Balaton v posledných rokoch ožíva. Je malebný a okrem jednoduchej dostupnosti poskytuje ďalšie výhody.

Na vrchole tohoročnej sezóny, uprostred augusta, šírili aj médiá fámy, že okolo Balatonu je všetko beznádejne vypredané. Nebolo to celkom tak. Booking nachádzal len niekoľko dvojposteľových izieb. Najlacnejšiu za viac než 100 eur a tie najdrahšie aj za pár stoviek na jednu noc.

Objednať si ubytovanie pri maďarskom mori včas pred sezónou nie je až taká finančná tragédia, nestojí to viac ako pobyt pri Stredozemnom mori.

Balaton je malebný a okrem jednoduchej dostupnosti poskytuje ďalšie výhody. Človek sa pri ňom môže cítiť ako pri naozajstnom mori. Len voda je tu sladká. K nej Balaton ponúka turistom aj sladký život. Zaujímavý i mimo sezóny.

Blato či močiar

Najväčšie jazero v strednej Európe patrí medzi takzvané stepné jazerá. Podobných je kopa v celej Eurázii. Základ Balatonu má približne 15 000 rokov.

V tom čase sa po zemetraseniach, posuvoch zemských dosiek a vplyvmi počasia začali tvoriť malé jazierka. Tie sa postupne prepájali. Približne pred 10 000 rokmi bol Balaton o tretinu väčší. Postupne ho zmenšujú nánosy, ktoré doveje vietor a priplaví niektorý zo štyridsiatich prítokov.

Vrstva blata na dne je už 6 až 10 metrov hrubá. Keby ju prestali bagrovať, o pár tisíc rokov by bolo po jazere. Balaton leží v Dunajskej rovine v kotline tektonického pôvodu. Delia sa oň tri župy: Šomody, Vesprém a Zala. Jeho názov pochádza zo slovenského slova blato – močiar.

Nepokojná hladina

Na rozdiel od mora je hladina Balatonu väčšinou pokojná. No pri búrkach a dlhotrvajúcom silnom vetre sa vlny dvíhajú veľmi rýchlo. Tie najväčšie sa vytvárajú, keď fúka od juhozápadu. Najvyššie doteraz dosiahli výšky bezmála dva metre. Uprostred jazera sú vyššie ako pri brehoch. Dĺžka takýchto vĺn býva medzi dvoma až dvanástimi metrami.

Hladina potrebuje na upokojenie aspoň 2 hodiny bezvetria. Najsilnejší vietor, takmer 130 kilometrov za hodinu, tu namerali 13. júla 1961.

Nie len voda, ale aj pláže a okolie sú čisté.
Nie len voda, ale aj pláže a okolie sú čisté.
Zdroj: Vladimír Kampf

Okrem toho sa na Balatone vyskytujú takzvané kaskádové javy, ktoré bežný smrteľník pozoruje ako príliv a odliv. Najvyššie hodnoty namerali 14. mája 1962, keď voda na západe klesla takmer o pol metra a na východe stúpla o viac ako pol metra.

Vyskytuje sa tu aj na pohľad neviditeľné podvodné prúdenie od severného pobrežia k južnému. Najvyššie rýchlosti dosahuje v úžine Tihanyského polos­trova. Prúd má bežne rýchlosť až 2 metre za sekundu.

Jazero napája niekoľko kratších riek. Najvýdatnejšia je Zala. Odtok je v súčasnosti cez kanál do rieky Sió, ktorá ústí do Dunaja.

Voda Balatonu zamŕza. Počas zimných mrazov má ľad hrúbku 20 až 30 cm. Aj mikroklíma Balatonu sa vďaka jeho geogra­fickej polohe a slnečnému žiareniu podobá mediteránskej. Ročne tu slnko pečie až 2 000 hodín.

Najslnečnejšie mesiace sú jún, júl a august. Zvyčajne najmenej zrážok býva v auguste a v septembri. Slnečné počasie dokáže vodu na konci leta vyhriať aj na 28 °C. Rekordná nameraná teplota sa vyšplhala na 33 °C.

Réva a figy

Severné pobrežie Balatonu je hornaté. Vinnú révu tu pestovali už starí Rimania. Tradícia prežila dodnes. Práve zo severu jazera pochádzajú kvalitné sladké maďarské vína. Predovšetkým biele.

Medzi najlahodnejšie patrí Badacsonyi Szürkebarát zo svahov vyhasnutej sopky Badacsony. Túto chránenú odrodu pestujú iba tu. Inde sa nesmie využívať na komerčné účely. Kým na severnej strane sa svet točí okolo révy, na juhu rastú mandle, figovníky a zriedka granátové jablká.

Pobrežie

Vďaka pohoriu Bakony aj dno severného pobrežia od brehu prudko klesá do hĺbky a väčšina brehu je zarastená trstinou. Prístup k vode je vytvorený vykosenými pásmi v nej. Na niektorých miestach to vyzerá, akoby tam mali ľudia intímne privátne malé pláže.

Takmer všetky pláže na severe sú bezplatné. Zo severu je prístup aj na lesnatý polostrov Tihany takmer uprostred jazera. Južné pobrežie je, naopak, plytké a len pomaly narastá jeho hĺbka. Preto je vhodnejšie pre rodiny s deťmi.

Na niektorých miestach voda ani pol kilometra od brehu nedosahuje hĺbku výšky dospelého chlapa.

Z prístavov na severnej strane plávajú vyhliadkové lode, ktoré majú problém priblížiť sa k južným brehom. Jazero využívali na plavbu už Rimania. Prvý parník tu spustili na vodu v roku 1864. Lodná doprava dnes spája všetky väčšie rekreačné mestá. Cestu z brehu na breh v polovici jazera skracujú kompy z mestečka Szántód na polostrov Tihany.

Okolo celého pobrežia vedú cesty a železničná trať. Je jednoduché prepravovať sa z miesta na miesto vlakmi.

Celé pobrežie je po Budapešti druhou najdôležitejšou kúpeľnou oblasťou Maďarska a dlho bolo druhým najobľúbenejším cieľom turistov v Maďarsku. V súčasnosti sa Balaton pravdepodobne dostal na prvé miesto, len Budapešť si to nechce priznať. Ľudí láka aj po lete kopa minerálnych a termálnych prameňov.

Kúpanie

Plytká voda zaručuje, že počas leta je jej teplota štandardne 20 až 27 °C. Na kúpanie je skvelá aj preto, že je čistá. Na južnej strane sú väčšinou uzavreté pláže. Nie je problém nájsť takú, ktorá je zadarmo. Ani na platených nie je vstupné vysoké. Väčšinou niekoľko eur na osobu, podľa vybavenia pláže.

Hladinu Balatonu takmer neustále brázdia jachty a plachetnice. Prvý jachtársky klub založili v roku 1867 v Balatonfürede.

Na vyšších hotelových budovách umiestnili pre prípad nečakaných búrok alebo predpokladanej náhlej zmeny počasia majáky. Upozorňujú ľudí vo vode a na vode na blížiace sa nebezpečenstvo.

To závisí od toho, ako intenzívne maják bliká. Ak je to 30-krát za minútu, je na zváženie, či vyliezť z vody. Keď bliká každú sekundu, rozumné je vyliezť čím skôr.

Fauna

Počas letnej sezóny je okolo jazera niekoľko cirkusov, ktoré si vždy na začiatku prázdnin obsadia niektorý zo štandov a potom sa z neho nehnú. Nemusia sa presúvať, pretože rekreanti, teda ich potenciálni diváci, sa menia sami.

Maďarsko má na rozdiel od Slovenska oveľa vážnejšiu cirkusovú tradíciu a ešte im nenapadlo pripraviť sa o zážitok umenia drezúry. Okolo Balatonu v lete vidno v cirkusových zverincoch a na predstaveniach aj exotické zvieratá. Divákov lákajú najmä slony.

V najužšom mieste je jazero široké 1,2 km. Práve tu ho prekonávajú kompy.
V najužšom mieste je jazero široké 1,2 km. Práve tu ho prekonávajú kompy.
Zdroj: Vladimír Kampf

Okolo jazera je tiež niekoľko parkov s domácimi a exotickými zvieratami a rovno na vode sa k ľuďom približujú kačky, labute a zavše iné druhy vtákov. Z 250 druhov vtákov je 27 prísne chránených.

Okolo Balatonu nežijú žiadne mimoriadne nebezpečné tvory. Z hadov sú to strach naháňajúce, no neškodné užovky.

Vo Vespréme je zoologická záhrada. V novej časti na kopci vybudovali efektnú africkú savanu s veľkými výbehmi a kľukatiacim sa chodníkom medzi nimi. Vstupné pre dospelého je 10 eur. Deti platia polovicu.

Niečo pod zub

Ako so všetkým, aj s legendárnym halászlé je to všelijako. Naslovovzatých odborníkov je kopa. Vysvetľujú, aké halászlé ako pripraviť.

V dunajskom sú celé kusy rýb, tiské pasírujú, z bajského vyberú kusy rýb, do šťavy zavaria cestoviny a rybu k nemu podávajú zvlášť a to balatonské je akoby zmes dunajského a tiského. No nie vždy je to tak. Lacnejšia pollitrová rybacia polievka pri jazere stojí od štyroch eur vyššie, podľa kvality a postavenia reštaurácie.

V Balatone žije viac než 50 druhov rýb. Kráľom miestnych vôd je zubáč. Rybolov je povolený takmer na celom jazere. Rybári sa chvália aj kapitálnymi úlovkami sumcov, šťúk, boleňov a kaprov. Pod hladinou žijú ešte amury, karasy, liene, úhory...

Okrem halászlé je miestnou špecialitou zubáč na hríboch. Podľa veľkosti porcie je jeho cena od bufetových 6-7 eur po reštauračných 10 až 15 eur. Ako dezert tu väčšinou zákazníkom ponúkajú pyré z jedlých gaštanov so šľahačkou. Stojí od troch eur vyššie.

Mimo sezóny

Väčšina pamiatok je v zime zatvorená. Balaton však stojí za návštevu i mimo sezóny. Ceny za ubytovanie a stravu sú nižšie, ľudí menej.

Počas sezóny si miestni ubytovatelia pýtajú od 20 eur za dvojlôžkovú izbu či apartmán až po niekoľko stoviek za najluxusnejší servis s all inclusive. Najvychytenejším mestom je Siófok. Na svoje si tu prídu mladí aj starí.

V malej dedinke Fonyód sú každú stredu a sobotu najväčšie trhy okolo Balatonu s maďarskými špecialitami a tradičnými výrobkami.

Balatonfüred je kúpeľné stredisko, v ktorom liečia srdcové choroby a choroby krvného obehu. V Badacsony zasa dušu vínom Szürkebarát (Šedý mních) a Kéknyelű.

V Keszthely je hrad Festetics s najväčšou šľachtickou knižnicou v Maďarsku, múzeum histórie Balatonu, múzeum marcipánu a kúpele, ktoré sú dnes viac pamiatkou.

Pod juhozápadným cípom veľkého Balatonu, južne od mesta Keszthely, je Kis-Balaton (Malý Balaton). Jazero vytvorili umelo v roku 1984. Vznikol tak raj vtákov. Vedľa mestečka Zalaegerszeg stojí veľký akvapark s 12 bazénmi a 13 toboganmi. Dvanásť kilometrov od jazera je jaskyňa Tapolca, v ktorej sa návštevníci plavia na loďkách.

Polostrov Tihany je zaujímavý v každom ročnom období. Má sopečný pôvod a býval to ohnivý ostrov. Dnes je na ňom pokojná prírodná rezervácia.


Maximá maďarského mora

rozloha: 592 km²

maximálna dĺžka: 78 km

maximálna šírka: 12 km

nadmorská výška: 105 m

priemerná hĺbka: 3 m

maximálna hĺbka: 11 m

Voda v jazere sa obmení približne raz za 2,2 roka.

Poslať emailom
Diskusia ()
V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Populárne články
Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Marek má dve krásne dcéry, ktoré mu robia veľkú radosť. Herectvo ich zatiaľ neláka.

Herec Marek Majeský: Nechcem si cez deti kompenzovať svoje túžby

Aj keď sú tunajší veľkí zamestnávatelia minulosťou, obyvatelia Vrbového to majú blízko za prácou v Piešťanoch, v Jaslovských Bohuniciach či v Trnave.

Slovenské mestečko so svetovou atrakciou: Miestna šikmá veža sa nakláňa takmer o meter!

Lisa Edelstein

Odvážna hviezda zo seriálu Dr. House: Pre zvieratá donaha!

V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia