Ľudia žijúci na dolnom Zemplíne, južnejšie od Strážskeho a jeho toxického symbolu, ktorý komunisti považovali za pýchu chemického priemyslu, si na rozdiel od ostatného Slovenska až takú ťažkú hlavu z koronavírusu nerobili. Nad ich zdravím a životmi pol storočia visí iná, oveľa nebezpečnejšia kliatba. PCB. Jedovaté dedičstvo po výrobe polychlórovaných bifenylov.

Tých ľudí nie je málo, nie je to žiadne štatisticky bezvýznamné číslo, nad ktorým možno ledabolo mávnuť rukou. Skupina Zemplínčanov vítala pred dvoma týždňami v Kladzanoch prezidentku Zuzanu Čaputovú pri jej návšteve týchto končín s transparentom, na ktorom bilo do oči číslo 250 000. To je počet ľudí, ktorých životy sú dnes ohrozované jedovatou chémiou. V permanentnom ohrození zdravia žije aj vyše 1 600 obyvateľov Nižného Hrabovca, typickej zemplínskej dediny ležiacej v ondavskom výbežku Východoslovenskej nížiny. Hrabovčania však polohu svojej dediny označujú inak, hovoria, že bývajú v trojuholníku smrti. Jeho vrcholmi sú fabriky v Humennom, Strážskom a Hencovciach.

Nižný Hrabovec

Poloha: Prešovský kraj, okres Vranov nad Topľou, región Zemplín

 

Prvá písomná zmienka: 1357

 

Počet obyvateľov: 1 650

 

Nezamestnanosť v okrese: 12,56 %

FOTOGRAFIE Z DOLNÉHO ZEMPLÍNA NÁJDETE V GALÉRII

Ekologická bomba

Polychlórované bifenyly používané ako izolačné kvapaliny v kondenzátoroch a transformátoroch či ako zmäkčovadlá vo farbách, lepidlách a tesneniach sa za čias svojej výroby v Chemku Strážske považovali za neškodné látky. Teda, lepšie povedané, to tvrdila štátna propaganda. Ťažko veriť tomu, že by fachmani z Chemka neboli vedeli, aké sú tieto produkty nebezpečné pre ľudí, zvieratá, pre rieky, pre celú prírodu na južnom Zemplíne. Nech už to vedeli alebo nevedeli, dnes sa už nedá pred ľuďmi utajiť, že polychlórované bifenyly sú už aj v stopových množstvách veľkou hrozbou pre ľudí i zvieratá.

Lekári na Zemplíne ľudí varujú, že tieto látky oslabujú ich imunitný systém, poškodzujú pečeň, spôsobujú vážne poruchy štítnej žľazy i neurologického systému. Starostka Nižného Hrabovca Marcela Pčolinská naliehavo bije na poplach a so starostami susedných dedín Tadeášom Malým z Poše a Jánom Fenčákom z Nižného Hrušova upozorňujú vládu, ministrov a kompetentné štátne úrady, aby konečne začali riešiť hrozbu tejto ekologickej časovanej bomby.

„V Chemku Strážske sa polychlórované látky začali vyrábať už v roku 1959 pod rôznymi názvami Delor, Delotherm, Hydelor, Delofet. Chemická fabrika išla na plné obrátky, za štvrťstoročia vyrobila viac ako 21-tisíc ton polychlórovaných bifenylov. S ich výrobou Chemko prestalo v roku 1984, v tom čase už výroba týchto toxických látok bola niekoľko rokov zakázaná v USA a Japonsku. Výroba PCB látok sa síce v Strážskom skončila pred 36 rokmi, ale jedy po nej nás trápia dodnes,“ konštatuje pani starostka.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Kam na DOVOLENKU S DEŤMI? Aj na Slovensku máme atrakcie pre najmenších. Tu sú niektoré z nich

Populárne články
Na doskách SND účinkuje vyše 40 rokov.

Nemal uznanie od otca: MARTIN HUBA roky čakal na slová podpory od rodičov

Fedor Flašík a Monika Beňová

Odkaz tehotnej Beňovej: Dojatý Flašík prezradil, prečo s Monikou nemali vlastné deti

Ivana Beláková je pokrytá tetovaniami od svojich obľúbených tatérov. Považuje to za obdobu kúpy obrazu od maliara, ktorého štýl uznáva..

Slovenka z malej obce na Myjave dobýva Hollywood: Medzi tetovačmi patrí k svetovej špičke

Dara Rolins

Zarába ťažké tisíce! Z príjmov DARY ROLINS vám spadne sánka. Má to však svoju daň

Aneta Parišková

Aneta Parišková zvláda náročnú liečbu bravúrne: Aké budú výsledky?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia