetkým ľuďom, ktorí trpia fyzicky, ale aj duševne. Tým, ktorí v týchto časoch pociťujú úzkosť. „Možnože v minulých rokoch upadal náš štvrtý sľub tak trochu do zabudnutia, pretože sme sa nemuseli vyrovnávať s takou radikálnou epidemickou výzvou. Dnes ho objavujeme a znovu prežívame. Stojíme v prvej línii boja s nákazou. Do našich nemocníc neustále pribúdajú ďalší a ďalší ľudia nakazení Covidom-19. Nielen sestry, ale celý náš zdravotnícky personál im prináša pomoc s veľkou obetavosťou. Stále sa stretávame s nedostatkom zdravotníckeho materiálu, každý deň sa civilná ochrana snaží zabezpečiť dodávky dezinfekčných prostriedkov a ochranných odevov. Verejná zdravotná služba je preťažená, situácia je skutočne ťažká, ak nie priam kritická. Telefón u nás zvoní bez prestania. Ľudia prosia o modlitbu za svojich blízkych a chorých priateľov. Takisto nám telefonujú na smrť unavení lekári a zdravotné sestry s prosbou, aby sme ich podporili svojou modlitbou,“ opisuje situáciu sestra Maria Teresa.

„Vieme, že sa môžeme nakaziť a dokonca zomrieť, ale chceme slúžiť až do konca. Každá z nás sľubovala, že bude slúžiť chorým, aj keby ju to malo stáť život. V tomto duchu prežívame svoju službu,“ dodáva sestra Lancy Ezhupara z kongregácie dcér svätého Kamila. V nemocnici, ktorú spravujú, sa v tejto chvíli lieči 120 pacientov nakazených Covidom-19. Rehoľné sestry kongregácie dcér svätého Kamila spravujú v Taliansku päť nemocníc, z toho tri v oblastiach zasiahnutých koronavírusom. Kto bol muž, na ktorého službu a charizmu sa jeho nasledovatelia odvolávajú?

˃˃˃ FOTOGRAFIE ZO ŽIVOTA KAMILA DE LELLIS NÁJDETE V GALÉRII ˂˂˂

Brat Pokora

Kamil de Lellis sa narodil v roku 1550 do chudobnej talianskej šľachtickej rodiny matke pokročilého veku a otcovi, ktorý bol nájomným žoldnierom. Po smrti rodičov sa rozhodol zmeniť svoj život a chcel vstúpiť k františkánom. Tí ho však pre hnisavú ranu na nohe neprijali. Po roku potĺkania krajinou nastúpil ako ošetrovateľ do Nemocnice svätého Jakuba v Ríme, kde si chcel zároveň vyliečiť nohu. Ešte nedoliečeného ho zlákal predošlý spôsob života.

Tri roky zotrval v službách Benátskej republiky, ako žoldnier vstúpil do armády a bojoval proti sultánovi Selimovi II. (1524 – 1574). Všetky zarobené peniaze prehral v kartách a jediný majetok, ktorý mu zostal, boli šaty, ktoré mal na sebe. Situácia ho prinútila žobrať. Po dlhom zvažovaní požiadal o vstup k mníchom, tentoraz ku kapucínom. Tí ho prijali a už čoskoro dostal prezývku „fra Umile“ – brat Pokora.

Keď sa mu otvorila stará rana na nohe, bez zbytočného odkladu odišiel už po druhý raz do Nemocnice svätého Jakuba. Po krátkom čase mu zverili vedenie celej nemocnice. Zaumienil si, že nájde ľudí, ktorí by boli ochotní starať sa o chorých bez nároku na odmenu. Znie to neuveriteľne, ale v nemocnici skutočne našiel päť dobrovoľníkov, ktorých jeho idealizmus zapálil. Keď sa ako 29-ročný po troch rokoch vyliečený vrátil do kapucínskeho kláštora, bol to iný človek než ten, ktorý z neho odchádzal. Jeden zo spolubratov na jeho adresu poznamenal: „Bolo vidno, že za ten čas v ňom dozrela obdivuhodná dobrota.“

Článok pokračuje na ďalšej strane. 

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
V mladosti ju francúzska tlač prirovnala k herečke Brigitte Bardot.

Naša Brigitte Bardot: Chalupová sa preslávila vo svete, na emigráciu však nepomyslela

Znak neistoty alebo dominantnosti? MEGHAN sa drží HARRYHO obidvoma rukami.

Meghan chcela zatieniť Dianu: Do manželstva s Harrym vraj išla s jasným cieľom. Aké má ambície?

Ilustračná snímka

Nebola chorá, len zrazu začala spomínať smrť. Tušila, že sa to stane?

Tereza Nvotová

Netradičný film s hororovou zápletkou: TEREZA NVOTOVÁ prichádza s novým projektom

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 14. do 20. augusta?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia