Rakúšania boj proti kovidu rozbalili naplno. Zavreli sa. Vraj ich snaha nie je len o boji proti pandémii, ale aj o boji proti ľudskej ľahostajnosti a hazardu so zdravím.

Tento článok vznikol v hlavnom meste Rakúska v tretí, predposledný novembrový víkend roku 2021. Pandémia, rýchlo rastúce „zlé čísla“ a plniace sa nemocnice vo väčšine krajín Európy rýchlo menia rozhodnutia odborníkov a politikov. Rakúsko sa stalo priekopníkom tvrdého riešenia kovidovej katastrofy valiacej sa kontinentom v tretej vlne. Núdzový stav tu bude trvať približne dvadsať dní. Potom sa uvidí. V Holandsku demonštranti podpaľujú autá, v Belgicku útočia na policajtov, proti opatreniam demonštrujú v Chorvátsku a v menšom aj v ďalších krajinách Európskej únie.

Davy z celého Rakúska

Krajina má v pláne mať od 1. februára budúceho roka všetkých občanov povinne zaočkovaných. Skúšam si predstaviť, aké rozhorčenie by takéto rozhodnutie vlády vyvolalo na Slovensku. V Rakúsku to znamenalo približne 40-tisíc nespokojných vo viedenských uliciach. Ľudia reagovali na výzvu krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) a prišli vyjadriť názor. Niesli pútače odsudzujúce kovidovú diktatúru a rozdeľovanie spoločnosti na zaočkovaných a nezaočkovaných.

Demonštráciu zvolala Slobodná strana Rakúska FPÖ. Jej šéf Norbert Hofer neprišiel. Bol v karanténe s kovidom.
Zdroj: Vladimír Kampf

Policajti počas protestov vyzývali demonštrantov, aby si nasadili respirátory FFP2. Niekoľko ľudí legitimovali a asi desať osôb zatkli najmä pre nosenie nacistických symbolov. Na demonštráciu prišli ľudia z celého Rakúska. Na Námestí hrdinov pred bývalým cisárskym palácom Hofburgom demonštranti pískali, tlieskali, trúbili, tancovali, modlili sa a búchali na bubny. Niekoľko skupiniek akoby si v celku demonštrácie žilo vlastným životom.

„Nie očkovaniu“ či „Preč s fašistickou diktatúrou“ boli najčastejšie transparenty. Z Hofburgu dav vyšiel na vnútorný okruh mesta na pochod. Demonštrácia prudký nárast ochorenia nezastaví. Ľudia v dave nemali riešenie na otočenie hrozivej krivky smerom nadol ani nedokázali povedať, čo s pribúdajúcimi ťažkými stavmi v nemocniciach. Lock-
down, tvrdé nariadenia a povinnosť očkovania však podľa nich nie je cesta, ako z tohto pekla von.

Očkovanie, očkovanie, očkovanie

Kto môže, musí pracovať z domu, otvorené zostali iba nevyhnutné obchody. Deti môžu ísť do škôl, pretože potrebujú na učenie osobný kontakt. Niekoľko dní pred tvrdým lockdownom, keď platil mäkší prístup najmä pre očkovaných, vznikali na letisku Schwechat kuriózne situácie. Priestory boli pre neočkovaných iba priechodné. Nesmeli sa zastaviť ani v obchodoch s potravinami či v rýchlom občerstvení. Medzi tými, ktorí sa nedostali k jedlu či nápojom, bolo aj niekoľko takých, ktorí svoje rozhorčenie ventilovali vykrikovaním. Zopár z nich to dokázalo iba v slovenčine.

Demonštrantov vo Viedni poburovalo aj to, že očkovanie bude od začiatku februára povinnosťou. Takéto nariadenie zatiaľ platí iba vo Vatikáne. „Lock-down zlomí štvrtú vlnu. Cesta von z piatej vlny je očkovanie, očkovanie, očkovanie,“ povedal rakúsky minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein. Na legislatíve pracujú. Očkovanie v Rakúsku je na jednej z najnižších úrovní v západnej Európe, ale stále im máme čo závidieť. Priemerná denná úmrtnosť bola v posledných týždňoch trojnásobná. Rakúsko má takmer 9 miliónov obyvateľov a počty mŕtvych s kovidom sú v týchto dňoch približne rovnaké ako na Slovensku.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia