Iný kraj, iný mrav. Tradície si ľudia zvyčajne zachovávali podľa regiónov a vierovyznania. Obohacovali ich prišelci – národnostné menšiny, ktoré si aj z miestnych zvykov niektoré zobrali za svoje podľa toho, ako im pasovali medzi tie ich, alebo jednoducho preto, že sa im páčili.

Na Slovensku sme zvyknutí, že existuje čosi ako filmové či televízne Vianoce, ktoré považovali za vianočný štandard kapustnicu, zemiakový majonézový šalát a vysmážaného kapra. Nebolo to však také jednoduché. V každom kúte Slovenska boli zvyky trochu iné. Kapustnica zo štandardizovaného vianočného menu je najstarším príkladom jedla typického pre Štedrý deň na našom území, ktoré si národ vzal za svoj v priebehu minulého storočia.

Pri zemiakovom šaláte sme sa rozhodne inšpirovali Viedňou. Dokazujú to vraj kyslé uhorky. No môže byť až z Nemecka, kde podobným zemiakovým dobrotám začali holdovať ako prví na svete napriek tomu, že zemiaky doviezol z Ameriky Krištof Kolumbus v 15. storočí. Aj kapor v trojobale je pravdepodobne meštianske huncútstvo, ktoré sa k nám dostalo z Viedne. Niežeby sa predtým v slovenských končinách nejedli ryby. Jedli, ale nie v župane z múky, vajíčka a zo strúhanky. Tradíciám zostávali verné aj národnostné menšiny. Rešpektovali vžité či oficiálne prezentované zvyky a k tomu si robili vianočné sviatky tak trocha po svojom.

FOTOGRAFIE VIANOČNÝCH ZVYKOV A TRADÍCIÍ MENŠÍN NÁJDETE V GALÉRII

Maďari

Anna Ötvös, historička z Múzea kultúry Maďarov na Slovensku, napísala: „Aj v maďarských oblastiach chodili po štedrej večeri deti spievať koledy. Začínali za súmraku. Cirkevné piesne spievali v maďarčine. Koledníci dostávali za odmenu koláče. Takto chodili po dedine do polnoci a potom všetci išli do kostola na omšu.“ Koledovanie je, žiaľ, jedným zo zvykov, ktoré na juhu Slovenska zobral čas.

Ani na stoloch v maďarských rodinách nechýbali oblátky, cesnak, med, jablko. Oblátky jedli spolu s cesnakom a čiernym korením. Med je symbolom sladkého života, konzumácia cesnaku znamenala zdravie a čierne korenie silu. Nasledovali orechy. Zdravé orechy znamenali zdravie, zlé orechy predpovedali chorobu. Za vianočným stolom dostal každý aj kúsok jabĺčka. Krájali ho na toľko kusov, koľko členov rodiny sedelo pri stole. Verili, že po zjedení jablka bude rodina súdržná a ten, kto sa počas nasledujúceho roka niekde stratí, ľahko trafí domov.

GABRIELLA JARÁBIK, riaditeľka Múzea kultúry Maďarov na Slovensku.
GABRIELLA JARÁBIK, riaditeľka Múzea kultúry Maďarov na Slovensku.
Zdroj: Vladimír Kampf

Gabriella Jarábik, riaditeľka Múzea kultúry Maďarov na Slovensku, ako malé dieťa nevnímala, že by tie ich Vianoce boli iné. Pochádza z Dubníka pri Nových Zámkoch. „Zvyky Slovákov sme nepoznali. Nevedela som si Vianoce predstaviť inak, než aké boli u nás doma. Niektoré tradície a zvyky sa zachovali, preberali sme si ich z generácie na generáciu, ale niektoré sa časom menili alebo zanikali. Ja stále dávam na stôl jablká a orechy, ale slamu už pod stolom nemáme,“ spomína s úsmevom.

Prirodzene, zostáva len to, čo sa dá udržať, a to, čo sa ľuďom páči. Ostatné upadá do zabudnutia. „Mimovoľne sa nám v posledných rokoch rozvinuli vianočné trhy, lebo žijeme v nakupovacej dobe. Aj veľké adventné vence už majú skoro v každom meste na Slovensku či v Maďarsku napriek tomu, že pochádzajú z Nemecka.“

V minulosti vianočné zvyky ovplyvňovalo vierovyznanie. „Katolíci museli dodržiavať pôst. U nás sme ho dodržiavali len tak zľahka na Štedrý deň. Nejeme mäso. Keď som bola dieťa, mama pripravovala mákos guba – makový koláč. Robila ho z rožkov alebo z vareného cesta. Dávala naň med a mak.“ Maďarskou špecialitou je obaľovať rybu v paprikovej múke. Okolo Komárna jedávali takto „vymódeného“ kapra s chlebom.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Cibulková strávila po očkovacom škandále 5 hodín v prvej línii. Ako pomohli zahraničné hviezdy?

Populárne články
Každú menšiu poruchu stroja opraví na mieste.

NAJLEPŠÍ TRAKTORISTA ČSR si zaspomínal na svoju plácu: Rok služby za metrák zemiakov!

Ilustračná snímka

Cibulková strávila po očkovacom škandále 5 hodín v prvej línii. Ako pomohli zahraničné hviezdy?

Ilustračná snímka

Tucet bizarností, ktoré musíte vidieť! Viete si predstaviť bývanie v majáku?

Ilustračná snímka

Prečo sú niektorí ľudia opakovane negatívni, no neskôr majú protilátky proti kovidu?

Larry King

Zosnulý kráľ tolkšou zavítal aj na Slovensko: LARRY KING (†87) prezradil, koho vyspovedá v nebi

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia