Preteky o dediča

Do päťdesiatky sa princa Eduarda ako štvrtého syna kráľa Juraja III. otázka nástupníctva vôbec netýkala a žil bezstarostným životom starého mládenca so svojou dlhoročnou milenkou. V roku 1817 však pri pôrode mŕtveho dieťaťa zomrela Šarlota Augusta, jediný potomok následníka trónu a Eduardovho brata Juraja IV. Britský trón nemal iného následníka v tejto generácii. Ďalší synovia vládnuceho panovníka Juraja III. buď nemali deti, deti im zomreli, boli slobodní, alebo ich deti neboli legitímne.

Preto sa medzi bratmi spustili preteky o to, kto prvý splodí legitímneho dediča. Bratia boli dokonca aj finančne motivovaní, keďže anglický parlament v snahe zvrátiť nástupnícku krízu ponúkal na uzavretie legitímnych manželstiev finančný stimul. Do „pretekov“ sa zapojil aj starnúci Eduard. Za manželku si vybral princeznú Viktóriu Sasko-Kobursko-Saalfeldskú, s ktorou boli rodinne spriaznení. Viktória bola švagrinou zosnulej Šarloty Augusty, ktorá bola Eduardovou neterou. Eduard a Viktória sa vzali 29. mája 1818 na zámku Ehrenburg v nevestinom rodnom Coburgu a potom aj na anglickej pôde v paláci Kew 11. júla 1818.

Viktóriina matka sa narodila ako Mária Lujza Viktória Sasko-Kobursko-Saalfeldská.
Zdroj: Wikipédia

Ani nie rok po svadbe sa manželom narodila Viktória, ktorá bola ich jediným dieťaťom. Eduard bol na dcéru nesmierne hrdý. Priateľom hovoril, aby sa na ňu dobre pozreli, pretože raz bude kráľovnou Spojeného kráľovstva. Keďže Eduard žil hýrivým spôsobom života, mal množstvo dlhov. Preto sa usiloval nájsť miesto, kde by mohol s rodinou bývať relatívne lacno. Usadili sa vo Woolbrook Cottage pri meste Sidmouth na pobreží Lamanšského prielivu.

Tam Eduard pomerne nečakane zomrel 23. januára 1820 na zápal pľúc vo veku 52 rokov. Jeho dcéra Viktória mala vtedy iba osem mesiacov. Šesť dní po Eduardovi zomrel jeho otec kráľ Juraj III. Eduarda pochovali v Kaplnke svätého Juraja na kráľovskom hrade Windsor. Na jeho počesť vytvoril štyri roky po jeho smrti sochár Sebastian Gahagan bronzovú sochu v nadživotnej veľkosti. Socha zobrazujúca Eduarda ako vojvodu a poľného maršala sa dodnes nachádza v londýnskom parku Crescent.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia