Znie to ako paradox, ale amatérskemu archeológovi zo Serede hrozí niekoľkoročné väzenie.

Daniel Némethy zo Serede je milovník historickej vojenskej techniky – aj na naše stretnutie prišiel oblečený v takzvaných maskáčoch. Pre túto záľubu začal vyhľadávať v okolí svojho bydliska historické artefakty.

Keď nám rozpráva svoj príbeh a hlavne časť, keď policajné komando vpadlo do jeho bytu, vyvoláva to úsmev na tvári. Záležitosť je však oveľa vážnejšia, než sa môže javiť na prvé počutie. Nadšenému archeológovi totiž za jeho adrenalínový koníček hrozí väzenie.

Stovky nálezov

„V roku 2013 pred Vianocami som si zlomil nohu, pošmykol som sa na poľadovici. Utrpel som trojnásobnú zlomeninu, prekonal som päť operácií. Dokonca som preto päť rokov poberal čiastočný invalidný dôchodok. Keď som už bol ako-tak v poriadku, lekár mi kládol na srdce, aby som sa veľa hýbal, napríklad veľa kráčal. Povedal som si – čo budem len tak naprázdno chodiť dínom-dánom po Seredi? Kúpil som si detektor kovov, nasadol som na bicykel, zobral som rýľ a vyrazil som do okolia,“ spomína, ako sa z neho stal archeológ amatér.

Veľa jeho nálezov je z čias Rakúsko-Uhorska, ako napríklad táto 
minca.
Veľa jeho nálezov je z čias Rakúsko-Uhorska, ako napríklad táto 
minca.
Zdroj: Miloš Majko

Ak človek chce, všetko dnes nájde na internete. V prípade Daniela Németha to platí doslova a do písmena. Virtuálne sa spojil s podobnými nadšencami, amatérskymi archeológmi, vymieňali si skúsenosti, chválili sa úlovkami, radili si, kde sa dajú nájsť vhodné historické mapy.

Vyzbrojený teoretickými poznatkami priemerne dvakrát v týždni vyrážal do terénu. Hľadaním pokladov strávil asi päť hodín denne. A veruže sa mu darilo.

Ako uviedla krajská policajná hovorkyňa z Trnavy Mária Linkešová, v zbierke mal vyše 1 200 kovových predmetov, z toho takmer 500 kvalifikovali ako archeologický nález. Stihol ich nájsť v priebehu troch rokov.

„Pochádzali predovšetkým z obdobia rakúsko-uhorskej monarchie. Ide o mince, gombíky, viečka fajok, ozdobné kovania, predmety dennej potreby. Najstaršia a najhodnotnejšia je hlavica ihlice z obdobia mladšej doby bronzovej približne z roku 1200 pred n. l. Vzácna je aj minca Lothar II., ktorá pochádza z polovice 10. storočia z obdobia výjazdov staromaďarských kmeňov do severného Talianska a na územie Slovenska sa dostala ako korisť, a bronzová sekera, ktorá podľa znalca spadá do mladšej doby bronzovej a jej pôvod možno stanoviť na rok 1200 pred n. l.,“ spresňuje policajná hovorkyňa.

Píšťalka z čias Napoleona z roku 1800.
Píšťalka z čias Napoleona z roku 1800.
Zdroj: Miloš Majko

Pán Daniel priznáva, že jeho koníček bol hlavne príjemný adrenalín.

„Ste preč v prírode, ďaleko od otravných ľudí, nič a nikoho nepočujete, iba spev vtáčikov. Najprv hľadáte – stávalo sa, že celé hodiny detektor nereagoval – a zrazu na čosi naďabíte a potom kopete a kopete tak, aby vás nikto nevidel,“ opisuje.

O vybičovaných emóciách hovorí, keď dvakrát našiel ostrý granát. Okamžite telefonicky zburcoval políciu, v obidvoch prípadoch čakal na mieste na pyrotechnika približne hodinu. Doma potom svoje nálezy starostlivo čistil špeciálnou kefkou.

Ako hovorí, väčšina z nich bola hrdzavá, deformovaná, zanesená hlinou. Na svoje archeologické výpravy si vyberal hlavne polia a lúky ohraničené kríkmi, ktoré ho dobre kryli. Amatérsky archeológ tušil, že jeho činnosť nie je, ako sa povie, kóšer.

„Ale veď na Slovensku je všetko zakázané,“ oponuje. K cti mu však slúži, že časť svojich nálezov odovzdal miestnemu múzeu bez nároku na akúkoľvek odmenu. Potvrdila to aj polícia. Koníček okrem toho, že mu spôsobil patálie so zákonom, aj poriadne načrel do jeho vrecka, ale aj tak to neľutuje.

Našiel aj ostrú muníciu.
Našiel aj ostrú muníciu.
Zdroj: Miloš Majko

„Prvý detektor ma stál viac ako 200 eur, kúpil som ho cez internet. Takmer nič som ním však nenašiel, tak som investoval do kvalitnejšieho – ten už stál tisícku. Ale bolela ma od neho ruka, tak som kúpil ďalší,“ vymenúva.

V priebehu troch rokov vymenil štrnásť detektorov. Peniaze dostal ako poistné za komplikovanú zlomeninu a potom, ako ho uznali za invalida a rok čakal na vyplatenie invalidného dôchodku, mu peniaze prišli spätne. Okrem toho neskôr v miestnom cukrovare slušne zarábal.

Asi ma udali

Idylické a adrenalínové výlety do prírody sa skončili vo chvíli, keď k nemu do bytu ráno okolo šiestej hodiny vtrhli asi dvadsiati policajti, dvaja uniformovaní strážili vchod do činžiaku a bytu. Susedia policajnú raziu sledovali s otvorenými ústami a so zvedavými otázkami.

„Pochválil som sa na internete nálezom bronzovej sekery, ale tú som našiel voľným okom, nie detektorom. Jeden pán na mňa veľmi naliehal, aby som mu ju predal. Asi ma udal za to, že som ho odmietol.“

Viedenský fenig z roku 1400.
Viedenský fenig z roku 1400.
Zdroj: Miloš Majko

Pán Daniel tvrdí, že mu byt prehľadávali dvanásť hodín, pričom on musel sedieť v kuchyni a strážili ho dvaja policajti.

„Prezreli každý centimeter, aj skrine a nábytok odťahovali, hoci som ich upozorňoval, že nájdu len pavučiny a prach. Boli ku mne vcelku slušní, ani veľký bordel po sebe nenechali. Iba jeden ‚sopliak‘ na mňa kričal, že kde mám zlato a zbrane, pričom mi rozhadzoval po zemi veci. Myslím si, že do môjho bytu prišli s predstavou, že naďabia na bohvieaký úlovok, no dokopy nenašli nič. Potom ma odviezli na výsluch do Galanty, jeden z policajtov bol taký milý, že ma odviezol domov.“

Daniel Némethy sa necíti vinný, predmety, ktoré našiel, neukrýval, naopak, mal ich doma v škatuliach a zaváracích pohároch. Nálezy odovzdával múzeu s dobrým pocitom a intenzívne komunikoval s miestnou pracovníčkou s cieľom priniesť k nej do kancelárie ďalšie nálezy.

Ozdobné predmety či veci dennej potreby, to všetko nachádzal v okolí rodného mesta.
Ozdobné predmety či veci dennej potreby, to všetko nachádzal v okolí rodného mesta.
Zdroj: Miloš Majko

„Čudujem sa, prečo ku mne vpadli policajti, veď keby ma predtým predvolali na výsluch, všetko by som im porozprával, tak ako teraz vám. Zobrali mi z bytu počítač, USB kľúče, mobilný telefón a diár. Zadržiavali mi to niekoľko mesiacov.“

V malej Seredi, kde žije takmer 16-tisíc obyvateľov, sa informácia o policajnom zásahu v byte pána Daniela rozchýrila sťaby rýchlosťou svetla.

„Ľudom je to smiešne. Po meste kolujú na túto tému vtipy. Myslím si, že policajti by mali chytať ozajstných zločincov, ktorí napríklad rozkrádajú náš štát. Mne už dali v meste aj prezývku – detektorista,“ hovorí. Polícia má však na vec iný názor.

Minca z čias Žigmunda Luxemburského.
Minca z čias Žigmunda Luxemburského.
Zdroj: Miloš Majko

„Okrem toho sme pri domovej prehliadke zaistili rôzne náboje, ostrý ručný granát RG F1 typu kovešnikov a ostrý zapaľovač. Galantský vyšetrovateľ obvinil 52-ročného muža zo zločinu poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva a z nedovoleného ozbrojovania. Polícia upozorňuje, že podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu je nálezom každá vec pamiatkovej hodnoty. Ak takúto vec niekto nájde mimo povoleného výskumu, nález treba ohlásiť krajskému pamiatkovému úradu priamo alebo prostredníctvom obce. Zákon stanovuje v takýchto prípadoch trest odňatia slobody na tri až osem rokov,“ upozorňuje Mária Linkešová. Daniel Némethy úprimne priznáva, že v týchto dňoch pociťuje silný „absťák“. „To akoby ste rybárovi povedali, že už nesmie chytiť do rúk udicu. Doslova ma myká, ale len tak ísť do prírody ma nebaví.“ Dnes sa preto obzerá po inom adrenalínovom koníčku.

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Lenka Beňová priznala, že po Robovej smrti sa borila nielen so stratou milovaného muža, ale aj so zdravotnými problémami, ktoré sa objavili po strese.

Spoveď partnerky moderátora a politika Beňa: Čo je na živote bez Roba najťažšie?

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac
Diskusia