Súčasťou obce Štrba sú aj osady Tatranská Štrba a Štrbské Pleso. Najstarší známy názov obce Corba pravdepodobne súvisí s jej polohou v „štrbine“ medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami.

V roku 2007 získala obec titul dedina roka v kategórii dedina ako hospodár za dlhodobý, vyvážený hospodársky rast a v kategórii dedina ako hostiteľ za celoročnú komplexnú ponuku služieb v cestovnom ruchu v atraktívnom prírodnom prostredí. Samospráva Štrby, obce na pomedzí Spiša a Liptova, život komunity významne ovplyvňuje. „Ku každej z troch častí však treba pristupovať inak,“ poznamenáva Michal Sýkora (69), ktorý cez víkend obhájil post starostu.

V komunálnych voľbách o starostovskú funkciu prejavili záujem ďalší traja. Aj olympionik Pavol Hurajt, ktorý v roku 2012 vybojoval vo Vancouvri v biatlone bronzovú medailu, aj Martin Omasta a Lenka Potočná, ktorá sa po rokoch vrátila z ostrova Maurícius domov do Štrby. ­Podľa M. Sýkoru sú najlepšou predvolebnou kampaňou „štyri roky zodpovednej a poctivej práce“. V komunálnej politike patrí k najskúsenejším. Začínal ako poslanec a podpredseda MNV v Štrbe popri zamestnaní. S desiatimi volebnými obdobiami a nasledujúcim jedenástym je v rodine „služobne“ najdlhšie pôsobiacich starostov v krajine. Združenie miest a obcí Slovenska viedol 22 rokov.

„Chodníkový“ program

Aktuálna je v dedine bezpečnosť peších, najmä detí. Na zväčša nie príliš širokých uliciach pribúda chodníkov. Každý by ich chcel, sú aj nedočkavci – vedľajšia ulica má chodník dokončený a čo my? „Ale dajú si to vysvetliť. Dodržiavame harmonogram. Všetko má svoj čas a postupnosť,“ tvrdí starosta. Väčšina ulíc je už vyasfaltovaná. V „starej“ dedine, postavenej v kopcovitom teréne na podtatranských oblinách, sú ulice, kde najprv spravili inžinierske siete, až potom dostali asfalt. Ale komunikácie v okolí obce sú zväčša upravené. Fungl nová cesta na Šuňavu vyzerá tak, akoby ju doasfaltovali iba včera.

Štrba, Tatranská Štrba a Štrbské Pleso

Poloha: Liptov, štrbský región, okres Poprad

 

Prvá zmienka: Corba (1280), Chorba (1286), Chirbans (1290), Sorba (1773), Sstrba (1786), Štrba (1920), Czorba (po maďarsky), Tschirba alebo Tschirben (po nemecky)

 

Počet obyvateľov: 3 350

 

Rozloha obecného chotára: 6 307 ha

 

Najnižšie miesto: 829 m n. m. (rínok)

 

Najvyššie miesto: 2 428 m n. m. (Hrubý vrch)

 

Obcou prechádza hlavné európske rozvodie. V obci majú najvyššie položený poštový úrad (Štrbské Pleso). Najvyšší chotár obhospodarovaný poľnohospodárskym družstvom.

Povedľa archeologickej lokality Šoldov vedie komunikácia, ktorú si už obľúbili cyklisti i peší turisti, tak ako chodník zo Šoldova do Tatranskej Štrby. Na mieste zaniknutých osád Hrachovisko a Šoldov sa našli artefakty, medzi inými aj kamenný kríž z 13. storočia. Medzi Štrbským Plesom a Štrbou motoristi jazdia po kvalitných cestách v správe Prešovského kraja. V štrbskom chotári je na diaľnici D1 najvyšší bod. V Tatranskej Štrbe, jednej z troch častí obce, je v rámci slovenských železníc najvyššie položená stanica rýchlikov.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia