Karpaty vysychajú, smrekové porasty napáda lykožrút. Do toho sa pridali davy „koronavýletníkov“, ktorí si chcú užiť prírodu.

Počas víkendov v čase karantény sa Malé Karpaty zapĺňajú turistami. Dobrovoľný strážca prírody Peter Fock (53) je v teréne na území Bratislavského a Trnavského kraja. Niektorí výletníci si prinesú niečo na opekanie. Hasiči síce vyhlásia totálny zákaz zakladania ohňa, ale niektorí z nevedomosti, iní z ignorantstva si ohník zapália. K tomu sa pridá vietor a požiar je na svete.

„Ľudí je teraz v lesoch oveľa viac. Už hasil aj vrtuľník. Problém prehĺbila zima bez snehu. Snehová pokrývka lístie stlačí a vznikne z neho akoby vlhká doska z listov. Lenže po tejto zime zostalo suché a našuchorené. Táto masa je mimoriadne horľavá. Vtedy pomáha dron, pomocou ktorého sa dajú ľahko odhaliť aj skryté ohniská,“ hovorí.

Ďalším problémom sú autá. V Malých Karpatoch sú všetci strážcovia prírody počas víkendov vonku. „Rozdelili sme si rajón, aby sme zabránili nedovoleným vjazdom, prípadne požiarom. Niektorí sa dokážu doviezť až na idylickú lúku, na nej doslova len vypadnú z auta a piknikujú. Chápem, že sa ľudia potrebujú niekde poprechádzať a oddýchnuť si, ale vždy treba dodržiavať pravidlá. S kolegami sme sa dohodli, že budeme viac pedagogickí než represívni. Pokuty máme len pre arogantných a tých najväčších hriešnikov.“

Splácanie dlhu

V civile je Peter vývojár firmy, ktorá vyrába vedecké hračky a zariadenia, na ktorých sa študentom demonštrujú javy z oblasti elektriny, magnetizmu, aerodynamiky a iných oblastí fyziky. Väčšinu voľného času mu však zaberá les. Strážcu prírody robí dobrovoľne a zadarmo. K jej ochrane sa dostal cez fotografovanie. Fotografii sa vážne venuje už pätnásť rokov. Jeho špecialitou sú vtáky.

„Zaujímajú ma od detstva. Skoro všetky moje detské knižky boli o zvieratách. Cez fotenie som spoznával prírodu a získaval kontakty. S fotografiami som mal niekoľko úspechov a výstav. Bolo to skvelé, ale časom sa mi to zdalo málo. Mal som pocit, že stále beriem a nič nedávam. Začal som sa venovať deťom v školách. Pripravoval som pre ne poznávacie podujatia, vešali sme spolu búdky, spoznávali prírodu... Teraz v pozícii strážcu mám oveľa širšie možnosti v oblasti ochrany a  prevencie, pretože ako dobrovoľníci máme rovnaké kompetencie ako profesionáli.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Markizáčka Danica Nejedlá s manželom Alexandrom.

Danica Nejedlá bude mať manžela opäť doma: Na lukratívnom mieste sa dlho neohrial

K2, druhá najvyššia hora sveta

Majestátna K2 je jedinou z osemtisícoviek, na ktorú nikto nikdy nevyliezol počas zimnej sezóny

Historická súprava začala tohtoročnú sezónu 8. mája

Chcel zachraňovať hrady, namiesto toho deťom zachránil historickú úzkokoľajku

Dominika Gottová

Dominika Gottová prezradila rodinné tajomstvo: Mama ju v detstve odložila na viac ako rok!

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia