„Leto nebude v našej galérii ani tento rok nudné,“ sľúbila deťom na začiatku prázdnin Lucia Benická, riaditeľka Galérie umelcov Spiša. Svojmu sľubu sa nespreneverila, slovo dodržala.
Najlepšie to potvrdzujú výstavné priestory galérie zaplnené každý prázdninový deň slovenskými aj šiestimi ukrajinskými deťmi. Najmladší účastník tvorivých dielní má len štyri roky, tí najstarší sa o dva týždne chystajú prvýkrát zasadnúť do lavíc stredných škôl. „Náš Galerijný skauting je vhodný pre každú vekovú kategóriu, na veku v tvorivých dielňach naozaj nezáleží. Podstatné je, aby k nám chodili deti, ktoré chcú prežiť tvorivé leto, ktoré sa nechcú nudiť či presedieť celé prázdniny za počítačom alebo s mobilom v ruke,“ hovorí lektorka tvorivých dielní Lenka Králová.
Bohaté skúsenosti zo sveta
Lucia Benická vedie galériu v Spišskej Novej Vsi, ktorá pred mesiacom oslávila 35. narodeniny, rovných desať rokov. Vo svete výtvarného umenia zvolenskú rodáčku zviditeľnilo založenie Domu fotografie v Poprade v polovici deväťdesiatych rokov, bola to prvá špecializovaná inštitúcia svojho druhu na Slovensku. A za svoj kurátorský projekt Severné Anglicko na severnom Slovensku získala prestížnu Cenu Martina Benku.
„Veľa skúseností z manažovania kultúrnych inštitúcií mi dalo štúdium artmanažmentu a dejín fotografie prostredníctvom Fulbrightovho štipendia na Columbia College v Chicagu, ale aj výskum súčasnej americkej fotografie v kalifornskom San Diegu. Ďalších osem rokov som popri študijných pobytoch v zahraničí prednášala o aktuálnych otázkach fotografickej tvorby v USA, v Spojenom kráľovstve, Poľsku, Holandsku, Nemecku, vo Francúzsku, v Taliansku, vo Fínsku či v Rusku. A jedno desaťročie som ako kurátorka pripravovala výstavy slovenských fotografov na medzinárodnom festivale Fotofest v texaskom Houstone. Dlhá šnúra zahraničných stáží a účasť na rôznych výtvarných projektoch v mnohých európskych krajinách i na americkom kontinente mi dali ako na otvorenej dlani také penzum skúseností, aké človeku nemôže dať ani najprestížnejšia univerzita. Bolo by mojím neodpustiteľným hriechom, keby som ich nezužitkovala v manažovaní Galérie umelcov Spiša,“ hovorí o dlhoročnom zbieraní skúseností z artmanažmentu vo svete Lucia Benická. A na výsledkoch Galérie umelcov Spiša vidieť, že jej šéfka chodila po svete s otvorenými očami.
VIAC FOTIEK MALÝCH UMELCOV SI POZRITE V GALÉRII...Na cestovateľskom konte má však aj dve cesty, ktoré mali iné motívy než získať nové poznatky o artmanažmente. Ešte na prelome tisícročí strávila na treku v Himalájach pod úpätím Annapurny a Dhaulágirí 55 dní, v roku 2009 prijala pozvanie kamaráta Ngima Šerpu na charitatívnu výpravu do Nepálu. V jeho rodnej dedinke Damar v regióne Mount Everestu skupina aktivistov z Nového Zélandu montovala solárne zriadenia na kamenné a drevené chatrče miestnych šerpov. „Solárne panely z Nového Zélandu doniesli rodinám šerpov do ich domovov svetlo. Keď sme montáž dokončili, mesiac sme putovali odľahlými údoliami pod horou Pike, bola to priam rozprávková krajina plná nádherných rododendronov. Bola som v tejto partii jediná zo Slovenska,“ spomína na svoje putovanie Himalájami Lucia Benická.
Pokračovanie na ďalšej strane...