Kým hubári na východnom a strednom Slovensku v lese neobídu naprázdno, Záhorie, okolie Bratislavy a juh Slovenska sú na tom s hubami zatiaľ biedne.

Predpoveď, že nás čaká horúce a suchšie leto sa zatiaľ čiastočne plní pre Záhorie, okolie Bratislavy a juh Slovenska, z čoho tamojší hubári nemajú príliš veľkú radosť, hoci začiatkom týždňa trochu spŕchlo.

„Lepšia situácia je na východnom a strednom Slovensku, kde majú dostatok zrážok, takže ľudia už mesiac nosia z lesa koše plné dubákov. Posledný výborný rok bol 2010, potom 2014 a teraz najmä západné Slovensko je na tom biedne,“ hovorí mykologička RNDr. Ivona Kautmanová, PhD., ktorú sme zastihli vo Vysokých Tatrách.

Vietor nechcú

Samozrejme, záleží na tom, ako pršalo predtým. Ak bolo už skôr dostatok dažďa, tak podľa mykologičky stačí jeden-dva dni a huby rastú, pretože podhubie je rozrastené. Lenže v okolí Bratislavy, kde bolo týždne sucho a nič nerastie, by bol potrebný týždňový dážď, aby sa podhubie zaktivizovalo.

„Dubáky a iné hríbovité huby majú podhubie pomerne hlboko, hovorí sa, že aj pol metra, preto nie sú také citlivé na kolísanie zrážok. Ak dobre naprší, potom môže byť sucho a ony stále budú rásť, ak je v ich hĺbke mokrá a dobre prehriata zem. No ak je veľké sucho, trvá dlho, kým sa tam dole dostane voda, a ak je zima, kým sa zem prehreje,“ vysvetľuje Ivona Kautmanová.

Ivona Kautmanová vraví, že v niektorých oblastiach Slovenska by sa žiadal týždňový dážď.
Ivona Kautmanová vraví, že v niektorých oblastiach Slovenska by sa žiadal týždňový dážď.
Zdroj: Oliver Balog
Neraz to však vyzerá, že huby majú priam ideálne podmienky: teplo, dostatok vlahy a ony nerastú. „Je to, ako keby vedeli predpovedať počasie. Ak sa totiž očakáva, že bude veľmi sucho, nevytvoria plodnice. Jednoducho, musí byť také hnilé počasie, to majú najradšej,“ smeje sa, a dodáva, že huby nemajú rady vietor. Prečo? Na to odborníci nevedia odpovedať.

Zatiaľ bez otráv

S každou hubárskou sezónou pribudnú i nejaké tie otravy. Tohtoročná je zatiaľ pokojná.

„Vážnejšie otravy sme ešte nezaznamenali, predpokladám, že ešte pár týždňov bude pokoj,“ povedala PharmDr. Silvia Plačková, PhD., MPH, z Národného toxikologického informačného centra. Všetkým, ktorí si nie sú svojimi nálezmi istí, sú k dispozícii hubové poradne.

„Okrem Bratislavy sú hubové poradne v Liptovskom Mikuláši, Košiciach a telefonická je vo Zvolene. V Bratislave sme každý pondelok od 15. do 17. hodiny v budove Slovenského národného múzea,“ pripomína Ivona Kautmanová. Zidentifikovať hubu si môžu ľudia dať aj na stránke www.nahuby.sk, kam môžu fotku poslať e-mailom.

„Ľudia mi neraz posielajú aj ememesky, z ktorých sa nedá nič vyčítať. Huba musí byť odfotená zhora i zospodu, aby bolo vidieť, či má pod klobúkom lupene alebo rúrky a na nohe prsteň. Najlepšie je, ak je vybratá zo zeme, aby bolo vidieť spodok hlúbika. Ale veľa húb sa nedá určiť iba podľa fotografie. Bežne mi ľudia posielajú huby aj po kuriérovi, lenže to nie je najšťastnejší spôsob, pretože ak sú tridsaťstupňové horúčavy, často prídu huby skazené. Je lepšie ich poslať usušené,“ dodáva.

Suchšia verzia

Meteorologička Miriam Jarošová tvrdí, že napriek upršanému začiatku tohto týždňa, keď lokálne boli zrážky aj výdatnejšie a na väčšej ploche, to v nasledujúcich dňoch vyzerá opäť na suchšiu verziu leta. „Budú sa síce objavovať prehánky a búrky, ale tie sú striktne lokálne a nesľubujú teda vlahu na väčšej ploche, hoci by mnohí z nás prijali napríklad poriadny oklúzny front, ktorý by priniesol zrážky na veľkú časť územia,“ zdôrazňuje.

Miriam Jarošová ďalej vraví, že tohoročné leto je zatiaľ charakterizované vlnami tepla, ktoré dvíhajú maximálne teploty poriadne vysoko a silnými búrkami, ktoré zas prinášajú intenzívne zrážky, krupobitie, silný nárazový vietor na malú plochu a spôsobujú aj veľké materiálne škody.

„Treba si však uvedomiť, že teplá atmosféra obsahuje oveľa viac vlhkosti, a tá sa potom prejavuje aj na sile búrkových javov. To, že letá sa stávajú bohatšími na horúce dni, je fakt, ktorý musíme prijať a prispôsobiť sa mu,“ upozorňuje.

A čo by bolo, ak by bolo? Podľa mykologičky Ivony Kautmanovej, keby bol dostatok vlahy, na Záhorí a v okolí Bratislavy by rástli bedle, hríbovité huby, plávky, kuriatka, začali by rýdziky, špičky...

Ilustračná snímka

Čo vedci skúmajú? Ako bude svet vyzerať o desaťročia či prekvapujúce zistenia o ľudskom tele

Populárne články
Ilustračná snímka

Neuveriteľné! Žena prežila pád z deviateho poschodia, VIDEO

Ilustračná snímka

Náročná príprava Milana Ondríka: Keď potrebuje vypustiť ventil, nevysedáva v krčme

Vzdelaná, inteligentná, pracovitá, ale v osobnom živote nešťastná. Taká bola ALICE MASARYKOVÁ.

Masaryk ju kŕmil aj prebaľoval. Prezidentova dcéra sa s otcom porovnávala, no obdivovala ho

Herečka a recitátorka s kamarátkou Jarkou Karasovou, ktorú už po druhý raz objavila v televízii.

Skutočné priateľstvo: Eve Kristínovej (91) sa splnil sen. Našla svoju dávnu kamarátku

Ilustračná snímka

Očkovať či neočkovať? Odborníci búrajú mýty súvisiace s vakcináciou

CO2 sa nikdy nezbavíme. Je to pravda?

Zbavíme sa niekedy CO2?

Zobraziť viac
Diskusia