Bárs šumná Zuzka

Bývalá stredoškolská profesorka a neskôr aj poslankyňa Národnej rady SR má tu na Zemplíne povesť zanietenej a neúnavnej bojovníčky za zdravé životné prostredie. Pred ôsmimi rokmi vyhrala svoj prvý ekologický boj s veľkou firmou zo susedných Hencoviec, ktorá na polia v chotári Nižného Hrabovca vyviezla niekoľko ton sivozelenej látky. A ešte jej predstavitelia mali drzosť tvrdiť, že na polia vysypali iba neškodné vápno, a tak ich pomohli lepšie zúrodniť. Ako predpokladala pani starostka, pravda mala inú podobu.

„Chemické rozbory akreditovaného laboratória jednoznačne potvrdili, že firma vyliala Hrabovčanom na polia kaustifikačný kal z výroby bieleho lúhu. Nebolo toho málo, na polia vyviezli 2 400 ton tejto látky vážne poškodzujúcej oči. Dokonca v európskej smernici stojí čierne na bielom, že tento kal dráždi kožu i dýchacie orgány. Obecný úrad dal napokon podnet na trestné stíhanie pre poškodzovanie životného prostredia a Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky zakázal firme z Hencoviec uvádzať kaustifikačné vápno do obehu,“ zaspomínala si na svoj prvý zápas o lepšie životné prostredie hlava obecnej samosprávy v Nižnom Hrabovci.

Barokový kaštieľ dal v roku 1784 postaviť zemepán František Malonyai.
Barokový kaštieľ dal v roku 1784 postaviť zemepán František Malonyai.
Zdroj: Peter Ličák

Vtedy ten boj vyhrala, lenže prešlo osem rokov a je tu iný zápas. Neporovnateľne ťažší, ktorý sa bez pomoci štátu nedá vyhrať. „My sme taká zvláštna dedina, máme štyri kultúrne pamiatky a dve odkaliská,“ odpovedajú na otázku, ako sa im žije v Nižnom Hrabovci chlapi pred obecným sociálnym podnikom. „A asi budeme prví nesmrteľní ľudia na svete, keď na nás pol storočia púšťajú cez odkalisko medzi Pošou a našou dedinou tony jedov od výmyslu sveta, a ešte žijeme. Vysvetľujeme si to tak, že nás má Pán Boh rád. Ale s tými jedmi v odkalisku si ani on nevie rady, tak nad nami aspoň milostivo drží ochrannú ruku. Aj Božia moc má svoje hranice,“ zafilozofuje si okoloidúci Hrabovčan smerujúci hore valalom do gréckokatolíckej cerkvi Zoslania Ducha Svätého.

Gréckokatolíci si tam chodia očistiť duše od hriechov, pomodliť sa, uctiť si Stvoriteľa už od roku 1825. Rímskokatolíci majú kostol v centre dediny, má ešte len štvrť storočia, zasvätili ho Nanebovzatiu Panny Márie. Rómovia pracujúci v obecnom sociálnom podniku, čakajúci na raňajšie zadelenie roboty, mu horlivo pritakávajú. Vidia to tak, že Pán Boh vypočul prosby v oboch kostoloch a o ich problémoch už vie aj pani prezidentka.

„Dala Zemplínčanom za pravdu, že s tým už treba niečo urobiť, a ešte k tomu je aj šumná. Bárs šumná,“ komentujú chlapi po svojom situáciu. A najzhovorčivejší dodáva: „Už aj noví ministri u nás buli, ale to len také obyčajne chlopi. Možno aj neglupi, ale na pani prezidentku nemajú. Ani zdaleka. Totu Zuzku nám prisámbohu može zavidzic calý švet...“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Pohľad na mesto z vrchu Skalka.

Zelené a priemyselné: Liptovský Hrádok je najmenšie, ale významné mesto v regióne

Za bicími mu to ide rovnako dobre ako v škole s deťmi.

Učiteľa náboženstva baví tvrdá hudba: Nie všetky texty sú s kostolným poriadkom

Populárny bulharský festival má dlhoročnú tradíciu.

Na ružiach ustlané: Objavte BULHARSKÉ ZLATO v podobe voňavých lupeňov

Ilustračné foto.Sponzorované

Toto je ideálny vek, v ktorom vaše zdravie ocení kúpele

Čo tak stretnúť na najvyššom poschodí budovy uprostred Bratislavy medveďa?

Poklady z múzea: Starostlivosť o zbierky, to nie je len oprašovanie vypchatých exponátov

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia