Iný pohľad na smrť

V našich končinách je zvykom ísť na návštevu cintorína v oblečení tmavšieho či zemitého odtieňa. V Bolívii je to práve naopak. Seňory mali v tento deň na sebe sviatočný odev. Pre ten je typická široká sukňa v žiarivých pestrých farbách, na hlave klobúk a na chrbte uviazané pestrofarebné aguayo (llijlla) alebo prehodená pelerína. Aguayo je ručne vyrábaná tkanina, ktorú používajú najmä ženy v Bolívii, Peru a v niektorých častiach Argentíny a Čile. Vyrába sa z vlny lám alpák alebo oviec a farbí sa prírodnými farbivami. Takáto tkanina sa najčastejšie využíva na nosenie detí, osobných vecí či potravín, ale aj ako prikrývka, obrus a podobne. Koncept smrti v juhoamerických kultúrach sa odlišuje od toho, ktorý poznáme my v európskom priestore. Pre Aymarov nie je prirodzená smrť tragédiou, ale bežnou súčasťou cyklu života. Preto ak niekto zomrie, jednoducho sa povie, že „odišiel“. Miestni veria, že takéto duše prichádzajú každoročne na zem, aby priniesli plodnosť a úrodnosť na nasledovný rok, pretože práve v novembri sa na Altiplane začína obdobie výsadby nových plodín.

VIAC FOTOGRAFIÍ Z MALEBNEJ COPACABANY NÁJDETE V GALÉRII
Keďže príbuzní a známi trávia na cintorínoch niekoľko hodín, ani slnečník nie je raritou.
Keďže príbuzní a známi trávia na cintorínoch niekoľko hodín, ani slnečník nie je raritou.
Zdroj: Annamária Drgoňa Rakovská

Duše schádzajúce z hôr

Podľa predstáv Bolívijčanov duše schádzajú z hôr na tento svet 1. novembra na pravé poludnie. Vo svete živých zotrvajú dvadsaťštyri hodín, teda do nasledujúceho dňa. Miestni veria, že počas týchto hodín je zosnulý opäť s nimi na zemi. Preto im pozostalí chystajú akýsi minioltárik so sladkosťami, nápojmi, ovocím, so sviečkami, s kvetinami a iným. Najznámejšia sladkosť tohto významného sviatku je tantawawa. Je to akýsi veľký koláč alebo medovník s ľudskou podobou a s farebnou tvárou, ktorý predstavuje zosnulého. Častým objektom na hroboch je aj rebrík vyhotovený z chleba, ktorý má pomôcť duši vrátiť sa do neba.

Celý sviatok Día de los Muertos sa trávi spolu s rodinou na cintoríne, kde sa ľudia rozprávajú, modlia za blízkych a fajčia. Všetci priatelia a známi sú srdečne vítaní, aby sa pripojili k modlitbám, a často ich pohostia tradičným jedlom. Spolu s modlitbou zohráva kľúčovú úlohu hudba. Tá dodáva duchom energiu na návrat tam, odkiaľ sa vrátili na zem. Gitaristi, trubkári a kapely hrajú ľudové melódie, aby sa odvďačili dušiam za návštevu a popriali im šťastnú cestu ďalej. Po skončení osláv a rozlúčkových rituálov sa rodiny vrátia domov a čakajú na ďalší rok, kým sa budú môcť znova stretnúť s blízkymi na cintorínoch. Día de los Muertos je tak pre miestnych oslava večnosti a jediný deň v roku, keď sa môžu stretnúť s tými, ktorí ich opustili.

Loďou do cieľa

Z tohto pokojného mestečka naše kroky viedli do druhého hlavného a zároveň i najľudnatejšieho mesta Bolívie – do La Paz. Aby sme sa tam dopravili, bolo sa treba preplaviť loďou cez úžinu Tiquina. Práve tá spája Copacabanu so zvyškom Bolívie. Samotný presun nepredstavuje žiadny problém, cez úžinu neustále pendlujú malé motorové člny, ktoré v pravidelných intervaloch prepravujú cez rieku skupinky pasažierov. Stačí len vystúpiť z autobusu, kúpiť si lístok za pár drobných a čakať na nalodenie. Autobusy, nákladné autá, osobné vozidlá a nadrozmerné náklady prevážajú veľké kompy. Na druhom brehu sme si počkali na autobus a ten nás takmer po štyroch hodinách cesty doviezol do cieľovej destinácie.

Text a foto: Annamária Drgoňa Rakovská

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pre chorého brata je oporou.

Po problémoch v manželstve herca SVÄŤA MALACHOVSKÉHO zasiahla bratova diagnóza

Spolupacientka na chemoterapii Marianne požičala pre zábavu blond parochňu, hoci pred liečbou mala tmavé vlasy.

Rakovina prsníka ju takmer zabila: Marianna žije s metastázami po celom tele

Ilustračná snímka

Zvláštne miesto. Cítiť z neho pokoj, no zároveň nevysvetliteľnú záhadu, akej inde niet...

Diana a Charles

PRINCEZNÁ DIANA bola najkrajšia! Chirurg tvrdí, že má dôkaz

Celý život strávil po boku manželky Dariny, bývalej letušky, s ktorou mali tri deti.

Stano Dančiak miloval jednu z prvých letušiek v Československu. Aký bol skutočne ich vzťah?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia