S luxusnými látkami mal úspech už v Prahe, no z Československa musel ujsť pred nacistami. ZIKA ASCHER dobyl svet módy hodvábom, na ktorý maľovali motívy slávni umelci.

Pri vyslovení jeho mena však treba hneď spomenúť aj manželku Lídu. Spolu zmenili smer, ktorým sa uberala vtedajšia móda, a vybudovali firmu svetového formátu. Bola jeho rovnocennou partnerkou, obchodnou spoločníčkou, talentovanou návrhárkou.

Šialený hodvábnik

Zoznámili sa v Ascherovom obchode s látkami. Zigmund Ascher, priateľmi nazývaný Zika, pochádzal zo zámožnej pražskej židovskej rodiny. Narodil sa v roku 1910. Po generácie táto família podnikala s textilom a tomu zostali verní aj traja súrodenci Ascherovci: Zika, Josef, Jiřina. Bratia si v roku 1933 v centre Prahy otvorili obchod s látkami. Dovážali ich z Paríža, čo lákalo najmä majetnú klientelu. Ich obchod bol v tom čase senzáciou, tovar vo výklade sa automaticky vymieňal pomocou pohybujúceho sa systému paternoster. Zika mal okrem obchodného talentu aj športové vlohy.

Venoval sa zjazdovému lyžovaniu, v 30. rokoch 20. storočia sa stal majstrom Československa v trojkombinácii, v 1936 sa dostal na zimnú olympiádu v Nemecku, ale nakoniec na preteky nenastúpil, zranil sa pri tréningu. Pre mimoriadnu rýchlosť na zjazdovkách ho novinári volali Šialený hodvábnik. Rýchlu jazdu si neužíval len na svahu, ale aj na cestných komunikáciách. Často dostával pokuty, no mal aj ťažkú autonehodu. Bol to bohatý a úspešný bohém, obľúbený u žien, kráľ večierkov. Jeho meno sa takmer pravidelne objavovalo v športových novinách, ale i v spoločenských rubrikách. V tých istých kruhoch sa pohybovala Ludmila Tydlitátová, skrátene Lída. Na svet prišla v roku 1913 do veľmi zámožnej katolíckej rodiny ako posledné, šieste dieťa.

˃˃˃ Fotografie textilného biznisu Ascherovcov nájdete v galérii. ˂˂˂

Jej rodičia vlastnili obchody s potravinami, preto mohli všetkým potomkom dopriať pohodlný život. Lída najprv študovala v rodinnej škole vo Švajčiarsku, po jej ukončení odišla na obchodnú akadémiu do Francúzska. Ovládala angličtinu, francúzštinu i nemčinu, vynikajúco plávala, hrala tenis, lyžovala. Mala mimoriadne kúzlo osobnosti, vycibrený vkus pre módu. Aj preto jej kroky v roku 1937 smerovali do vychýreného obchodu bratov Ascherovcov. Stačil okamih a zrodila sa láska. Zika a Lída boli dokonalý pár. Po dvoch rokoch od zoznámenia sa rozhodli, že sa zoberú.

V rodine Tydlitátovcov to vyvolalo pohromu. Matka bola od začiatku proti dcérinej známosti so Zikom. Prekážala jej najmä jeho židovská krv. Hoci sa jej slová míňali účinku, pevne dúfala, že ich vzťah neskončí v obradnej sieni. Mýlila sa, mesiac pred nacistickou okupáciou krajiny, vo februári 1939, si povedali áno. V zúfalej snahe zabrániť Lídinmu manželstvu ju matka podľa rodinnej legendy v deň sobáša posotila na schodoch. Mladej žene sa však pri páde nič vážne nestalo, nasledovala rýchla svadba bez rodičov a hostí. Po nej mladý pár odišiel na svadobnú cestu do Nórska, kde sa 15. marca dozvedeli o Hitlerovom vpáde do Československa. Nazad do Prahy sa už nevrátili, odcestovali do Londýna.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia