Z desiatich preložiek ciest okolo rýchlostnej cesty R7 na juhu Slovenska sú nateraz slepé cesty.

Minister dopravy Árpád Érsek v svojom blogu rozhorčene napísal: „Bol som šokovaný, keď som sa dozvedel, že trnavská župa, v ktorej sú mohutne zastúpení politici zo Strany maďarskej komunity, odmieta preberať objekty R7. A chystá sa kolaudačné rozhodnutia hotovej cesty naťahovať o celé mesiace.“

Štát cez ministerstvo dopravy objednal u španielskeho konzorcia stavbu diaľnic, rýchlostných komunikácií a príjazdových ciest k nim. Výstavba sa dotkla už existujúcich ciest. Okrem iného si vyžiadala vybudovanie mostov cez úseky nových diaľnic a rýchlostných ciest. Tieto komunikácie boli pôvodne pod správou samospráv.

Po vybudovaní nových riešení ich mali samosprávy skolaudovať a prevziať. Štátu, teda ministerstvu dopravy, ich odovzdalo španielske konzorcium ako staviteľ. Ministerstvo dopravy ich už začalo odovzdávať samosprávam, narazilo však na tvrdohlavcov v Trnavskom samosprávnom kraji.

Tým sa to, čo si mali prevziať, nepáči. Odhodlane tvrdia, že „fušeráctvo“, do ktorého budú musieť čo nevidieť investovať, aby cesty a objekty udržali schopné prevádzky, si neprosia.

˃˃˃ Fotografie predmetnej cesty nájdete v galérii. ˂˂˂

Kraj sa pýta prečo

Začala sa prestrelka v odkazovaní. Minister Árpád Érsek sa posťažoval, že cestu R7 Trnavský kraj aj Strana maďarskej komunity sabotujú. Povedal, že z výstavby ciest robia politickú tému. V tlačovej správe, ktorú k výmene názorov s ministerstvom vydal Trnavský kraj, sa píše, že by nebolo dobré prebrať a rovno začať platiť za opravy, čistenie a rekonštrukciu stavieb, ktoré sme už raz zo štátneho rozpočtu zaplatili.

„Prečo chce (minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek, pozn. red.), aby sa ľudia zo Šamorína, z Dunajskej Stredy, Galanty až po Skalicu znova skladali na opravu toho, čo malo urobiť španielske konzorcium? Prečo spolu s Trnavským samosprávnym krajom netrvá na tom, že práce sa musia dokončiť a odovzdať v požadovanej kvalite?“ pýta sa v stanovisku Trnavský kraj.

Tlačová správa ďalej uvádza: „Trnavský samosprávny kraj by mal prebrať do užívania celkovo desať preložiek ciest. Navyše zhotoviteľ by po ukončení výstavby mal opraviť poškodené úseky ciest II. a III. triedy a šesť mostných úsekov. K dnešnému dňu sme prebrali jeden úsek opravenej cesty a jeden most. Prečo?“

Za čiarou

Kraj našiel naozaj dosť toho, čo sa mu nepáči: „V priebehu kolaudačného konania sa ukázalo, že na cestách sú nevyhovujúce odvodnenia, podomleté a zanesené žľaby či znečistené a upchaté zberné koše odvodnenia. Aj mostné závery sú zanesené a na povrchu vozovky sa nachádzajú nečistoty a štrk, pričom zvodidlá nie sú zasypané.

Svahy pozdĺž cesty sú vystavené zjavnej erózii. Pri preberaní stavby chýbala napríklad veľmi dôležitá technická dokumentácia k mostu, napríklad záznam z jeho prvej hlavnej obhliadky, manuál užívania, kópie stavebných denníkov a podobne. Toto sú také zásadné nedostatky, že sa dostávame do roviny možného ohrozenia ľudí, pokiaľ ich na takéto zbabrané cesty pustíme.“

Žiaľ, kraj nemá počas výstavby na starosti stavebný dozor. Riaditeľ Správy a údržby ciest Trnavského samosprávneho kraja Dalibor Trebichalský už bol na mnohých preberacích procesoch cestných stavieb. Aj on si uvedomuje, že ten, kto odovzdáva, zvyčajne zakrýva nedostatky a to, že je všetko v poriadku, sa snaží naznačiť aj tým, že je všade upratané. Jednoducho dá objekt vyčistiť, aby vyzeral neodolateľne. Riaditeľa však po príchode na miesta k R7 prekvapil neporiadok už na prvý pohľad.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia