Rakúsky cykolochodník pozdĺž Dunaja je jedným z najatraktívnejších v Európe a možno aj na svete. Z nemeckého Passau po Bratislavu je to skvelý výlet na týždeň. 

Je súčasťou diaľkovej cyklomagistrály EuroVelo 6, ktorá vedie od Atlantiku po Čierne more. Meria 4 600 kilometrov. Ceny za ubytovanie v Rakúsku sa začínajú na trid­siatich eurách za osobu a noc. Pri troche šťastia sa dá prespať aj lacnejšie v ubytovaniach, ktoré na internete nie sú. Spať v aute na verejných parkoviskách či len tak niekde pod stanom je pozdĺž celého chodníka zakázané. Na to slúžia početné kempingy.

VIAC FOTIEK K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII...

Počas prázdninových mesiacov bývajú niektoré menšie plné. Rátajú tu aj s ľuďmi, ktorí sa na cestu vydávajú len tak naslepo, ale netreba sa na to spoliehať. Hľadať ubytovanie v Rakúsku po 18. hodine je zložité. Penzióny už nereagujú ani na zvonenie pred ich bránami. Jedlo v reštauráciách a bufetoch je v Rakúsku približne o dvadsať až tridsať percent drahšie ako u nás. Zvyčajne je aj chutnejšie. Potraviny sú približne rovnako drahé ako u nás.

Romantika. Po ceste jedinečnou dunajskou trasou je stále na čom oči nechať.
Zdroj: Vladimír Kampf

Chlieb a pečivo sú drahšie, ale niektoré mliečne a mäsové výrobky sú zasa lacnejšie. Pivo v krčmách je často až o sto percent drahšie ako to naše. Servisné stojany pre cyklistov sú takmer v každom meste a v každej dedine, k tomu cykloservisy, pamiatky, príroda, rieka. Cesta vedie po celý čas príjemnou krajinou. Kaňon Dunaja, údolie Wachau, je lokalita svetového dedičstva UNESCO.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia