Zjednávam, zjednávaš, zjednávame!

Tu, ako i na iných juhoamerických trhoch, sa dajú ceny za tovar zjednávať. V praxi to znamená nekupovať hneď tovar za požadovanú sumu, ale snažiť sa ju čo najviac znížiť. Je to akási hra, ktorá k takémuto typu nakupovania patrí. Miestni dobre vedia, že takýmto štýlom poľahky vytiahnu od turistov viac peňazí, pretože nie každému „gringovi“ sa chce handrkovať o pár drobných. My sme sa už za ten čas, čo Južnú Ameriku navštevujeme, zjednávať naučili, takže je pre nás aj jednoduchšie nadviazať rozhovor s miestnymi ľuďmi.

Tí sú, samozrejme, najradšej, keď človek hovorí aspoň trochu po španielsky, pretože väčšina z nich sa po anglicky vôbec nedorozumie. K prvej otázke, ktorú vám zvyčajne miestni položia, patrí: Odkiaľ pochádzate? Keď sa zmienime o Slovensku, väčšinou ani len netušia, o akú krajinu môže ísť a kde ju asi tak na imaginárnej mape hľadať. Keď však spomenieme strednú Európu, väčšina ľudí v strednom a vo vyššom veku radostne vyhŕkne: „Aaa! Checoslovaquia... Praga!“ My už v tom momente vieme, že ľady sa prelomili a môžeme spoločne začať nenútene konverzovať.

VIAC FOTOGRAFIÍ Z MALEBNEJ COPACABANY NÁJDETE V GALÉRII
Stánky s rôznym sortimentom sú rozsypané po uliciach a dodávajú mestečku nezameniteľnú atmosféru.
Stánky s rôznym sortimentom sú rozsypané po uliciach a dodávajú mestečku nezameniteľnú atmosféru.
Zdroj: Annamária Drgoňa Rakovská

Sviečky želaní

Mestečko Copacabana je zasadené medzi kopce Calvario a Kesanani, z ktorých sa naskytajú prekrásne výhľady na modrasté vody jazera Titicaca. Známejšia vyhliadka sa nachádza na Cerro Calvario (3 973 m), na ktorého vrchol vedie strmá cestička s nezameniteľnými pohľadmi na okolitú prírodnú scenériu a lodný prístav. Na kalváriovom kopci je situovaný obrovský kríž s niekoľkými menšími svätyňami a otvormi, kde miestni veriaci pália obety alebo sviečky, aby sa im splnili priania. Aj my sme si od seňory, ktorá pochrapkávala za svojím stolíkom, kúpili pár sviečok. Farba každej z nich symbolizovala niečo iné, napríklad biela predstavovala zdravie. Sviečky sme zapálili v malom kamennom výklenku, kde horeli aj ostatné.

Na Cerro Calvario sa koná viacero pútí počas celého roka. Tá najvýznamnejšia je procesia počas Veľkej noci, keď veriaci na vrchol vynesú sochu Virgen de Copacabana v sviečkovej procesii. Jediným negatívom na Cerro Calvario sú všadeprítomné odpadky a grafity na skalách, ktoré kazia dojem z celkovej atmosféry tohto posvätného miesta. Na hlavnom námestí Plaza 2 de Febrero sa nachádza honosný kostol Basílica de Nuestra Señora de Copacabana. Patrí k najdôležitejším a najnavštevovanejším chrámom v celej Bolívii a je známy aj ako „maurská katedrála“, a to vďaka mudejarskému vplyvu s bielymi kamennými stenami a kupolami zdobenými tmavomodrými dlaždicami (azulejo). Chrám stavali v rokoch 1601 až 1619 v renesančnom a koloniálnom barokovom štýle. Jeho interiér zdobí majestátny oltár z blyštiaceho sa zlata.

Farebný cintorín

V čase, keď sme navštívili Copacabanu, prebiehali oslavy Día de los Muertos, teda naše Dušičky. Jedna seňora nás poslala pozrieť sa na miestny cintorín, aby sme videli, ako to v Bolívii vyzerá, keď sa oslavuje tento sviatok. Z centra mesta je to pešo len kúsok k Cementerio General, ako sa nazývajú všetky hlavné cintoríny v bolívijských mestách. Príjazdová cesta k hlavnej bráne cintorína bola pre autá uzavretá, pretože sa tam už od skorého rána rozkladali pouličné stánky so skvelým domácim jedlom, sviečkami a živými kvetinami. Samotný cintorín hral pestrými farbami živých kvetov. Odvšadiaľ k nám doliehala veselá vrava prítomných. Početné rodiny sa schádzali na hroboch svojich blízkych, kde si rozkladali prinesené jedlo a našim ušiam tu lahodili melódie ľudovej hudby z Ánd.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Prinášame pondelkovú dávku humoru :) Zasmejte sa so Životom

Miroslav Žbirka

Fúúú... Tak to chce odvahu! MEKY ŽBIRKA poriadne riskuje

Ilustračné foto.Sponzorované

Nástraha pre začiatočníkov v pohybe? Tutoriály na internete

Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia